'To nieładnie dawać mężczyźnie torebkę do przytrzymania' - sześć zasad kobiecego dress code'u, które nas zaskoczyły

Zasady dobierania stroju do okazji to, jak się okazuje, pole minowe. Dawno nie trafiłyśmy na książkę poradnikową, która unaoczniłaby nam, jak wiele zasad - zupełnie nieświadomie - łamiemy. Wiecie komu wypada malować do pracy usta czerwoną szminką? I jak należy się ubrać na pogrzeb lub wesele? Wybrałyśmy sześć zasad z książki i poprosiłyśmy znajome panie o komentarz.
Dress code dla kobiet Dress code dla kobiet Fot. Archiwum redakcji

'To nieładnie dawać mężczyźnie torebkę do przytrzymania' - 6 zasad kobiecego dress code'u, które nas zaskoczyły

Zasady dobierania stroju do okazji to, jak się okazuje, pole minowe. Dawno nie trafiłyśmy na książkę poradnikową, która unaoczniłaby nam, jak wiele zasad - zupełnie nieświadomie - łamiemy. Wiecie komu wypada malować do pracy usta czerwoną szminką? I jak należy się ubrać na pogrzeb lub wesele? Wybrałyśmy sześć zasad z książki i poprosiłyśmy znajome panie o komentarz.

Zupełnie nas nie dziwi, że w książce "Dress code dla kobiet" Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter głównymi bohaterkami stawianymi za wzór do naśladowania są dwie Brytyjki: królowa Elżbieta II i księżna Kate. Zwłaszcza królowa Wielkiej Brytanii jest wzorem adekwatności, stosowności i naturalnej łatwości w przestrzeganiu naprawdę zagmatwanych zasad.

.Fot. defence images/CC BY-NC 2/Flickr.com

A dlaczego zasady są skomplikowane? Wystarczy tylko podkreślić, że autorki poradnika wyróżniają dziesięć kategorii sytuacji, w których należy prezentować określony styl. Wśród nich znalazły się m.in.: strój formalny wieczorowy (biała mucha), strój formalny wieczorowy (czarna mucha), strój wizytowy, miejski, wiejski, business casual, casual smart i casual, żeby wymienić tylko część.

Zanim zagłębiłyśmy się w zasady, sądziłyśmy, że dress code to po prostu dostosowanie stroju do okazji. Otóż nie tylko. To także, jak piszą we wstępie autorki, dostosowanie się do pozycji zawodowej i społecznej, wieku, urody, pory roku i dnia oraz osobowości.

Wierzcie nam na słowo, tych zasad jest naprawdę wiele, trudno je spamiętać, a jeszcze trudniej tak z biegu wcielić w życie. Wybrałyśmy więc sześć zasad, o których nie wiedziałyśmy, a wydały nam się wyjątkowo ciekawe i zaskakujące.

Jak się ubrać do pracy? Czytaj dalej>>>

Dress code dla kobiet

Cytowane fragmenty pochodzą z książki "Dress code dla kobiet" Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter, wydanej przez Świat Książki.

Kopertówka tylko na przyjęcie zasiadane Kopertówka tylko na przyjęcie zasiadane Fot. Archiwum redakcji

Kopertówka na imprezy zasiadane, ale ramiona zasłonięte

Wśród wymienianych w książce najczęstszych błędów, które popełniamy w stroju wieczorowym, są między innymi:

- Torebka-kopertówka noszona na przyjęciu na stojąco;

- Odkryte ramiona przy stole;

- Kozaki;

- Duża torebka;

- Torebka o charakterze dziennym bez względu na jej wielkość.

Ewelina: Uwaga o nienoszeniu kopertówki na przyjęcie ma swoje dość sensowne uzasadnienie - "Na standing party zawsze wybieraj torebkę na pasku lub na łańcuszku, żeby mieć wolne ręce. To nieładnie dawać mężczyźnie torebkę do przytrzymania. On też dba o swój wizerunek".

O odkrytych ramionach nie wiedziałam, ale kiedy się dowiedziałam, dość nieswojo czułam się podczas wigilii w sukience na ramiączkach. Na szczęście okazja wieczorowa odbywa się w odpowiedniej oprawie (pałacu, zamku, opery), a na zaproszeniu musi być adnotacja o dress codzie. Czyli na wigilii nie popełniłam faux pas?

Czy można malować usta na czerwono na co dzień? Czytaj dalej>>>

Dress code biurowy Dress code biurowy Fot. Archiwum redakcji

Ubranie wierzchnie oddaj asystentce

Poradnik mówi:

"Do stroju business casual możesz włożyć kurtkę skórzaną, flauszową, puchową, płaszcz, ponczo albo nawet futerko lub kożuch - również w wersji ekologicznej. Ważne jest tylko to, żebyś w nim dobrze wyglądała i żeby zdjąć je, zanim wejdziesz do biura.

Dotyczy to nie tylko twojego biura, ale także wszelkich wizyt. Płaszcz należy zdjąć przed umówionym spotkaniem i pozostawić w recepcji/sekretariacie. Asystent/asystentka powinni zresztą sami zaproponować, że zajmą się twoim okryciem".

Nasz komentarz:

Ola: Tutaj widzę scenę z ekranizacji książki "Diabeł ubiera się u Prady" i wspaniałą Meryl Streep w roli naczelnej pisma "Runway", która za każdym razem po drodze do swojego biura rzucała asystentce na biurko okrycie wierzchnie wraz z torbą.

via GIPHY

Ja nie mam komu podrzucić płaszcza. Co więcej, wieszak na ubrania wisi koło mojego biurka. Do redakcji wchodzę w pełnym stroju, zrzucam torby i dopiero wtedy "rozpłaszczam się". Niestety, tej zasady nie wcielę, ale podoba mi się bardzo.

Ciężko także będzie mi zastosować się do kolejnej zasady ("W profesjonalnym wizerunku bizneswoman jest miejsce wyłącznie na jedną torebkę") i zredukować do jednej sztuki liczbę toreb. W skórzanej na pasku noszę dokumenty i klucze, w nylonowej torbie-jamniku strój na siłownię, a w ekologicznej płóciennej pojemniki z jedzeniem. Nie dam rady zmieścić tego wszystkiego w jedną torebkę. Przepraszam, ale dress code sobie, a życie sobie.

Czy czapka, rękawiczki i szalik mają być od kompletu? Czytaj dalej>>>

Szalik, czapka, rękawiczki Szalik, czapka, rękawiczki Fot. Archiwum redakcji

Jak to jest z tymi szalikami i czapkami?

Casual (strój sportowy) to według autorek książki i ogólnie przyjętych zasad najbardziej frywolny ze stylów ubierania. Można w nim najwięcej (wolno nawet nie nosić rajstop do sukienek!).

Katarzyna: Dziwi więc rada dotycząca dodatków: "Pamiętaj! Szalik, czapka i rękawiczki nie powinny stanowić kompletu!". W zasadzie dlaczego nie? Nie jest to w żaden sposób wyjaśnione, a ja nie widzę przeciwwskazań. Wiele osób wręcz głupio czuje się, kiedy nosi czapkę i szalik z różnych zestawów.

Kiedy nosić kapelusz? Czytaj dalej>>>

Kapelusz nosimy na co dzień Kapelusz nosimy na co dzień Fot. martijn van veelen/CC BY-ND 2.0/Flickr.com

Kapelusze tylko z piórkiem

Na ślubach, pogrzebach czy też wyścigach konnych (tak, co druga z nas chadza na nie przynajmniej raz w tygodniu) obowiązuje nakrycie głowy. Według autorek książki kapelusz stanowi najważniejszy dodatek formalnego stroju dziennego. Na dodatek kolor kapelusza powinien pasować do kostiumu lub sukienki. Może być ozdobiony piórami, kwiatami...

Paulina: Wynika z tego, że cała Polska ubiera się nieodpowiednio na śluby i pogrzeby. Nigdy nikogo nie widziałam w żadnym nakryciu głowy i mam nadzieję, że nie zobaczę. Może takie kapelusze pasują królowej Elżbiecie II, ale statystyczna Polka w kapeluszu z piórkiem wygląda komicznie.

Jaka biżuteria do pracy? Czytaj dalej>>>

Biżuteria w pracy Biżuteria w pracy Fot. Archiwum redakcji

Brylanty tylko w stroju wieczorowym

"Do pracy cała biżuteria powinna być stonowana, czyli pozbawiona kolorowych błyszczących i sztucznych kamieni. Może być więc ze złota, srebra, platyny (...).

Dylemat może stanowić pierścionek zaręczynowy z brylantem lub z innym szlachetnym kamieniem. Niestety, taki pierścionek jest wbrew zasadom stroju służbowego, co oznaczałoby, że do pracy należy go zdjąć. Ale jak kobieta postąpi, to jej wybór i jej decyzja. Jeśli nie zechce rozstawać się z takim pierścionkiem, wiedząc, że to wbrew zasadom, zapewne postara się nie łamać innych".

Aleksandra: Akurat mój pierścionek zaręczynowy jest z perłą - zdaniem ekspertek perły pasują na każdym szczeblu dress code'u. Niestety, perły mają towarzystwo - sześć maleńkich brylancików i jeszcze dodatkowo obrączkę wysadzaną cyrkoniami. To prezent od męża za trudy pierwszego porodu. Jak na złość za narodziny drugiego dziecka dostałam kolejny biżuteryjny prezent - duży pierścionek. Czasami noszę je wszystkie naraz. I to do pracy.

Ta zasada mnie zdziwiła. Przyjmuję jednak do wiadomości, że kolie, bransolety, diademy i kolczyki z brylantami powinnam nosić tylko na okazje wieczorowe. Co ciekawe, błędem jest zakładanie na takie okazje zegarka - no chyba że jest biżuteryjny i bardzo delikatny.

Kiedy kopertówka, a kiedy torebka na łańcuszku? Czytaj dalej>>>

Czerwona szminka na dzień? Czerwona szminka na dzień? Fot. Archiwum redakcji

Szminka w pracy

"Bez względu na szczebel stroju w hierarchii biznesowego dress code'u - makijaż dzienny powinien być delikatny. To tak zwany make up no make up, który jedynie niweluje niedoskonałości skóry i lekko podkreśla urodę".

Czyli czerwona szminka do pracy to błąd?

Agnieszka: "Bardzo wyrazista czerwona szminka do pracy może być uznana za błąd, ponieważ jest bardzo zmysłowa i poza tym makijaż na dzień nie powinien być mocny. Jednak u kobiet z Dalekiego Wschodu lub o urodzie południowej nie będzie się jednak tak odznaczała w stosunku do naturalnej kolorystyki, jak u kobiet o typie skandynawskim. Dlatego u jednej kobiety ta sama szminka będzie większym błędem, a u innej - mniejszym lub żadnym". Czyli na troje babka wróżyła...

Dress code dla kobiet

Cytowane fragmenty pochodzą z książki "Dress code dla kobiet" Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter, wydanej przez Świat Książki.

Więcej o: