Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY]

Ani ładne, ani użyteczne, a jednak nie masz siły się z nimi rozstać. Jak na ironię nie znalazły się w twoim życiu dzięki tobie. O czym mowa? O prezentach, pamiątkach rodzinnych i rzeczach mających wartość sentymentalną. Jak się ich pozbyć bez wyrzutów sumienia? Rady Francine Jay, autorki książki "Minimalizm daje radość".
Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY] Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY] Fot. Flickr.com/All/CC BY-ND 2.0

Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY]

Ani ładne, ani użyteczne, a jednak nie masz siły się z nimi rozstać. Jak na ironię nie znalazły się w twoim życiu dzięki tobie. O czym mowa? O prezentach, pamiątkach rodzinnych i rzeczach mających wartość sentymentalną. Jak się ich pozbyć bez wyrzutów sumienia? Rady Francine Jay, autorki książki "Minimalizm daje radość".

Nietrafione prezenty

Przez wieki podarunki bywały symboliczne, niosły jakieś przesłanie: były dowodem szacunku okazywanego obdarowywanemu, wyrazem miłości, scalały przyjaźń, dawano je na zgodę i tak dalej. Sam prezent jest wyrazem emocji, pewnych intencji, relacji, związków, które i tak pozostają w pamięci, czy trzymamy podarowany przedmiot, czy nie. Innymi słowy, relacja między obdarowującym a obdarowanym istnieje niezależnie od kubka z napisem: "Najlepszy przyjaciel".

Dla większości ludzi ważny jest sam akt obdarowywania, później już nie myśli się o podarowanej rzeczy. Tak więc kiedy bratowa przychodzi do ciebie na kolację, prawdopodobnie nie będzie przeglądać półek w poszukiwaniu wręczonego ci rok wcześniej świecznika. Chodzi przecież o pamięć.

Jak się pozbyć nietrafionych prezentów?

- Zachowaj jedynie to, co kochasz, a pozostałe przedmioty uwolnij i pomyśl, że hojność dawcy idzie w świat!

- W przyszłości nietrafione prezenty od razu wkładaj do pudełka z rzeczami do wydania. Dużo łatwiej się wówczas z nimi rozstać, niż gdyby jeszcze chwilę postały gdzieś w domu.

- Możesz też sprzedać nietrafiony prezent, a za uzyskane za niego pieniądze kupić sobie coś nowego. W ten sposób będziesz pamiętał o prezencie, a jednocześnie cieszył się tym, co masz na jego miejsce.

- Zawsze pozostaje również możliwość przekazania prezentu dalej. Tylko najpierw zadaj sobie pytanie, czy obdarowanemu sprawiłby on przyjemność i czy sam kupiłbyś mu coś podobnego.

- Nie puszczaj w obieg prezentu-puchara przechodniego wśród kręgu znajomych i przekazuj dalej jedynie to, czego sam nie używałeś.

 

Francine Jay radzi, jak uporządkować, zorganizować i uprościć życieFrancine Jay radzi, jak uporządkować, zorganizować i uprościć życie. Fot. Materiały prasowe

 

Na przyszłość: zmień zachowania

Zmiana tradycji obdarowywania się w święta może być wyzwaniem i należy do niej podchodzić dyplomatycznie i z taktem. Zaproponuj wspólne spędzenie czasu zamiast wymiany prezentów.

- Jeśli nie wchodzi w grę zupełna rezygnacja z prezentów, zaproponuj losowanie. Wówczas otrzymasz jeden prezent zamiast nastu.

- Tym, którzy nalegają na dawanie prezentów, zaproponuj, że mile widziane są takie podarunki, które można zjeść: pyszny ser, makaron, słodkości, wypieki czy czekoladki.

- Nakieruj darczyńców i powiedz wszystkim, że uwielbiasz wyszukane sole do kąpieli, ręcznie robione świeczki czy pięknie pachnące balsamy do ciała.

- Alternatywą mogą również być lekcje muzyki, wyjście do teatru czy roczny bilet do muzeum.

- Można też zaproponować wymianę przysługami, zgłosić chęć zajęcia się dzieckiem, odśnieżania, umycia auta lub pomoc w sprawach technicznych czy komputerowych. Przyjemnie jest zjeść wspólnie lunch i wypić kawę, w ten sposób fetując jakieś uroczystości.

Wszystkie cytaty i rady pochodzą z książki Francine Jay ?Minimalizm daje radość? wydawnictwa Muza.

Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY] Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY] Fot. Flickr.com/jessica wilson/CC BY-NC-ND 2.0

Pamiątki rodzinne - nie chcesz ich, ale się boisz pozbyć

Kategoria pamiątek rodzinnych pozostaje najbardziej problematyczna w trakcie porządkowania. Najprawdopodobniej nie wybralibyśmy sami podobnych rzeczy, a tym bardziej nie trzymalibyśmy ich w domu po wsze czasy.

Często nie zatrzymujemy tych rzeczy, dlatego że są użyteczne i piękne, a raczej z poczucia winy, z sentymentu i ciążącej na nas odpowiedzialności chronienia "spuścizny" rodziny.

W naturalny sposób pamiątki rodzinne trafiają do nas po śmierci kogoś bliskiego - i już sam ten fakt sprawia, że nie myślimy w podobnych chwilach o porządkach. Mamy wrażenie, że te rzeczy to jedyne, co nam pozostało po tej szczególnej dla nas osobie i pozbycie się po niej czegokolwiek sprawi, że wszystko, co ważne, definitywnie zniknie.

Przełam się i...

- Najważniejsze, by pamiętać, że nasi bliscy jedynie posiadali te rzeczy, zupełnie tak, jak ty swoje. A czy ty czujesz, że jesteś częścią serwisu obiadowego, a stoliki przy kanapie są dowodem twego istnienia? Oczywiście, że nie!

- Naszym obowiązkiem nie jest trzymanie odziedziczonych rzeczy, a jak najlepsze ich wykorzystanie. Powierzono nam zadania znalezienia dla nich nowych domów - jednak nie musi być to koniecznie nasz dom.

- Może się tak zdarzyć, że inny członek rodziny będzie zachwycony, posiadając jakąś część historii rodziny. Nie daj sobie wmówić, że musisz wszystko trzymać, bo tak wypada, nie chomikuj u siebie srebrnych misek, by nie dostał ich kuzyn. Rozdaj je.

- Jeśli pamiątki rodzinne mają realną czy historyczną wartość, wypożycz (lub podaruj) je muzeum. Taka instytucja tylko skorzysta, mogąc włączyć do swoich zbiorów i wyeksponować mundur twego dziadka z czasów wojny czy malarstwo pejzażowe z danej okolicy.

- A jeśli te rzeczy nie są cenne, staraj się je umieścić tam, gdzie zostaną docenione. Np. podaruj zegarek dziadka lub stary, ale wciąż sprawny gramofon do pobliskiego domu spokojnej starości.

- Możesz też je sprzedać, a uzyskane środki przeznaczyć na dobry cel. Wujek pewnie by się ucieszył, jeśli jego pamiątki sportowe zostałyby sprzedane, a uzyskane fundusze zostały przekazane na obóz sportowy dla ukochanego siostrzeńca.

- Można też niektóre rzeczy zdygitalizować: zeskanować stare pocztówki, listy, dokumenty, sfotografować aparatem cyfrowym większe rzeczy. Zdjęcie starej maszyny ciotki przywoła takie same wspomnienia jak sama maszyna, a dodatkowo nie zajmie nawet centymetra przestrzeni.

Wszystkie cytaty i rady pochodzą z książki Francine Jay ?Minimalizm daje radość? wydawnictwa Muza.

Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY] Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY] Fot. Flickr.com/jessica wilson

Rzeczy mające wartość sentymentalną

Niestety pamiątki rodzinne nie są jedynymi rzeczami mającymi wartość sentymentalną, z którymi mamy do czynienia. Sami przez całe życie zbieramy swoje. Upamiętniają one pewne zdarzenia, święta i ważne momenty z życia i naprawdę trudno jest się ich pozbyć!

Zaczynamy je zbierać już od urodzenia, zanim jeszcze mamy coś do powiedzenia na ten temat. Rodzice często zatrzymują pierwszą łyżeczkę czy kubeczek dziecka, a może nawet małe buciki.

Wspomnienia i uczucia związane z takimi przedmiotami utrudniają nam rozstanie się z nimi. Można nawet odnieść wrażenie, że traci się część siebie.

Pozbycie się starej koszulki piłkarskiej nie sprawi, że ubędzie ci sił, usunięcie z szafy sukni ślubnej wcale nie unieważni ślubu, a rozstanie się z pamiątkami po dzieciach nie zrobi z ciebie złego rodzica.

Pamiętaj:

Przedmioty się niszczą, mogą zostać ukradzione, ale wspomnienia pozostaną w nas na zawsze. Trzeba o tym pamiętać, kiedy nasze porządki utkwią w martwym punkcie przez rzeczy mające wartość sentymentalną.

Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY] Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY] Fot. Flickr.com/lynn friedman/CC BY-NC-ND 2.0

Pamiątki ślubne

Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jednak czasem wydaje się, że poślubiliśmy nie tylko małżonkę, ale i całe mnóstwo jej rzeczy.

Można odnieść wrażenie, że ślubowaliśmy również, iż nie wyrzucimy sukni ślubnej, butów ślubnych, zaproszeń, figurek z piętrowego tortu, wianka, welonu, zasuszonej wiązanki ślubnej, albumów ze zdjęciami, świec, dekoracji ślubnych, które weszły w twoje życie wraz z dniem twego ślubu.

Pamiętaj jednak, że przysięgałeś "nie opuścić aż do śmierci" twojej żony, a nie wielkiego pudła pełnego pamiątek ślubnych.

Jak to zrobić?

- Przy porządkowaniu podobnych przedmiotów pomoże nam wyznaczenie granic. Zatrzymaj małą część zbioru lub ogranicz go do ilości mogącej zmieścić się w jednym pudełku.

- Trzymasz dla córki suknię ślubną? To piękna idea, ale pewnie twoje dziecko i tak jej nie włoży.

Jeśli jest w dobrym stanie, sprzedaj ją, przekaż komuś czy też przerób na sukienkę koktajlową. Możesz też uszyć z niej poduszeczkę na obrączki, by córka miała na swoim ślubie coś starego.

Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY] Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY] Fot. Flickr.com/jon kristian bernhardsen/CC BY 2.0

Rzeczy dzieci

Do chwili, gdy nie trafił ci w ręce rysunek twego syna z przedszkola, bez wahania udawało ci się porządkować dom. A teraz twoja silna wola gdzieś uleciała. To instynkt rodzicielski, by zachowywać wszystkie rzeczy, które twoje dziecko zrobiło samodzielnie.

Ogarnij się:

- Zamiast trzymać dosłownie wszystko, wybierz tylko unikatowe, specjalne prace.

- Pod koniec roku szkolnego pomóż dziecku wybrać najlepsze prace czy rysunki i schować je do pudełka ze skarbami.

- Jeśli masz taką potrzebę, zdygitalizuj resztę prac, by pozostały dla potomności, a oryginały oddaj dziadkom albo rodzinie, jeśli zechcą je przyjąć.

- Możesz też zaoferować dorosłym dzieciom zabranie tego, co dla nich ważne. Jeśli będą chciały coś wziąć, to wspaniale!

Pamiętaj:

Liczy się to, jakimi ludźmi twoje dzieci są dzisiaj, a nie zeszyt z pracą domową z matematyki z trzeciej klasy podstawówki.

Zamiast rozpamiętywać przeszłość, uczestnicz w ich dzisiejszym życiu, ciesz się z ich bieżących sukcesów, a nie zatrzymuj się na tych z przeszłości.

Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY] Jak się pozbyć niechcianych prezentów, pamiątek rodzinnych oraz przedmiotów mających wyłącznie wartość sentymentalną? [RADY] Fot. Flickr.com/sjameron/CC BY-NC-ND 2.0

Pamiątki z podróży

Kiedy zwiedzamy, naturalne wydaje się nam, że powinniśmy mieć jakiś dowód, że tam byliśmy. Dopiero po przyjeździe do domu i odpakowaniu miniatury góry Rushmore zaczynamy kwestionować taki sposób myślenia.

Zbyt późno! Ten przedmiot stał się teraz symbolem naszej podróży, i mamy go już na zawsze.

Wyrzucenie wieńca kwiatów z Hawajów czy przycisku do papieru z wieżą Eiffla nie zakwestionuje twojego miesiąca miodowego czy romantycznego weekendu spędzonych w Paryżu.

Twoje wspomnienia są dużo więcej warte niż gadżety masowej produkcji, więc bez żalu wyrzuć te wątpliwe ozdoby.

A w przyszłości:

- Jeśli rzeczywiście czujesz potrzebę przywiezienia czegoś, niech to będzie coś małego, symbolicznego: pocztówka, moneta, będą ?żywym dowodem?

na twój pobyt w danym miejscu.

- Nawet lepsze będą zdjęcia cyfrowe: nie zabierają miejsca i stanowią wspaniałą dokumentację podróży.

- Jednocześnie nie skupiaj się jedynie na upamiętnianiu i robieniu zdjęć, tylko na przeżywaniu chwili, zatrzymywaniu w pamięci tego, co widzisz. W końcu wspomnienia to najlepsze pamiątki!

Wszystkie cytaty i rady pochodzą z książki Francine Jay ?Minimalizm daje radość? wydawnictwa Muza.

Więcej o: