Poprosiliśmy specjalistkę od stóp o tendencyjny przegląd jesiennych butów. Czy zdrowe obuwie oznacza "obok trendów"? Fizjoterapeutka dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf przede wszystkim kierowała się dobrem stóp, ale estetyka jej propozycji wcale nie kuleje.
Fot. Materiały prasowe
Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf: Kupując platformy trzeba zwrócić uwagę, na to, czy podeszwa nie jest za sztywna. Po czym to poznać? Powinniśmy z łatwością wygiąć but. Podeszwa nie może być także zbyt ciężka.
W przypadku wybranych przeze mnie modeli mamy do czynienia z ułatwionym wkładaniem - dzięki zastosowaniu rozciągliwej gumy. Kobiety z wysokim podbiciem mogą w tym modelu obuwia czuć ucisk na grzbietowej części stopy.
Wybrałam modele na dobrym obcasie - ma około 4-5 cm. Buty wyglądają na stabilne, mają karbowaną podeszwę, więc nie będziemy się w nich ślizgać. Gruba podeszwa izoluje także od zimna.
Fot. Archiwum prywatne
*dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf jest magistrem fizjoterapii i licencjonowanym kosmetologiem, dyrektorem merytorycznym sieci gabinetów FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy, współpracuje z Ośrodkiem Leczniczo-Rehabilitacyjnym Natura. Prowadzi szkolenia w zakresie diagnostyki i terapii stóp oraz zaopatrzenia ortotycznego.
Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf: W przypadku butów za kostkę wiązanych na sznurówki trzeba uważać, żeby skóra nie była za sztywna, a but nie był za ciężki. Dużą zaletą wybranych modeli jest ich niepełne wiązanie. Gdyby się okazało, że but jest sztywniejszy, to pamiętajcie o tym, żeby nie blokować stawu skokowego. W wybranych butach jest antypoślizgowa podeszwa, czyli na mrozie nie wywiniemy orła.
Podeszwa jest lekko wywinięta do góry, co ułatwia chodzenie. Na ten model powinny jednak uważać osoby z płaskostopiem poprzecznym, gdyż taka podeszwa pogłębia ich wadę stóp.
Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf: To bardzo wygodne buty - łatwo się je zakłada, są dość wygodne, lekkie i pasują zarówno do spodni jak i spódnic. Osoby z tendencją do haluksów muszą uważać, bo but się zwęża, a to w przypadku ich przypadłości pogłębi problem.
Wybrany przeze mnie model ma płaską podeszwę, która wydaje się być miękka i dobrze amortyzująca. Buty mają minimalny obcas.
Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf: Wybrałam trzy modele półbutów. W przypadku butów z korkową wstawką w obcasie: podeszwa najpewniej ma wzorek, więc nie będzie się ślizgać, koturn zapewnia stopie stabilność, nosek jest półokrągły, więc jest w nim miejsce na palce. Mają dość wysoki zapiętek, więc możemy włożyć wkładkę, nie martwiąc się, że będzie niestabilnie.
Buty z CCC są stabilne, mają mocno pokarbowaną podeszwę antypoślizgową, jest w nich także miejsce na palce.
Trzecie buty, marki Clarks: mają bardzo solidny słupek, niby dość wysoki obcas, ale stabilny, bo jest szeroki. Są niby płytko wycięte, ale dzięki klapce z frędzelkami są bardziej zabudowane i raczej nie będzie w nich marzła stopa. Dodatkowy plus za okrągły nosek - palce nie są w nich ściśnięta. Zwracam także uwagę na dość grubą, amortyzującą podeszwę.
Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf: Przy wyborze botków warto zwrócić uwagę na podeszwę, aby nie była zupełnie gładka, bo wtedy w butach łatwo się poślizgnąć. Wybrane przeze mnie modele mają szeroki, stabilny obcas i szeroki nosek - palce mają wystarczająco dużo miejsca, dzięki czemu nie pogłębiamy koślawości plucha. W przypadku butów wiązanych - sznurowadła i suwak ułatwiają zakładanie botków.
Najgorsze dla stóp i kręgosłupa? Wcale nie szpilki! Te buty wyrządzają więcej zła. CZYTAJ DALEJ
Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf: Na co zwracać uwagę kupując kozaki? Dobrze, żeby, jak model ze zdjęcia miału szeroki nosek, stabilną karbowana podeszwę, nieduży obcas. Powinny być rozsuwane na wysokości kostek i dawały się łatwo zakładać. W wypadku dłuższych butów trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na regulację przy kolanie, aby górna część buta nie ograniczała ruchu zgięcia.