Wiele przedmiotów używamy latami, nawet wtedy, gdy mają znaczne ślady zużycia. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że wiele z nich to siedlisko bakterii i grzybów, a inne z kolei po prostu tracą swoje właściwości, nierzadko nam szkodząc. Dlatego warto wiedzieć, które z nich bez żalu warto po pewnym czasie wyrzucić.
Ręczniki: 1-3 lata
Ręczniki powinniśmy prać średnio co ok. 3-4 dni (maksymalnie raz w tygodniu). Nie ma sensu częściej, bo nadmierna sterylność również nie służy naszemu zdrowiu.
Jednak nawet dbając o ręczniki, nie jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich bakterii, które się w nich zasiedlają. Dlatego powinniśmy je wymieniać na nowe maksymalnie po 3 latach.
Płyny służące dezynfekcji wraz z upływem czasu tracą swoje właściwości. Dlatego długo przechowywane powinniśmy bez żalu wyrzucić.
Szczoteczkę do zębów należy wymieniać średnio co 3 miesiące. Jeśli jednak widzisz odkształcenia, zrób to wcześniej. Starą warto wyrzucić również po przebytym przeziębieniu. W przeciwnym razie choroba może wrócić.
Szczotka do włosów na co dzień zbiera z naszej głowy nie tylko włosy, ale również kurz i schodzący naskórek, dlatego powinniśmy ją regularnie czyścić. Ponadto po upływie ok. 1 roku należy ją wymienić na nową.
Wilgoć i struktura gąbki to idealne środowisko dla bakterii i pleśni. Z tego powodu powinniśmy ją wymieniać dosyć często, co 2 tygodnie.
Foteliki samochodowe z czasem się zużywają, co sprawia, że nie pełnią w 100 proc. swojej funkcji. Z tego też powodu lepiej kupować fotelik nowy niż z second handu.
Jeśli smoczek jest stale w użyciu, wymieniaj go co 2-5 tygodni. Materiał, z którego jest wykonany, stosunkowo łatwo pęka. Wtedy w maleńkich szczelinach zaczynają się zbierać bakterie.
Szczególną uwagę zachowaj przy dziecku ząbkującym, gdyż smoczek jest wtedy traktowany jako gryzak.
Jeśli nie mamy zwyczaju prać kapci, powinniśmy je wyrzucić po blisko 6 miesiącach użytkowania. Przepocone stają się siedliskiem bakterii i grzybów.
Buty biegowe zużywają się nie tylko wizualnie. Producenci szacują, że mniej więcej po przebyciu ok. 1000 km podeszwa traci właściwości amortyzacyjne. Ponadto nierzadko cholewka odkształca się, potęgując ewentualną wadę stóp lub powodując ból.
Przy średnim kilometrażu - 1000 km przekłada się mniej więcej na 1 rok użytkowania. Jeśli pokonujesz większe dystanse, wtedy rozejrzyj się za nową parą wcześniej.
Poduszka z czasem odkształca się, co może powodować bóle szyi. Ponadto stopniowo zbiera kurz, więc po 2-3 latach staje się istnym siedliskiem roztoczy.
Perfumy, nawet te najlepsze, zachowują zapach maksymalnie do 3 lat. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli ich użyjemy po upłynięciu tego czasu, jednak tak naprawdę nie będzie to miało większego sensu.
Nie musimy wyrzucać przypraw od razu po upływie terminu ważności, który zazwyczaj jest podany na opakowaniu. Jednak pamiętajmy, że stopniowo tracą one swój smak i zapach. 3 lata to czas maksymalny, jednak zdecydowanie ulega on skróceniu, jeśli przyprawy trzymamy w otwartym pojemniku, narażając je na wilgoć.
Przeciętny biustonosz zachowuje swój kształt i elastyczność 1-2 lata. Im większy biust, tym oczywiście czas jest krótszy.