Francuska lawenda czy włoska winorośl? Tworzymy w domu i na balkonie śródziemnomorski klimat

Francuska lawenda czy włoska winorośl? Tworzymy w domu i na balkonie śródziemnomorski klimat
Marzy ci się balkon i pokój w stylu francuskim lub włoskim? Teraz jest najlepszy moment, by zapełnić szare wnętrza roślinami z krajów basenu Morza Śródziemnego. Zobacz, jakie najlepiej sprawdzą się w naszym klimacie.
Kraje basenu Morza Śródziemnego kojarzą się nam ze słońcem, bogactwem roślinności, aromatem ziół i smakiem dojrzewających na słońcu warzyw. Czy jesteśmy w stanie odtworzyć choć namiastkę tego klimatu we własnym domu? Jak się okazuje, przy niewielkim zaangażowaniu - tak.
W marcu nasza redakcja zawitała na konferencji 'Śródziemnomorskie rośliny w ogrodzie i w domu'. Tam dr inż. Małgorzata Margos ze Szkoły Głównej Gospodarstwa wiejskiego prezentowała rośliny i kompozycje, charakterystyczne dla poszczególnych krajów śródziemnomorskich - Francji, Hiszpanii, Włoch, Grecji. Oto, czego miałyśmy okazję się dowiedzieć.
mat. pras. z konferencji 'Śródziemnomorskie rośliny w ogrodzie i w domu' organizowanej przez Leroy Merlin
Balkon w stylu francuskim
Chcąc ozdobić balkon na styl francuski, hodujmy bratki, niezapominajki, lawendę i mało wymagające w uprawie żeniszki meksykańskie.
Bratki są odporne na chłód, więc możemy je sadzić już na przełomie marca i kwietnia. Pięknie prezentują się w balkonowych skrzynkach zawieszonych na balustradach, ale również w pojemnikach, donicach.
Niezapominajki lubią półcień i stałą, umiarkowaną wilgoć. Z nasion wysiewamy je na przełomie maja i czerwca, jednak możemy kupić już gotowe, kwitnące. Wtedy jedynie przesadzamy je do balkonowych skrzynek.
Żeniszki meksykańskie muszą być trzymane w miejscu ciepłym, nasłonecznionym. Należy je wysiać w domu wczesną wiosną, a gdy tylko pojawią się pierwsze liście, rozsadzić do oddzielnych doniczek. Gdy minie ryzyko przymrozków (z końcem maja), przesadzamy do balkonowych skrzynek.

Wnętrze w stylu francuskim
Główną bohaterką francuskich ogrodów i balkonów jest lawenda. Również i w Polsce zyskuje ona coraz większe grono wielbicieli. Jednak trzeba pamiętać, że jest ona dosyć wymagająca. Lubi miejsca nasłonecznione, ciepłe, ponadto trzeba ją systematycznie nawadniać, by nie dopuścić do wyschnięcia podłoża. Sadzimy ją w stosunkowo dużej donicy. Lawendę można hodować zarówno na balkonie, jak i w mieszkaniu na parapecie.
mat. pras. z konferencji 'Śródziemnomorskie rośliny w ogrodzie i w domu' organizowanej przez Leroy Merlin
Lawenda pięknie komponuje się kocimiętką, która w lecie nabiera fioletowych barw. Trzymajmy ją na nasłonecznionym parapecie, w wilgotnej, ale nie mocno nasiąkniętej glebie. Warto wiedzieć, że kocimiętka służy nie tylko ozdobie. Przyciąga koty, za to swoim zapachem odstrasza owady.
Francuski klimat osiągniemy również sadząc w doniczkach zioła: szałwię, bazylię, tymianek. Świeże pięknie pachną i posłużą nam jako przyprawy, których możemy użyć w każdej chwili.

Balkon w stylu włoskim
Winorośl znana jest w dużej mierze z ogrodów, jednak przy niewielkim wysiłku, możemy nią pięknie udekorować również balkon. W sklepie kupujemy gotowe sadzonki, następnie umieszczamy je w dużej donicy, a by winorośl mogła piąć się do góry, ustawiamy drewnianą podpórkę. Ziemia w pojemniku powinna być stale wilgotna, natomiast podczas upałów winorośl intensywnie podlewamy.
Kolejną rośliną śródziemnomorską, która może nam się kojarzyć z Włochami, jest oleander. Tam rośnie on w gruncie, u nas sprawdzi się jedynie jako roślina doniczkowa. Późną wiosną i latem trzymamy ją na balkonie, jednak na zimę wnosimy do domu. Lubi ciepło, słońce i wilgoć, dlatego latem trzeba pamiętać o intensywnym podlewaniu.
istock.com
Barw na balkonie nadadzą również nachyłki - byliny, które są bardzo mało wymagające. Rosną praktycznie w każdej glebie, nie trzeba ich często podlewać.
Kolejną rośliną charakterystyczną dla Włoch, jest uczep rózgowaty. Żółte, drobne kwiaty pojawiają się w maju i kwitną aż do późnej jesieni. Uczep lubi duże nasłonecznienie, jednak dobrze radzi sobie również w półcieniu. Nie wymaga intensywnego podlewania.

Wnętrze w stylu włoskim
W śródziemnomorski klimat Italii wprowadzą nas słoneczniki. Kojarzymy je z pól, ale ich hodowla w domu jest nie tylko możliwa, ale również prosta. Musimy im jedynie zapewnić dostęp do światła słonecznego, ponadto wymagają częstego nawożenia nawozem wieloskładnikowym (nawet co 10 dni).
Z koleus zachwyci nas intensywnością barw. Możemy go hodować praktycznie wszędzie: w ogrodzie, na balkonie, na parapecie. Roślina ta potrzebuje jednak dostępu do światła i dosyć wysokiej temperatury otoczenia: 20-25 stopni C.
Pięknie w domu prezentuje się również gazania. To roślina pochodząca z Afryki Południowej, więc również uwielbia miejsca nasłonecznione, więc możemy ją trzymać na parapecie lub na balkonie. Warto jednak wiedzieć, że gazania bardzo nie lubi chłodów, więc jeśli spodziewamy się przymrozków, koniecznie przenieśmy ją do domu.
Włoski klimat tworzą także świeże warzywa i przyprawy. Dlatego w kuchni na parapecie niezastąpione będą takie zioła jak szałwia czy bazylia. W warunkach domowych można również hodować w doniczce pomidory i cukinię. Sadzonki pomidorów znajdziesz w sklepach w maju, natomiast od kwietnia można wysiewać cukinię, którą w maju przenosimy na balkon.

Balkon w stylu greckim
Bugenwilla to wręcz zjawiskowa roślina, którą możemy uprawiać od maja do sierpnia na balkonie (na jesień i zimę przenosimy ją do domu). To roślina pnąca, więc trzymajmy ją w pojemnikach z podpórkami.
mat. pras. z konferencji 'Śródziemnomorskie rośliny w ogrodzie i w domu' organizowanej przez Leroy Merlin
Greckie tarasy obfitują również w znane nam pelargonie i petunie. Pelargonie są niezwykle proste w uprawie. Na balkonie hoduje się je w skrzynkach. Są odporne na chłód i wiatr. Kwitną od maja, aż do pierwszych przymrozków. Również petunie nie sprawiają dużego problemu. Kwitną obficie, szczególnie gdy mają dobry dostęp do światła słonecznego. Obie rośliny ustawiamy na balkonie dopiero wtedy, gdy nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków.

Wnętrze w stylu greckim
Drzewko oliwne to w Polsce najmodniejsza roślina sezonu. U nas można je uprawiać jedynie w domu, w doniczce i w takich warunkach osiąga wysokość ok. 3 metrów. Oliwka lubi miejsca nasłonecznione. Nie wymaga zbyt obfitego podlewania, jednak nie należy dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża. Podlewajmy ją więc wtedy, kiedy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie.
instagram.com/dimi.deco, http://april-look.tumblr.com
Grecja także kojarzy się z intensywnym zapachem ziół. Zatem jeśli marzy nam się klimat tego kraju, na parapecie zawsze miejmy świeży cząber i lebiodkę (oregano).

Balkon w stylu hiszpańskim
Pragnąc balkonu w hiszpańskim stylu, postawmy na dekoracyjne trawy np. kostrzewy, rozplenice, trawę cytrynową. Trzymamy je w dużych donicach w miejscach mocno nasłonecznionych. Latem będą cieszyły oko intensywną barwą, za to zimą nabiorą słomkowego koloru. Mogą jednocześnie stanowić kontrast dla innych rośli, które mają barwne kwiaty.
mat. pras. z konferencji 'Śródziemnomorskie rośliny w ogrodzie i w domu' organizowanej przez Leroy Merlin

Wnętrze w stylu hiszpańskim
Jak Hiszpania, to niezliczone sukulenty, które możemy z powodzeniem hodować na parapecie. Są wytrzymałe, nie wymagają częstego podlewania. Jedyne, co musimy im zapewnić, to dostęp do światła. Zjawiskowo wygląda także agawa, która latem może być wystawiana na balkon (pod warunkiem, że panują wtedy sprzyjające warunki).
mat. prasowe z konferencji 'Śródziemnomorskie rośliny w ogrodzie i w domu' organizowanej przez Leroy Merlin
Pięknie wyglądają również postawione w domu miniatury drzewek cytrusowych. Zimą trzymamy je w pobliżu okna, by miały dobry dostęp do światła. Latem możemy je wystawić na balkon lub taras.