Najstarszy, środkowy, jedynak - kolejność urodzin ważna przy wyborze partnera. Najlepsze i najgorsze połączenia

Jesteś środkowym dzieckiem, a twój partner to jedynak? Psycholog i autor bestsellerowych książek poradniczych uważa, że to może nie być dobre połączenie. Zobacz, jak kolejność urodzenia wpływa na twoje relacje z innymi.
Kevin Leman twierdzi, że kolejność narodzin ma wpływ na osobowość każdego z nas, zatem również na to, jacy jesteśmy w związkach. Kevin Leman twierdzi, że kolejność narodzin ma wpływ na osobowość każdego z nas, zatem również na to, jacy jesteśmy w związkach. pixabay.com

Nie ma gotowej recepty na trwałe relacje

Wydawałoby się, że wychowując się w jednej rodzinie, uczymy się tych samych rzeczy. Nie do końca tak jest. Będąc najstarszym, środkowym lub najmłodszym dzieckiem, bierzemy na siebie specyficzne role. Tym samym wypracowujemy w sobie konkretne grupy cech.

Kevin Leman napisał książkę pt: "The New Birth Order Book: Why You are the Way You are," ("Kolejność urodzenia: Dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy"), w której wyjaśnia, czym charakteryzują się poszczególne osoby w zależności od kolejności urodzenia i jaki to ma wpływ na związki, w które się angażujemy.

Oczywiście, autor nie daje gotowej recepty na trwałe relacje. Pomaga jednak lepiej zrozumieć siebie oraz partnera. Prezentujemy cztery możliwe warianty: osoba najmłodsza, najstarsza z rodzeństwa, dziecko środkowe i jedynak. Jacy są i z kim mają największe szanse na stabilny, szczęśliwy związek?

Zobacz, z kim stworzysz szczęśliwy związek, jeśli jesteś najmłodszy z rodzeństwa

dzieci dzieci fot: istock.com

Jeśli jesteś najmłodszy z rodzeństwa

Twój opis: Według Lemana osoby najmłodsze z rodzeństwa są zdolne do manipulacji i obwiniania innych. Jednak to także typy odkrywców, z dużą dozą wytrwałości, zaangażowania. Cechuje je urok osobisty, towarzyskość i moc przekonywania innych do swojego zdania.

Najbardziej pasuje do ciebie: osoba najstarsza z rodzeństwa

Najgorsze połączenie: związek z osobą, która jest najmłodsza z rodzeństwa

Autor książki twierdzi, że osoby, które urodziły się jako ostatnie, bywają chaotyczne, nieuporządkowane. Dlatego związek z partnerem o podobnych cechach stwarza większe ryzyko problemów. Ponadto tacy ludzie mają tendencje do obwiniania innych za kłopoty. I chociaż są towarzyscy, to nie zawsze potrafią się dobrze komunikować oraz otwierać na siebie nawzajem. Oczywiście, związek dwóch osób, które mają wyłącznie starsze rodzeństwo, nie zawsze musi zakończyć się fiaskiem. Najmłodsi w rodzinie zwykle podchodzą do życia lekko, z dużą dozą poczucia humoru. Te cechy mogą pomóc parze przejść przez wszystkie problemy.

Jednak najlepszym dla nich partnerem będzie osoba, która jest najstarsza spośród swojego rodzeństwa. Swoim uwielbieniem do planowania wprowadzi do związku porządek. Z drugiej strony związek dwóch skrajnych osobowości może również być trudny. Najmłodszym zdarza się bowiem manipulować, a najstarsi tego bardzo nie lubią...

dzieci środkowe dzieci środkowe fot: istock.com

Jeśli jesteś środkowym dzieckiem

Twój opis: osoby, które mają zarówno młodsze, jak i starsze rodzeństwo, to doskonali mediatorzy. Dyplomatyczni, zdolni do kompromisów, lojalni, przyjacielscy. To często także skryci, niezależni indywidualiści.

Najbardziej pasuje do ciebie: osoba najmłodsza z rodzeństwa

Najgorsze połączenie: związek z osobą, która jest środkowym dzieckiem

Środkowe dzieci poniekąd łączą cechy osób najstarszych oraz najmłodszych spośród rodzeństwa. Są dobrymi obserwatorami, charakteryzuje je empatia. Wydawałyby się idealnymi partnerami dla jednych i drugich. Jednak środkowe dzieci bywają też skryte, czasem wycofane, bo często musiały ustępować swojemu rodzeństwu. Będąc w związku z drugą, podobną do siebie osobą, może im zabraknąć zaangażowania. Jest ryzyko, że będzie pojawiało się wiele niedomówień, co w dłuższej perspektywie może zaowocować rozpadem relacji.

Najlepsze jest połączenie środkowego i najmłodszego dziecka. Najmłodsze potrafi swoją spontanicznością i humorem ośmielić środkowe. Z kolei środkowe wniesie do związku dużo ciepła i zrozumienia.

dzieci dzieci fot: istock.com

Jeśli jesteś najstarszy z rodzeństwa

Twój opis: osoby, które w rodzinie urodziły się jako pierwsze, to często niezawodni, bardzo sumienni perfekcjoniści. Są dobrze zorganizowani, cechuje je logiczne, naukowe myślenie. To doskonali przywódcy, jednak bywają krytyczni.

Najbardziej pasuje do ciebie: osoba najmłodsza z rodzeństwa

Najgorsze połączenie: związek z osobą, która jest najstarsza z rodzeństwa

Osoby, które mają wyłącznie młodsze rodzeństwo, lubią mieć wszystko pod kontrolą. Lubią mieć ostatnie zdanie i nie mają oporów przed podejmowaniem decyzji. To zwykle silne osobowości, które będą się ścierać z innymi pierworodnymi. W związku z tym trudno im będzie z nimi stworzyć zgodny związek.

Najstarsi z rodzeństwa najlepiej sprawdzą się z osobami najmłodszymi. Wniosą do ich życia uporządkowanie, a jednocześnie będą mieli okazję nauczyć się trochę spontaniczności i luzu.

dziecko dziecko fot: istock.com

Jeśli jesteś jedynakiem

Twój opis: Leman twierdzi, że jedynacy są podobni do osób, które urodziły się jako ostatnie z rodzeństwa, tylko... w wersji bardziej ekstremalnej. Zatem są oni zdolni do manipulacji, obwiniania innych. Wytrwali i zaangażowani odkrywcy. Cechuje ich urok osobisty, towarzyskość i moc przekonywania innych do swojego zdania.

Najbardziej pasuje do ciebie: osoba najstarsza z rodzeństwa

Najgorsze połączenie: związek z osobą, która jest najmłodsza z rodzeństwa

W przypadku jedynaków jest ta sama zasada, co wśród osób najmłodszych z rodzeństwa. Największe szanse na stworzenie zgodnego związku mają z osobami najstarszymi. Indywidualizm i ciekawość świata, który cechuje jedynaków, może się doskonale komponować ze świetną umiejętnością planowania cechującą osoby, które urodziły się jako pierwsze.

Więcej o: