"Truizm" - powiecie. Może, ale z jakiegoś powodu autorzy tych zasad dożywają w zdrowiu i radości setki!

Na japońskiej Okinawie na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech stulatków, co znacznie przekracza średnią światową. Poznaj sekret ich formy i szczęścia.
Ikigai Ikigai Fot. Materiały wydawnictwa Muza

"Truizm" - powiecie. Może, ale z jakiegoś powodu autorzy tych zasad dożywają w zdrowiu i radości setki!

Na japońskiej Okinawie na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech stulatków, co znacznie przekracza średnią światową. Poznaj sekret ich formy i szczęścia.

Cytowane poniżej zasady to wynik pracy autorów: Hectora Garcii i Francesca Mirallesa, autorów książki "Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia" (wydawnictwo Muza). Panowie spędzili czas z wiekowymi mieszkańcami jednej z malutkich osad na Okinawie, spisując ich rady i przyglądając się ich życiu.

W książce można znaleźć dokładną analizę diety, aktywności fizycznej i rozkładu dnia długowiecznych mieszkańców. My wybraliśmy tylko kilka cytatów wraz z wypowiedziami Japończyków. My, Polacy pewnie wiele moglibyśmy przenieść na nasz grunt. Zwłaszcza uśmiech i życzliwość!

Nie martw się

Przyjmuj życie ze spokojem. Jakość życia jest odwrotnie proporcjonalna do pośpiechu. Jak mówi stare przysłowie: "Idąc powoli, zajdziesz daleko". Gdy przestajemy ulegać temu, co pilne, czas i życie nabierają nowego znaczenia.

"Sekretem długiego życia jest nieprzejmowanie się. Oraz to, by być młodym duchem i nie pozwalać, by nasze serce się zestarzało. Należy otwierać się na ludzi z dobrym uśmiechem na twarzy. Jeśli jesteś uśmiechnięty, a twoje serce jest otwarte, twoje wnuki, a także wszyscy inni będą chcieli się z tobą spotykać.

Najlepszym sposobem na to, by się nie zamartwiać, jest wyjście na ulicę i witanie się z ludźmi. Ja robię to codziennie. Wychodzę i mówię: "Dzień dobry!" i "Do zobaczenia!". Później wracam do domu i zajmuję się ogródkiem. A po południu spotykam się z przyjaciółmi.

Tutaj nikt nie ma z nikim zatargów. Staramy się nie stwarzać problemów. Chcemy być razem i przyjemnie spędzać czas, to wszystko".

Ikigai

Książka jest dostępna w formie ebooka w Publio.pl >>

Ikigai Ikigai Fot. Materiały wydawnictwa Muza

Pielęgnuj dobre nawyki

Uśmiechaj się. To przyjemny gest wobec przyjaciół, lecz relaksuje też tego, kto to robi. Dobrze jest mieć świadomość, co w życiu jest nie tak, ale nie można zapominać o przywileju, jakim jest bycie tu i teraz, w tym świecie pełnym możliwości.

"Codziennie rano cieszę się na to, że wstanę o szóstej rano i rozsunę zasłony, po czym ujrzę ogród, który mam w pobliżu, by uprawiać w nim warzywa. Natychmiast do niego wychodzę, by doglądać pomidorów, mandarynek. Lubię patrzeć na to wszystko, to mnie relaksuje. Po godzinie spędzonej w ogrodzie wracam do domu i szykuję sobie śniadanie".

"Sekret, by z wiekiem nie otumanieć, leży w palcach. Podróżuję od palców do głowy i z powrotem. Jeśli będziesz ruszać palcami przy pracy, sto lat samo minie".

"Wstaję codziennie o czwartej. Ustawiam budzik na tę godzinę, by wypić kawę i poćwiczyć wymachy ramion. Daje mi to energię na pozostałą część dnia".

"Pracuj. Gdy nie pracujesz, ciało niszczeje".

Żyj chwilą. Przestań narzekać na przeszłość i bać się o przyszłość. Wszystko, co masz, to dzisiejszy dzień. Wykorzystaj go jak najlepiej, by był wart zapamiętania.

Ikigai Ikigai Fot. Materiały wydawnictwa Muza

Codziennie dbać o przyjaźnie

Otaczaj się dobrymi przyjaciółmi. Oni są najlepszym eliksirem, by pozbyć się trosk dzięki udanej pogawędce, opowiedzieć i wysłuchać anegdot, które sprawią, że będziesz wesoły, poprosić o radę, wspólnie się bawić, dzielić się, marzyć... Czyli żyć.

"Kontakty z przyjaciółmi są moim najważniejszym ikigai".

"Tutaj wszyscy się spotykamy i rozmawiamy, to bardzo ważne".

"Zawsze pamiętam, że jutro też się zobaczymy, to lubię najbardziej w życiu".

"Moim najważniejszym hobby jest spędzanie czasu z sąsiadami i przyjaciółmi".

"Codzienne rozmowy z ludźmi, których kochasz - oto sekret długiego życia".

"'Dzień dobry!' 'Do zobaczenia!', mówię dzieciom, które idą do szkoły, oraz pozdrawiam tych, którzy mijają mnie w samochodach. 'Jedźcie ostrożnie!'.  Od siódmej dwadzieścia do kwadrans po ósmej stoję na ulicy i witam się ze wszystkimi. Kiedy sobie pójdą, idę do domu".

"Plotkowanie i picie herbaty z sąsiadami. To w życiu najlepsze. I wspólne śpiewanie".

Do swoich następnych urodzin zadbaj o formę. Woda jest w ciągłym ruchu, przepływa świeża i nie stoi. W ten sam sposób twój pojazd życiowy (ciało) potrzebuje odrobiny codziennej pielęgnacji, by wystarczył na wiele lat. Poza tym ćwiczenia sprawiają, że w organizmie wydzielane są hormony szczęścia.

 

Ikigai Ikigai Fot. Materiały wydawnictwa Muza

Zachowaj optymizm

Bądź zawsze aktywny, nigdy się nie zatrzymuj. Kto porzuca to, co kocha i potrafi robić, traci sens życia. Dlatego, gdy skończysz pracować zawodowo, nadal wykonuj rzeczy wartościowe, rozwijaj się, wnoś piękno do życia innych i bądź im przydatny, pomagając i nadając kształt swojemu światu.

"Codziennie sobie powtarzam: Dziś będzie dzień pełen zdrowia i energii. Jak najlepszy".

"Mam dziewięćdziesiąt osiem lat, ale wciąż uważam się za młodego. Mam jeszcze wiele do zrobienia".

"Śmiać się, śmiech jest najważniejszy. Gdziekolwiek pójdę, to się śmieję".

"Dociągnę do setki. Pewnie, że dociągnę! To dla mnie wielka motywacja".

"Śpiewanie z wnukami i wspólne tańce, to w życiu najlepsze".

"Uprawiam własne warzywa i sama je gotuję".

"Jem po trochu wszystkiego, wierzę, że w tym leży sekret. Lubię różnorodne jedzenie, bo jest pyszne".

Nie jedz do syta. Także w kwestii odżywania i długowieczności "mniej znaczy więcej". By zachować długo dobre zdrowie, nie wolno się opychać, lecz dla zaspokojenia głodu należy jeść odrobinę mniej, niż byśmy chcieli. Zgodnie z zasadą osiemdziesięciu procent.

Ikigai Ikigai Fot. Materiały wydawnictwa Muza

Wychodź z domu

Odnów swoją relację z przyrodą. Większość ludzi żyje w miastach, chociaż człowiek jest stworzony do stapiania się z naturą. Ma potrzebę do niej regularnie wracać, by naładować baterie duszy.

"Wstaję o piątej rano każdego dnia, wychodzę z domu i schodzę nad morze. Później odwiedzam znajomą i pijemy razem herbatę. Oto sekret długiego życia: spotykać się z ludźmi i chodzić to tu, to tam".

"Kiedy się budzę, podchodzę do butsudan (rodzinnego ołtarzyka), by zapalić kadzidełko. Trzeba dbać o przodków. To pierwsza rzecz, jaką robię każdego dnia".

"Codziennie wstaję o tej samej porze, wcześnie, i spędzam poranek w ogrodzie. Raz w tygodniu spotykam się z przyjaciółmi i idziemy na tańce".

"Codziennie ćwiczę i każdego poranka robię krótki spacer".

"Nigdy nie odpuszczam moich ćwiczeń taiso po wstaniu".

"Jedz warzywa, od tego się długo żyje".

"Długie życie zależy tylko od trzech rzeczy: ruchu dla zdrowia, dobrego odżywiania oraz spotykania się z ludźmi".

Bądź wdzięczny. Swoim przodkom, naturze dostarczającej ci powietrza i pożywienia, życiowym towarzyszom, wszystkiemu, co rozświetla twoją codzienność i sprawia, że czujesz się szczęśliwy, że żyjesz. Poświęć każdego dnia kilka minut na podziękowania, a zwiększysz swój przepływ szczęścia.

o