11 codziennych nawyków, które sprawiają, że tyjesz. Nawet ich nie zauważasz, a łatwo możesz zmienić

Od lat próbujesz się odchudzać i masz poczucie, że twoje starania są mało skuteczne? Czasem w tym procesie przeszkadzają nam drobne nawyki, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Zobacz, jak łatwo można zmniejszyć liczbę kalorii w codziennej diecie.
Zmieniając swoje nawyki żywieniowe, możemy zaoszczędzić dziennie kilkaset kalorii. Zmieniając swoje nawyki żywieniowe, możemy zaoszczędzić dziennie kilkaset kalorii. zdj. istock.com, graf: Paulina Dudek

11 codziennych nawyków, które sprawiają, że tyjesz. Nawet ich nie zauważasz, a łatwo możesz zmienić

Od lat próbujesz się odchudzać i masz poczucie, że twoje starania są mało skuteczne? Czasem w tym procesie przeszkadzają nam drobne nawyki, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Zobacz, jak łatwo można zmniejszyć liczbę kalorii w codziennej diecie.

Wiele osób ma ten sam problem: każdego dnia uważają na to, co jedzą, robią w ich mniemaniu wszystko to, co zalecają dietetycy. Jednak gdy szczegółowo przeanalizuje się ich codzienne nawyki, może się okazać, że w ich menu jest jeszcze sporo do zrobienia.

Zamień kawę latte na małą czarną

Kawa bardzo pozytywnie wpływa na odchudzanie: pobudza przemianę materii oraz dodaje energii. Ponadto filiżanka tego czarnego napoju ma znikomą liczbę kalorii, w przeciwieństwie do "deseru kawowego".

Rezygnacja z latte, to oszczędność około 200 kcal. Jeśli dodatkowo pijamy ją ze słodkim syropem lub cukrem, liczba ta rośnie nawet do 400 kcal. Jeśli jednak przerzucenie się na czarną kawę jest ponad twoje siły, zostań przy latte na średnio lub pełnotłustym mleku. Nadwyżka kalorii jest mniejszym złem, niż chude mleko pozbawione wartości odżywczych.

lody lody zdjęcia: istock.com; grafika: Paulina Dudek

Wyrzuć z diety bitą śmietanę i gęste, słodkie kremy

Zrezygnuj z bitej śmietany, zminimalizuj też jedzenie tradycyjnych lodów. W zamian za to przygotowuj w domu desery owocowe, w tym sorbety. Są o wiele zdrowsze, a przy tym równie pyszne.

obiad obiad zdjęcia: istock.com; grafika: Paulina Dudek

Zamiast tłustych obiadów jedz pożywne zupy

Zupy to najbardziej niedoceniane przez nas danie, traktowane częściej jako przystawka, zapowiedź "prawdziwego" obiadu, a nie samodzielna potrawa. Zupy nawadniają, mogą być sycące i energetyczne, a przy tym mniej kaloryczne i tłuste niż niejedno tzw. drugie danie.

Doskonale sprawdzają się zupy-kremy gotowane na bazie warzyw strączkowych (fasolowa, grochowa, soczewicowa), chudego mięsa, a także te, w których nie skąpisz kasz, ryżu lub razowego makaronu. Zrezygnuj jednak z rosołowych kostek na rzecz warzywnych wywarów.

przekąski przekąski zdjęcia: istock.com; grafika: Paulina Dudek

Przed wyjściem do restauracji zjedz lekką przekąskę

Jedzenie podczas towarzyskich spotkań jest wpisane w naszą tradycję, dlatego nie ma powodu, by z tego rezygnować. Głodzenie się przed wielkim wyjściem i rzucanie na ciężką i tłustą kolację od czasu do czasu ujdzie płazem. Gorzej, jeśli tego typu spotkania zdarzają ci się 1-2 razy w tygodniu.

W takim wypadku zjedz coś lekkiego przed wyjściem z domu. Kanapka, banan lub garść orzechów sprawią, że twój apetyt nieco się zmniejszy i dzięki temu na samym spotkaniu zjesz mniej.

warzywa warzywa zdjęcia: istock.com; grafika: Paulina Dudek

Zamień żywność z puszek na mrożoną

Jedzenie w puszkach zazwyczaj zawiera dodatkową porcję cukru, w przeciwieństwie do żywności mrożonej. Ponadto proces mrożenia nie wyjaławia jej tak bardzo ze składników odżywczych.

wolny czas wolny czas zdjęcia: istock.com; grafika: Paulina Dudek

Spotykaj się z przyjaciółmi na treningu

Wielu osobom spotkania z przyjaciółmi kojarzą się wyłącznie z wyjściem na piwo lub kawę i ciastko. Tymczasem wspólna wizyta na siłowni lub jogging to doskonała okazja do spędzenia czasu razem i świetnej zabawy.

Początki mogą być trudne, szczególnie jeśli w twoim gronie znajomych nie ma nikogo, kto byłby chętny na tego typu wyjścia. Jeśli nie udało ci się do tej pory nikogo do tego namówić, nie oglądaj się za siebie i rób swoje. Prędzej czy później do twojego kręgu przyjaciół dołączą nowe osoby o podobnych zainteresowaniach.

kremy kremy zdjęcia: istock.com; grafika: Paulina Dudek

Krem czekoladowy zastąp orzechowym

Popularne kremy czekoladowe kupowane w sklepach to zwykle cukier i olej roślinny z dodatkiem orzechów i kakao. Jest bardzo tuczący, a przy tym niewiele wnosi składników odżywczych do naszego organizmu. Lepiej zamienić go na masło orzechowe, w którym orzechy to minimum 90 proc. składu.

majonez majonez zdjęcia: istock.com; grafika: Paulina Dudek

Zamień majonez na jogurt

100 g majonezu to ok. 600-700 kcal. 100 g jogurtu naturalnego - 60 kcal. Owszem, smak nie będzie ten sam, dlatego nie musisz rezygnować z majonezu całkowicie, jednak warto robić to jak najczęściej. Baw się smakami, przyrządzaj sosy na bazie jogurtu naturalnego i pomidorowego przecieru. Po pewnym czasie poczujesz się lepiej, a przede wszystkim - lżej.

odchudzanie odchudzanie zdjęcia: istock.com; grafika: Paulina Dudek

Zamiast słodyczy jedz bakalie

Ciastka, draże i czekoladki są źródłem węglowodanów. I tylko węglowodanów. Suszone owoce również są dosyć kaloryczne, jednak zawierają także wiele składników odżywczych. Podczas kupowania bakalii uważaj jednak, czy w składzie nie ma dodatkowego cukru.

Orzechy są tłuste i kaloryczne, jednak także bardzo sycące i zdrowe, dlatego na stałe powinny zagościć w naszym menu.

winda winda zdj: istock.com, graf: Paulina Dudek

Nie korzystaj z windy

To jedna z najprostszych rzeczy, które możesz wdrożyć od dziś. Jeśli nawet masz tylko jedno piętro do pokonania, pomyśl, ile ruchu uzbiera ci się przez cały dzień.

Pamiętaj jednak, że samo chodzenie po schodach (chyba, że robisz to w ramach godzinnego treningu), nie zaspokoi twojego dobowego zapotrzebowania na aktywność fizyczną.

odchudzanie odchudzanie zdj: istock.com, graf: Paulina Dudek

Przed telewizorem ćwicz, zamiast podjadać

Przeciętny film trwa ok. 90-120 minut. Zamiast podjadać, spożytkuj ten czas na ćwiczenia. Rób brzuszki, wykroki, przysiady, pompki. Kup ciężarki i wykorzystuj je do wzmacniania rąk. Z niewielkich sprzętów do ćwiczeń sprawdzają się również hula-hop, taśmy oporowe, taśmy typu TRX, steper lub rowerek stacjonarny.

Więcej o: