Czy wiesz, co się stanie, gdy włożysz mydło do mikrofalówki? 5 eksperymentów, które możesz bezpiecznie przeprowadzić w domu

Skaczące jajko, kolorowy kwiat, lampa z lawy, chmura mydła i dźwiękowa wizualizacja? To wszystko jesteś w stanie zrobić w domu. Przekonaj się!
Mydło Mydło fot. pixabay.com, CC0 Public Domain

Czy wiesz, co się stanie gdy włożysz mydło do mikrofalówki? 5 eksperymentów, które możesz bezpiecznie przeprowadzić w domu

Skaczące jajko, kolorowy kwiat, lampa z lawy, chmura mydła i dźwiękowa wizualizacja. To wszystko jesteś w stanie zrobić w domu. Przekonaj się!

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Chmura z mydła

Co się wydarzy, gdy wrzucimy mydło do mikrofalówki? Sprawdźmy. Mydło połóż na listku ręcznika papierowego. Ustaw mikrofalówkę na największy program na 2 minuty i... obserwuj! Możemy zaobserwować tzw. Prawo Charlesa, które mówi, że gaz ma tendencję do rozszerzania pod wpływem ciepła. Jako że mydło zawiera molekuły powietrza, świetnie się nadaje do eksperymentu.

Mydłofot. flickr.com/Mark Turnauckas, CC BY 2.0

Mydło jak najbardziej nadaje się do tego, aby dalej je stosować. Jedyne, co się zmieniło, to jego kształt i konsystencja.

Jajka Jajka fot. flickr.com/Kate Ter Haar, CC BY 2.0

Skączace jajko

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Przygotuj dwa jajka - jedno ugotowane, a drugie surowe. Potrzebujesz jeszcze dwóch słoików. Wypełnij je octem, włóż jajka i zamknij je. Odstaw na 48h. Węglan wapnia obecny w jajku reaguje z octem.

Po tym czasie zobaczysz, że skorupka się rozpuściła. Obmyj jajka i możesz zacząć zabawę. Surowe jajko, upuszczone z małej wysokości, zacznie się odbijać jak kauczukowa piłeczka. Z dużej wysokości... rozbije się. Ugotowane jajko jest o wiele mniej sprężyste i odbija się bardzo delikatnie.

Kwiat Kwiat Źródło: youtube.com/BuzzFeedYellow

Kwiat

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Kup biały cięty kwiatek i barwniki spożywcze - w zależności od tego, jaki chcesz uzyskać kolor. Włóż roślinę do słoika z wodą. Wpuść 5-6 kropli barwnika. Po godzinie zobaczysz efekt. Piękne, prawda?

TO TEŻ może cię zainteresować: Te rozrywki uchodzą za stratę czasu, a są świetnym treningiem umysłu

Lampa z lawą Lampa z lawą fot. flickr.com/Dean Hochman, CC BY 2.0

Lampa z lawą

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Przygotuj wazon. Wypełnij go zwykłym olejem do smażenia - ok. 3/4 objętości. Następnie dodaj 1/4 wody. Wlej kilkanaście kropel niezużytego wcześniej barwnika spożywczego. Wrzuć jedną tabletkę musującą - najlepiej sprawdzi się ta od bólu głowy - i ciesz się widokiem.

Wizualizacja dźwięku Wizualizacja dźwięku Źródło: youtube.com/BuzzFeedYellow

Wizualizacja dźwięku

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Do tego eksperymentu będą ci potrzebne: subwoofer (głośnik niskotonowy), blacha do pieczenia ciasta, skrobia kukurydziana i woda destylowana. Wymieszaj wodę ze skrobią. Ciasto powinno mieć gęstą konsystencję. Pokryj nim cienko blaszkę. Połóż blachę na subwooferze i włącz muzykę z dobrym basem. Możesz dodać barwnika spożywczego, aby efekt był jeszcze ciekawszy.

Więcej o: