Często śnisz? To świadczy o twojej inteligencji. 5 ciekawostek na temat ciała, o których nie miałeś pojęcia

Ludzkie ciało to naprawdę niesamowita maszyna - i kopalnia tajemnic. Żeby wszystkie je odkryć, ludzkości może nie wystarczyć czasu. Część jednak już znamy. Jakie są najbardziej zadziwiające cechy naszego organizmu?
ciało ciało istock.com

Często śnisz? To świadczy o twojej inteligencji. 5 ciekawostek na temat ciała, o których nie miałeś pojęcia

Ludzkie ciało to naprawdę niesamowita maszyna - i kopalnia tajemnic. Żeby wszystkie je odkryć, ludzkości może nie wystarczyć czasu. Część jednak już znamy. Jakie są najbardziej zadziwiające cechy naszego organizmu?

Od końca palców, po najgłębsze zakamarki komórek - nasze ciało to nieustająco pracujący mechanizm, który codziennie odkrywa przed naukowcami kolejne zadziwiające cechy. Wydawać by się mogło, że znamy siebie doskonale. Jednak okazuje się, że nasz organizm skrywa dziesiątki drobnych sekretów. Czego jeszcze nie wiesz o swoim ciele?

Skóra - największy ludzki organ

Czy wiesz, że bardzo wielu uczestników teleturniejów odpada na pytaniu o największy organ w ludzkim ciele? Zazwyczaj w odpowiedzi pojawia się wątroba, a choć faktycznie duża i ważna - daleko jej do największego organu naszego ciała. Jest nim skóra, która po rozłożeniu (tak, to brzmi nieco makabrycznie), zajęłaby około 2 metrów kwadratowych. Co więcej, wszyscy wiemy o tym, że złuszcza się nam naskórek, jednak zazwyczaj zakładamy, że pozbywamy się go w śladowych ilościach. Okazuje się jednak, że pełna zmiana naskórka zajmuje człowiekowi zaledwie miesiąc. W ciągu całego życia wyprodukujemy około 18 kilogramów "zrzuconej skóry"!

Komórki skóry bardzo łatwo także wyhodować w laboratorium. Korzysta się często w tym celu z odzyskanej po zabiegach obrzezania skóry noworodków. Fragment ma rozmiar znaczka pocztowego, ale w laboratorium w ciągu 21 dni rozwija się tak, że można nią pokryć trzy boiska koszykarskie. Tak pozyskaną skórę wykorzystuje się przede wszystkim do przeszczepów - na przykład dla osób po ciężkich poparzeniach.

Skoro jesteśmy już przy regeneracji i rozmnażaniu komórek, spójrzmy na nasze ręce i stopy. Te drugie zdradzają, jak doskonałe proporcje ma ludzkie ciało. Wasza stopa jest na pewno równa długości od łokcia do nadgarstka! Nie wierzycie - sprawdźcie sami. Paznokcie u stóp i rąk potrzebują sześciu miesięcy by całkowicie urosnąć od podstawy do czubka palca. Szybszy jest tylko - z nieznanych powodów - środkowy palec każdej ręki. Jego paznokieć rośnie zdecydowanie szybciej.

Nasze włosy rosną nieco wolniej, ale mają lepszą żywotność. Włos możemy nosić na głowie nawet do siedmiu lat. Najszybciej rosną oczywiście wszystkie włosy w obrębie twarzy. Co więcej, choć pochodzimy od małp, nadal posiadamy niektóre ich cechy, które naszym zdaniem nas od nich odróżniają. Może trudno w to uwierzyć, ale nadal jesteśmy równie owłosieni, co szympansy! Różni nas tylko specyfika włosów na ciele.

Zapraszamy do telewizji METRO na emisję rewelacyjnego serialu dokumentalnego BBC "Sekrety ludzkiego ciała". Pierwszy odcinek już w 12 marca o godzinie 10:55. Polecamy!

metromat. pras.

ciało ciało istock.com

Czy żołądek może się strawić?

Zajrzyjmy tym razem do środka - jak działa ten wielofunkcyjny i nieprzerwanie działający system?

Chyba każdemu przyszło kiedyś do głowy pytanie - skoro kwasy żołądkowe są w stanie strawić nawet cynk (to prawda!), to czemu żołądek, wykonany z o wiele delikatniejszej materii, nie strawi się sam? Odpowiedź jest prosta - żołądek sam siebie chroni przed strawieniem. Wyściółka żołądka faktycznie ulega rozpuszczaniu przez soki trawienne, jednak regeneruje się tak szybko, że nie mają one czasu na zniszczenie ścian żołądka. Co jeszcze ciekawsze - gdy się rumienisz, rumieni się także wyściółka żołądka! Naprawdę.

Jak wiadomo, krew dociera wszędzie, a liczba naczyń krwionośnych zapiera dech w piersiach - na szczęście nie dosłownie, a  to dlatego, że w samych płucach znajduje się ponad 300 milionów drobnych naczyń zapewniających odpowiednie natlenienie i odżywienie. Gdyby połączyć te naczynia w jedną długą nić, uzyskamy jej ponad 2400 kilometrów!

ciało ciało istock.com

Ludzkie ciało to twierdza

Jeśli chodzi o wytrzymałość, ludzkie ciało także potrafi zaskoczyć. Kości człowieka mają taką strukturę, że są równie wytrzymałe jak granit. Sześcian wielkości pudełka od zapałek, a wykonany z ludzkiej kości, może utrzymać 9 ton. Dla porównania - to cztery razy więcej niż może utrzymać identyczny sześcian wykonany z betonu.

Twierdza wymaga zasobów - zastanawialiście się kiedyś, ile pożywienia konsumujemy w ciągu całego życia? Badania wykazują, że pochłaniamy około 50 ton pokarmu stałego i wypijamy około 50 tysięcy litrów płynów. Nasze organy to niezwykłe maszyny, z niewiarygodnymi mocami przerobowymi! Same nerki zawierają ponad milion filtrów - dzięki temu mogą w ciągu minuty oczyścić ponad 1,3 litra płynu.

Mięśnie wokół oczu to także niestrudzona maszyneria. Wykonują one około 100 tysięcy ruchów dziennie. Gdybyśmy chcieli zapewnić taką samą dawkę ruchu mięśniom w naszych nogach, trzeba byłoby codziennie przemaszerować. osiemdziesiąt kilometrów!

Cała ta maszyneria emituje sporo ciepła - w ciągu 30 minut ciało ludzkie wytwarza tyle energii cieplnej, że można by było za jej pomocą zagotować ponad litr wody.

sport sport istock.com

Organiczna wojna płci

Kilka cech naszego organizmu zdeterminowanych jest płcią - i wcale nie mówimy tu o ludzkim układzie rozrodczym. Badania wykazały, że kobiece serca biją dwukrotnie szybciej niż męskie. Kobiety także dwukrotnie częściej mrugają powiekami. Ponadto kobiety cechują się większą wrażliwością na zapachy - już od urodzenia.

Mężczyźni mają jednak jedną - niesprawiedliwą - przewagę: zdecydowanie szybciej spalają tkankę tłuszczową. Zapewne w zamian za to muszą znosić czkawkę o wiele częściej niż kobiety! To wyjątkowo męska dolegliwość.

W ciele mężczyzny znajduje się też więcej krwi - prawie siedem litrów. U kobiet zazwyczaj można mówić o zaledwie pięciu litrach. Kobiety wygrywają jednak rozmiarem! Oczywiście na poziomie komórkowym - kobiece jajeczko to największa istniejąca komórka, podczas gdy męskie nasienie to zbiór najmniejszych istniejących komórek ciała.

No właśnie - co do komórek. Może nam wydawać się, że składamy się z miliardów ludzkich komórek. Problem w tym, że składamy się jednak głównie z. grzybów i bakterii!

ciało ciało istock.com

A co z naszym umysłem?

Jeżeli często dręczą cię koszmary lub intensywne i barwne sny - nie martw się. To podobno koszt wysokiego IQ. Badania wykazały, że inteligentni ludzie śnią świadomie częściej i intensywniej. Ma to także podstawy organiczne - nasz mózg działa o wiele intensywniej w nocy niż w dzień. Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje.

Gdyby ludzki mózg był komputerem, byłby niewątpliwie najpotężniejszą maszyną świata. W ciągu sekundy wykonuje taką liczbę operacji, że najnowsze superkomputery radzą sobie w tym samym czasie z wykonaniem zaledwie 0,002 proc. takiej pracy. Ciężko być może zatem uwierzyć w to, że człowiek dzieli swoje DNA w 50 proc. z. bananem.

Badania wykazały, że samotność jest fizycznie bolesna. Powoduje odczucia bólowe i dyskomfort fizyczny. Brzmiałoby to niemądrze, ale ma logiczne podstawy. Człowiek, jak każdy żywy organizm powinien dążyć do rozmnażania się, a zatem szukania partnera lub partnerki. Podczas dolegliwości bólowych poszukujemy zatem remedium, w przypadku samotności jest to wewnętrzna potrzeba spotkania się z ludźmi. Nie tylko organizm leczy się sam!


Więcej o: