Uważasz, że bez swojego partnera nic nie znaczysz? Być może wpadłaś w sidła manipulanta. Sprawdź, czy rzeczywiście ciebie dotyczy ten problem.
Osoby manipulujące mają jasny cel: zdominować i wykazać, że są w twoim życiu niezbędne. Taki człowiek nie będzie cię ciągnął do góry, bo im większą wykazujesz siłę i samoświadomość, tym większe ryzyko, że odejdziesz. Manipulant nie wspiera, nie akceptuje cię takiej, jaka jesteś. Życie z nim to piekło, chociaż omotana słowami, które słyszysz każdego dnia, możesz nie w pełni zdawać sobie z tego sprawę. Zwykle wybiera osoby psychicznie słabsze, ale nie zawsze. Wystarczy, że potrafi trafić w twój czuły punkt, np. silną potrzebę bycia w związku.
Brzmi znajomo? Oto siedem najczęstszych cech, które charakteryzują destrukcyjnego manipulanta:
Zawsze obwinia ciebie
Gorzej! Z najmniejszej drobnostki zrobi wielką burzę. Autobus się spóźni, spadnie kwiatek ze stołu, kot załatwi się na środku pokoju - to ty jesteś winna. To ty nie sprawdziłaś przed wyjściem, która godzina, nie zabezpieczyłaś wazonu, nie nauczyłaś kota porządku. A to nie wszystko. Manipulant dopilnuje, byś miała świadomość, jak bardzo się nie postarałaś. Będzie ci to wypominał przy każdej okazji i stosował emocjonalne kary.
Tak się składa, że manipulanci bardzo często są entuzjastami rozwoju osobistego. W ich kręgu zainteresowań są szkolenia NLP, znajdziemy ich w różnego rodzaju grupach coachingowych, medytacyjnych. Brzmi to irracjonalnie, bo przecież w tego typu społecznościach powinni być ludzie świadomi siebie, dążący do wewnętrznej równowagi. Owszem, jednak wśród nich znajdują się również tacy, których za wszelką cenę powinnyśmy unikać.
Manipulant wykazuje wysoki poziom wiedzy dotyczącej psychologii, robi wręcz wrażenie osoby emocjonalnie i życiowo "oświeconej". Taki człowiek będzie ci za wszelką cenę udowadniał, że większość rzeczy, które robisz, oraz decyzje, które podejmujesz, są złe. Będzie pokazywał ci także, że popełniane przez ciebie błędy wynikają z twojego braku kompetencji oraz głupoty. A tego przecież nie przeskoczysz. Ale od czego masz przecież jego...
Manipulanci robią wrażenie silnych. Jednak zwykle są to osoby z bardzo niestabilnym poczuciem wartości, uzależnionym głównie od czynników zewnętrznych. Tacy ludzie zwykle boją się zachowań świadczących o sile i w związku z tym zrobią wszystko, by stłamsić w tobie chęć do ataku.
Manipulant nie zaznaje spokoju. Na co dzień jest rozedrgany, bo nigdy nie jest do końca pewien, czy jego działania przyniosą zamierzony skutek. Ciągle obserwuje, analizuje i w razie potrzeby szybko zmienia taktykę działania. Patrzy, co robisz, i próbuje odczytać twoje poczynania na swój sposób. Jego interpretacje rzadko są zgodne z rzeczywistością, ale to nic nie szkodzi, gdyż on jest w stanie ci udowodnić, że reprezentowany przez niego punkt widzenia jest słuszny. Pokaże ci, że twoje działania wynikały z niskich i złośliwych pobudek. A ty w to uwierzysz.
To flagowa cecha manipulanta. Szantaże (głównie emocjonalne) są różne: od tych najbardziej dyskretnych, a czasem wręcz niewinnych, po takie, które ranią głęboko i na długo. Często objawiają się tym, że manipulant użala się nad sobą, wyolbrzymia uczucia, nadmiernie przeżywa chorobę czy gorsze samopoczucie. Jego reakcje są przerysowane, a wszystko po to, byś się złamała i zrobiła to, czego on pragnie.
To często jedna z masek manipulanta. Jedni udzielają się charytatywnie, są wolontariuszami, innym wystarcza "tylko" pokazywanie, jak wiele im zawdzięczasz. Wyswobodzenie się z tego układu to trudna sztuka. Osoba manipulująca bowiem lubi ci również pokazać, jak niewiele znaczyłabyś, gdybyś nie korzystała z jego wsparcia.
Nie każdy manipulant to perfekcjonista, jak i nie każdy perfekcjonista to manipulant. Jednak jeśli trafimy na osobę, która reprezentuje wszystkie powyższe cechy, a dodatkowo skrajnie dba, np. o czystość mieszkania i własną higienę, miejmy się na baczności.