Może nie najpiękniejsze, ale najzdrowsze! Fizjoterapeutka poleca buty na jesień [ZDJĘCIA]

Poprosiliśmy specjalistkę od stóp o tendencyjny przegląd jesiennych butów. Czy zdrowe oznacza obok trendów? Fizjoterapeutka dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf przede wszystkim kierowała się dobrem stóp, ale estetyka jej propozycji wcale nie kuleje.
Zdrowe buty Zdrowe buty Fot. Materiały prasowe firm

Może nie najpiękniejsze, ale najzdrowsze! Fizjoterapeutka poleca buty na jesień [ZDJĘCIA]

Poprosiliśmy specjalistkę od stóp o tendencyjny przegląd jesiennych butów. Czy zdrowe obuwie oznacza "obok trendów"? Fizjoterapeutka dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf przede wszystkim kierowała się dobrem stóp, ale estetyka jej propozycji wcale nie kuleje.

Zdrowe butyFot. Materiały prasowe

Platformy/koturny

Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf: Kupując platformy trzeba zwrócić uwagę, na to, czy podeszwa nie jest za sztywna. Po czym to poznać? Powinniśmy z łatwością wygiąć but. Podeszwa nie może być także zbyt ciężka.

W przypadku wybranych przeze mnie modeli mamy do czynienia z ułatwionym wkładaniem - dzięki zastosowaniu rozciągliwej gumy. Kobiety z wysokim podbiciem mogą w tym modelu obuwia czuć ucisk na grzbietowej części stopy.

Wybrałam modele na dobrym obcasie - ma około 4-5 cm. Buty wyglądają na stabilne, mają karbowaną podeszwę, więc nie będziemy się w nich ślizgać. Gruba podeszwa izoluje także od zimna.

Dr n. med. Joanna Stodolna-TukendorfFot. Archiwum prywatne

*dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf jest magistrem fizjoterapii i licencjonowanym kosmetologiem, dyrektorem merytorycznym sieci gabinetów FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy, współpracuje z Ośrodkiem Leczniczo-Rehabilitacyjnym Natura. Prowadzi szkolenia w zakresie diagnostyki i terapii stóp oraz zaopatrzenia ortotycznego.

Najzdrowsze buty na jesień Najzdrowsze buty na jesień Fot. Materiały prasowe firm

Wiązane za kostkę

Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf: W przypadku butów za kostkę wiązanych na sznurówki trzeba uważać, żeby skóra nie była za sztywna, a but nie był za ciężki. Dużą zaletą wybranych modeli jest ich niepełne wiązanie. Gdyby się okazało, że but jest sztywniejszy, to pamiętajcie o tym, żeby nie blokować stawu skokowego. W wybranych butach jest antypoślizgowa podeszwa, czyli na mrozie nie wywiniemy orła.

Podeszwa jest lekko wywinięta do góry, co ułatwia chodzenie. Na ten model powinny jednak uważać osoby z płaskostopiem poprzecznym, gdyż taka podeszwa pogłębia ich wadę stóp.

Najzdrowsze buty na jesień Najzdrowsze buty na jesień Fot. Materiały prasowe firm

Sztyblety

Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf: To bardzo wygodne buty - łatwo się je zakłada, są dość wygodne, lekkie i pasują zarówno do spodni jak i spódnic. Osoby z tendencją do haluksów muszą uważać, bo but się zwęża, a to w przypadku ich przypadłości pogłębi problem.

Wybrany przeze mnie model ma płaską podeszwę, która wydaje się być miękka i dobrze amortyzująca. Buty mają minimalny obcas.

SPRAWDŹ, JAK DOMOWYM SPOSOBEM ROZCIĄGNĄĆ ZA CIASNE BUTY

Najzdrowsze buty na jesień Najzdrowsze buty na jesień Fot. Materiały prasowe firm

Półbuty

Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf: Wybrałam trzy modele półbutów. W przypadku butów z korkową wstawką w obcasie: podeszwa najpewniej ma wzorek, więc nie będzie się ślizgać, koturn zapewnia stopie stabilność, nosek jest półokrągły, więc jest w nim miejsce na palce. Mają dość wysoki zapiętek, więc możemy włożyć wkładkę, nie martwiąc się, że będzie niestabilnie.

Buty z CCC są stabilne, mają mocno pokarbowaną podeszwę antypoślizgową, jest w nich także miejsce na palce.

Trzecie buty, marki Clarks: mają bardzo solidny słupek, niby dość wysoki obcas, ale stabilny, bo jest szeroki. Są niby płytko wycięte, ale dzięki klapce z frędzelkami są bardziej zabudowane i raczej nie będzie w nich marzła stopa. Dodatkowy plus za okrągły nosek - palce nie są w nich ściśnięta. Zwracam także uwagę na dość grubą, amortyzującą podeszwę.

Zdrowe buty Zdrowe buty Fot. Materiały prasowe

Botki

Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf: Przy wyborze botków warto zwrócić uwagę na podeszwę, aby nie była zupełnie gładka, bo wtedy w butach łatwo się poślizgnąć. Wybrane przeze mnie modele mają szeroki, stabilny obcas i szeroki nosek - palce mają wystarczająco dużo miejsca, dzięki czemu nie pogłębiamy koślawości plucha. W przypadku butów wiązanych - sznurowadła i suwak ułatwiają zakładanie botków.

Najgorsze dla stóp i kręgosłupa? Wcale nie szpilki! Te buty wyrządzają więcej zła. CZYTAJ DALEJ

Najzdrowsze buty na jesień Najzdrowsze buty na jesień Fot. Materiały prasowe firm

Kozaki

Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf: Na co zwracać uwagę kupując kozaki? Dobrze, żeby, jak model ze zdjęcia miału szeroki nosek, stabilną karbowana podeszwę, nieduży obcas. Powinny być rozsuwane na wysokości kostek i dawały się łatwo zakładać. W wypadku dłuższych butów trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na regulację przy kolanie, aby górna część buta nie ograniczała ruchu zgięcia.

Więcej o: