Zastanawialiście się, jak wyglądałoby wasze ciało, gdybyście byli sportowcami? Zapytaliśmy o to trenerkę lekkoatletyki, a nasza graficzka pokazała zmiany na sylwetkach "zwykłych" ludzi. Efekt zachwyca, zastanawia, a czasem bawi. Jedno jest pewne: warto to zobaczyć, by lepiej zrozumieć, ile wysiłku kosztuje wyrzeźbienie ciała do Rio!
Ciało przeciętnego mężczyzny w wieku 26-30 lat, który o siebie dba i jest szczupły, ma średnio 18-22 proc. tkanki tłuszczowej, kobiety - 26-30 proc. Zawodowi sportowcy, mężczyźni, potrafią (jeśli tylko wymaga tego dyscyplina) wyśrubować ten wskaźnik nawet do 6 proc., kobiety - 10 proc.
Profesjonaliści wykonują tygodniowo kilkanaście jednostek treningowych, co równa się kilkudziesięciu godzinom spędzonym na treningu. Do tego dochodzi czas na odnowę biologiczną (sen, sauna, masaże), odpowiednie żywienie. Po to, aby - w zależności od dyscypliny - być najszybszym, najzwinniejszym, najsilniejszym na świecie.
Nie każdy obserwator Igrzysk Olimpijskich jest jednak świadomy, że trening siatkarza to nie tylko gra w siatkówkę, a trening maratończyka to nie tylko bieganie. Każdy sportowiec, bez względu na dyscyplinę, ćwiczy pod kątem siłowym, sprawnościowym, wytrzymałościowym. Ostateczny szlif możemy oglądać podczas zawodów. A jest na kogo popatrzeć, gdyż ciała profesjonalnych atletów to ideał pod każdym względem. W której wersji czulibyście się najlepiej?
Charakterystykę sportowców z poszczególnych dyscyplin przygotowała Weronika Zielińska - trenerka II klasy lekkiej atletyki i instruktorka kulturystyki. Mistrzyni Polski seniorek w biegu na 400 m przez płotki z 2007 roku. Trenerka w Klubie 12tri.pl, członek grupy ASICS Frontrunner Polska.
Judocy
Trudno było nam wyznaczyć sylwetkę charakterystyczną dla każdego judoki, gdyż w tej dyscyplinie jest 7 kategorii wagowych. Kobiety z najniższej kategorii wagowej nie przekraczają 150 cm wzrostu, natomiast zawodnicy z najcięższej kategorii często mierzą ponad 2 m.
Judocy lżejszych kategorii są zazwyczaj drobni, ale umięśnieni; kobiety mają 10-15 proc. tkanki tłuszczowej, natomiast mężczyźni - 6-8 proc. Mniejsi zawodnicy są szybsi i bardziej dynamiczni, częściej wykonują techniki ręczne, dlatego mają mocno rozbudowane mięśnie obręczy barkowej.
Reprezentanci cięższych kategorii mają często ponad 20 proc. tkanki tłuszczowej i dużą masę mięśniową. Najcięższy zawodnik ważył 230 kg! Z racji gabarytów, dużo częściej stosują oni techniki siłowe i nożne.
Ciekawostka: judocy ćwiczą również mięśnie nadgarstków i dłoni, aby móc podczas walki bardzo mocno trzymać przeciwnika.
Wzrost i waga wybranych zawodników judo:
Teddy Riner (wielokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski): 204 cm i ok. 130 kg
Paweł Nastula (m.in. mistrz świata, mistrz olimpijski): 185 cm i ok. 109 kg
Haruna Asami (mistrzyni świata): 152 cm i ok. 48 kg
Siatkarze mogą być zarówno bardzo szczupli, jak i mocno zbudowani i umięśnieni (choć bez przerostów). Kobiety mają zazwyczaj słabiej zaznaczone mięśnie ramion, za to mogą pochwalić się rozbudowanymi i mocnymi mięśniami ud i pośladków. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą być silni, szybcy i skoczni. Najlepsi mężczyźni w ataku sięgają piłkę powyżej 3 m 60 cm!
Nie ma wśród zawodowych siatkarzy osób niskich, zazwyczaj są wysokiego, czasem średniego wzrostu wzrostu, aczkolwiek różnią się między sobą w zależności od pozycji, na której grają. Libero (zawodnik, którego zadaniem jest wyłącznie gra obronna) i niektórzy rozgrywający są nieco niżsi, przez co są szybsi i bardziej zwinni. Środkowi to najczęściej "kolosy", mający być ścianą nie do przejścia.
Wzrost i waga wybranych siatkarzy:
Tomasz Wójtowicz (złoty medalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich): 197 cm i ok. 97 kg
Sebastian Świderski (uczestnik igrzysk olimpijskich): 193 cm i ok. 87 kg
Małgorzata Glinka-Mogentale (mistrzyni Europy, olimpijka): 192 cm i ok. 76 kg
Katarzyna Skowrońska (mistrzyni Europy): 189 cm i ok. 75 kg
Pływacy robią chyba największe wrażenie. Ich sylwetka jest długa i smukła, z widocznymi, ale nie przerośniętymi mięśniami. Charakterystyczne zarówno dla pań, jak i panów są szerokie, mocne ramiona. W świecie zawodniczym najlepiej sprawdzają się pływacy o średnim lub wysokim wzroście.
Wzrost i waga wybranych pływaków:
Michael Phelps (wielokrotny rekordzista świata, mistrz świata, mistrz olimpijski): 193 cm i ok. 84 kg
Przemysław Stańczyk (mistrz świata): 184 cm i ok. 80 kg
Otylia Jędrzejczak (rekordzistka świata, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata): 187 cm i ok. 73 kg
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni kolarze, są raczej szczupli, ale mają wysoki poziom masy mięśniowej w stosunku do masy ciała oraz niski lub bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej: u mężczyzn wynosi on 6-9 proc., u kobiet - 12-15 proc.
Kobiety mogą być zarówno mocno umięśnione i wycieniowane, jak i szczupłe i drobne. I u pań, i u panów szczególnie mocno rozbudowane są mięśnie ud i pośladków oraz - w porównaniu do kolarzy szosowych - większe mięśnie ramion i obręczy barkowej.
Dobrzy kolarze mogą być zarówno wysocy, jak i niscy. Ci pierwsi jeżdżą na rowerze o większych kołach, przez co np. łatwiej pokonają przeszkody, ci drudzy są natomiast bardziej zwinni i zwrotni.
Wzrost i waga wybranych kolarzy MTB:
Peter Sagan (medalista mistrzostw Europy juniorów): 183 cm i ok. 74 kg
Katarzyna Solus-Miśkowicz (medalistka mistrzostw Polski): 166 cm i ok. 58 kg
Maja Włoszczowska (wicemistrzyni olimpijska, medalistka mistrzostw świata): 170 cm i ok. 54 kg
Sylwetki np. kulomiota i oszczepnika mocno się różnią, jednak zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie należą do drobnych. Są wysocy, duzi i silni, muszą też być sprawni i szybcy.
Oszczepnicy mają dużą masę mięśniową ale ważą mniej niż zawodnicy innych dyscyplin rzutowych. Są dynamiczni, mają mocno rozbudowane mięśnie obręczy barkowej, pleców, brzucha, ale również nóg.
Kulomioci, dyskobole czy młociarze mają większą masę i zdarza się, choć coraz rzadziej, że mają większy lub mniejszy "brzuszek" Wszyscy posiadają wysoką masę mięśniową, mocno rozbudowane mięśnie obręczy barkowej, ramion, pleców, brzucha ale również i nóg.
Wzrost i waga wybranych miotaczy:
Tomasz Majewski (kulomiot, mistrz olimpijski): 204 cm i około 145 kg
Jan Żelezny (oszczepnik, mistrz olimpijski): 185 cm wzrostu i waga około 85 kg
Maria Andrejczyk (oszczepniczka, tegoroczna rekordzistka Polski): 174 cm i 77 kg
Barbara Spotakova (oszczepniczka, rekordzistka świata) 182 cm i ok. 82 kg
Sylwetka i wzrost ciężarowca zależy od tego, w jakiej kategorii wagowej występuje. Najlżejsi zawodnicy i przy tym najniżsi, mają około 150 cm wzrostu, natomiast najciężsi i najwyżsi nawet powyżej 180 cm.
Ciężarowcy mają dużą masę mięśniową. Na pierwszy rzut oka charakterystyczne dla sylwetki ciężarowca są: szeroka obręcz barkowa, szerokie plecy i mocne, bardzo masywne uda i pośladki.
Wzrost i waga wybranych ciężarowców:
Patrycja Piechowiak (sztangistka, mistrzyni Polski): 162 cm i ok. 68 kg
Agata Wróbel (sztangistka, mistrzyni świata, mistrzyni Europy, olimpijka): 173 cm i ok. 120 kg
Marcin Dołęga (sztangista, mistrz świata, mistrz Europy): 186 cm i ok. 108 kg
Naum Szałamanow (wielokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski): 147 cm i ok. 60 kg
Biegacze startujący na długich dystansach są zazwyczaj niskiego lub średniego wzrostu. Charakteryzują się drobną budową i drobnym kośćcem. Kobiety są filigranowe, o wąskiej miednicy, nie posiadają klasycznych bioder i wcięcia w talii. W wyniku treningów osiągają minimalne poziomy tkanki tłuszczowej, co uwidacznia ich mocne, ale nie przerośnięte mięśnie.
Wzrost i waga wybranych biegaczy:
Paula Radcliffe (mistrzyni świata, rekordzistka w maratonie): 173 cm i ok. 54 kg
Catherine Ndereba (mistrzyni świata, medalistka igrzysk olimpijskich): 160 cm i ok. 45 kg
Mohamed Farah (wielokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski): 175 cm i ok. 58 kg
Haile Gebrselassie (wielokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski): 165 cm i ok. 54 kg
Biegacze krótkodystansowi to najczęściej osoby o średnim wzroście, dużej masie mięśniowej i niskim poziomie tkanki tłuszczowej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają doskonale zbudowane mięśnie brzucha, mocno rozbudowane ramiona, obręcz barkową, nogi i pośladki.
Od tej reguły są oczywiście wyjątki. Usain Bolt jest szczególnie wysoki jak na sprintera (195 cm), z kolei Polak, Dariusz Kuć, stosunkowo niski i drobny (175 cm i 73 kg). Wśród kobiet smukłą sylwetką wyróżnia się doskonale biegająca multimedalistka Allyson Felix.
Zawodowi tenisiści są średniego lub wysokiego wzrostu (spora część z czołówki światowej mężczyzn ma ok. 180-190 cm wzrostu, kobiety między 170 a 185 cm).
Ich ciała są mocne, równomiernie rozbudowane, w szczególności mięśnie obręczy barkowej i ramion, tułowia, ud i podudzi. Przy tym zawodnicy muszą być silni, szybcy i zwrotni, a także wytrzymali, by znieść trudy kilkugodzinnych pojedynków.
Wśród kobiet można spotkać wysokie i umięśnione zawodniczki jak Venus Williams, masywne jak jej siostra Serena lub drobniejsze i niższe jak Agnieszka Radwańska. Ponieważ tenis jest sportem jednostronnym, zawodnicy muszą wykonać dużą pracę z trenerem, aby wyrównać dysbalans mięśniowy i wzmocnić drugą stronę ciała.
Wzrost i waga wybranych tenisistów:
Venus Williams (m.in. mistrzyni olimpijska): 185 cm i ok. 75 kg
Serena Williams (m.in. mistrzyni olimpijska): 175 cm i ok. 70 kg
Jerzy Janowicz (m.in. pierwszy polski półfinalista turnieju wielkoszlemowego w grze pojedynczej): 204 cm i ok. 91 kg
Andre Agassi (m.in. mistrz olimpijski): 180 cm i ok. 80 kg