Drożyzna w sklepach, plastikowa odzież i krajobraz jak z horroru - taka czeka nas przyszłość, jeśli nie uchronimy pszczół przed wyginięciem. Nie wierzysz? To patrz!
Życiu pszczół zagrażają wirusy, pestycydy, utrata siedlisk i zmiany klimatyczne. W naszym interesie jest zadbać o te pracowite owady. Jeśli nie zaczniemy działać teraz, szybko odczujemy tego skutki. Jak podaje Greenpeace, inicjator akcji społecznej "Adoptuj pszczołę", wartość pracy pszczół dla polskiego rolnictwa przekracza 4,1 mld zł rocznie. Bez pszczół, codzienność stałaby się nie tylko szara i monotonna, ale przede wszystkim trudna do zniesienia dla ludzi i zwierząt. Zobacz, jak ogromny wpływ mają pszczoły na nasze życie.
Bez pszczół czekają nas opustoszałe łąki
Roślin, które nie potrzebują owadów, aby się rozmnażać, jest raptem ok. 20 proc. Zatem bez pszczół ginie wiele roślin, a wraz z nimi - zwierzęta. Dalszy rozwój wypadków można sobie łatwo wyobrazić.
Warzywa i owoce nie znikną całkowicie z sadów, pól i ogrodów nawet, jeśli pszczół zabraknie. Wzrosną jednak diametralnie ich ceny, gdyż zapylacze znacznie obniżają koszty produkcji żywności. To samo dotyczy kawy.
Osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez spożycia mięsa, również odczują wzrost cen. Pszczoły biorą udział w zapylaniu roślin paszowych m.in. lucerny i koniczyny. Droższa pasza - droższe mięso.
Bawełnę również w pewnym stopniu zawdzięczamy pszczołom. Jeśli zatem zabraknie tych owadów, ceny odzieży wzrosną. Chyba, że całkowicie przestawimy się na sztuczne tkaniny.
Widok pustych półek w mięsnych sklepach coś wam przypomina? Sklepowa sytuacja z czasów PRL-u może powrócić. Bez taniej, roślinnej paszy, trudno będzie na tak dużą skalę jak obecnie produkować mięso, dostępne dla średnio zarabiających rodzin.
Lubisz serniki, jagodzianki, szarlotki? Bez pszczół te wypieki mogą stać się towarem deficytowym. Wyższe koszty pasz dla bydła, to również drogie mleko, którego używa się do większości popularnych wypieków.
Produkcja żywności w większym stopniu zacznie opierać się na roślinach wiatropylnych. Pora wiosenna i letnia stanie się zatem jeszcze większą zmorą dla alergików.