- Być może zaskoczy cię ta informacja, ale biustonosz to tak naprawdę inżynierskie dzieło sztuki, na które składa się od dziesięciu do czterdziestu elementów - pisze w książce "Francuzki noszą koronki" Kathryn Kemp-Griffin. Sztuka leży w umiejętności projektanta, by złożyć je w całość w taki sposób, abyś zakochała się w swoim ciele.
Który element odpowiada za co, i dlaczego także ważne jest dopasowanie? Analizujemy krok po kroku.
Co to takiego?
Fiszbin to kawałek metalu lub plastiku o delikatnie zakrzywionym kształcie przypominającym uśmiech. Wszywa się je w nasadę miseczki.
Dlaczego mają znaczenie?
Staniki z fiszbinami dopasowują się do piersi i profilują je lepiej niż te bez nich. Fiszbiny powinny w całości obejmować piersi od dołu i leżeć gładko pod ich tkanką. Jeśli tak nie jest, najprawdopodobniej miseczki są za małe.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
Mimo obaw niektórych osób nie ma jednoznacznych dowodów medycznych na to, że noszenie fiszbin w jakiekolwiek sposób szkodzi lub stwarza zagrożenie dla zdrowia. Z rozsądku (i dla wygody!) powinnaś się jednak upewnić, że fiszbiny twojego stanika przyniosą ci jak najwięcej korzyści. Osłonki obszyte od wewnątrz aksamitem są bardziej komfortowe i świadczą o lepszej jakości stanika. Mogą mieć kształt rurek lub być płaskie. Fiszbiny w płaskich osłonkach lepiej pozycjonują miseczkę i się nie przemieszczają.
Więcej ciekawostek i porad na temat bielizny znajdziesz w książce "Francuzki noszą koronki" Kathryn Kemp-Griffin wydawnictwa Znak Literanova.
Co to takiego?
Klin środkowy (nazywany także mostkiem lub łącznikiem) to część łącząca miseczki.
Dlaczego ma znaczenie?
Klin środkowy podtrzymuje całą konstrukcję stanika. Ten mały skrawek tkaniny to jeden z elementów decydujących o tym, jak leży biustonosz. Upewnij się, czy klin płasko przylega do twojego mostka. Jeśli tak - dobrze. Jeśli się przemieszcza - musisz zmienić rozmiar.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
W zależności od fasonu stanika klin środkowy może mieć różne rozmiary i kształty. Na przykład w stanikach typu plunge do wydekoltowanych strojów klin jest niższy, a przy pełnych miseczkach wyższy. Ta część może także dopełniać różne kształty i rozstaw piersi. Jeśli twoje piersi są blisko osadzone, najlepiej pasował będzie wąski klin. Jeśli twoje piersi są szeroko rozstawione, wybierz szerszy.
Co to takiego?
Miseczka to część stanika, która otacza, podtrzymuje i profiluje pierś. W rozmiarze stanika rozmiar miseczki oddaje litera, na przykład B w 70B, 75B, 80B.
Dlaczego ma znaczenie?
Różne rodzaje miseczek pasują do różnie wyciętych dekoltów. W zależności od kroju mi-seczka może także zwiększyć lub zmniejszyć objętość biustu, wedle pożądanego efektu.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
To, co za chwilę powiem, może sprawić, że pogląd, iż Ziemia jednak jest płaska, wyda ci się prawdopodobny. Mimo że w rozmiarze stanika miseczkę
reprezentuje litera (np. B w 70B), to wiesz co? Nie ma czegoś takiego jak standardowa miseczka B.
Zgadza się, uniwersalna miseczka B nie istnieje. Wiem, w głowie się nie mieści! Ta wiadomość u wszystkich powoduje zamęt. Czemu przemysł robi coś takiego? Czy prosty system rozmiarów nie byłby bardziej sensowny? Jasne, ale nie ustanowiono jeszcze żadnego scentralizowanego Ministerstwa do Spraw Rozmiarów Staników, aby uregulować panujące zasady, i w najbliższym czasie się to nie zmieni. Jak to się mówi, jeśli nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Oto więc, co musisz wiedzieć: rozmiar miseczek to tak naprawdę różnica pomiędzy obwodem klatki piersiowej, zmierzonym w linii najpełniejszej części piersi, a obwodem pod biustem. Ta liczba wskazuje na odległość, na jaką twoje piersi odstają od ciała, co odpowiada rozmiarowi miseczki. Kolejne rozmiary miseczek różnią się od siebie o dwa centymetry.
Miseczka A: różnica 12 centymetrów.
Miseczka B: różnica 14 centymetrów.
Miseczka C: różnica 16 centymetrów.
Miseczka D: różnica 18 centymetrów.
Na rozmiar piersi kluczowy wpływ ma obwód pod biustem, co stoi u podstaw teorii "siostrzanych rozmiarów". Siostrzany rozmiar będzie miał tę samą objętość miseczki, ale przy innym obwodzie taśmy. Na przykład 70B ma ten sam rozmiar miseczki co 75A. 80C ma ten sam rozmiar co 75D. Ta sama objętość, inny obwód pod biustem.
Co to takiego?
Rama stanika to oddzielna część tkaniny, w której są osadzone miseczki.
Dlaczego mają znaczenie?
Jest miejscem mocowania miseczek i zapewnia optymalne wsparcie.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
Nie wszystkie staniki posiadają ramę. Miseczki mogą się łączyć bezpośrednio za pomocą klina. Jednak jeśli potrzebujesz solidniejszego wsparcia, stanik z ramą to dobre rozwiązanie.
Co to takiego?
Ramiączko stanika przyczepione jest z jednej strony do szczytu miseczki, a z drugiej do taśmy spodniej. Najczęściej jest wyposażone w przelotkę i regulator długości, aby łatwo było je dopasować.
Dlaczego ma znaczenie?
Ramiączko stanika utrzymuje miseczkę i taśmę w odpowiedniej pozycji, ale nie powinno dźwigać całego ciężaru piersi. Zrobione z dobrej jakości elastycznego włókna pozostaje na swoim miejscu i nie spada ci z ramion. Elastyczna tasiemka musi być rozciągliwa. A co ważniejsze, wszystkie elastyczne tkaniny muszą się cechować dobrą "regeneracją" - zdolnością powrotu do oryginalnego kształtu. Przetestuj rozciągliwość: pociągnij za ramiączko i puść. Kiepskiej jakości tasiemka elastyczna będzie się zbyt łatwo rozciągać i nie wróci do poprzedniego kształtu, podczas gdy mocną tasiemkę trudniej będzie rozciągnąć, ale odzyska sto procent kształtu.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
Ramiączka powinny się cechować ograniczoną elastycznością. To dlatego często dodaje się do nich element dekoracyjny, jak pączek kwiatu czy rozetka umieszczona w miejscu łączenia miseczki z ramiączkiem - aby zablokować i zminimalizować rozciąganie.
Co to takiego?
Skrzydełko to część taśmy pomiędzy miseczkami a zapięciem.
Dlaczego ma znaczenie?
Skrzydełka okalają twoje plecy, aby naciągnąć stanik do odpowiedniej pozycji.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
Sprawdź elastyczność tkaniny w ten sam sposób co elastyczność ramiączka. Ta część stanika również powinna się dobrze rozciągać.
Co to takiego?
Jak myślisz, co tak naprawdę podtrzymuje twoje piersi? (Wskazówka: to nie ramiączka). Zgadza się, to taśma spodnia! Rozmiar taśmy to obwód twojej klatki piersiowej tuż pod piersiami, który odnosi się do numeru w rozmiarze twojego stanika: na przykład 75 w 75A, 75B, 75C.
Dlaczego ma znaczenie?
Taśma spodnia trzyma miseczki na miejscu i rozkłada ciężar twoich piersi. Powinna spoczywać poziomo na plecach, tworząc kąt prosty z liną nasady karku. Ma być naprężona, nie ciasna.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
Będziesz wiedzieć, że taśma spełnia swoje zadanie, jeśli zaczniesz ruszać rękami w górę i w dół, a ona ani drgnie. Jeśli poczujesz, że się zsuwa, obwód jest za luźny. Jeśli nie możesz oddychać, jest za ciasny.
100 lat kostiumów kąpielowych. Od skromnych strojów z 1915 r. do współczesnego sportu w stylu sexy
Co to takiego?
Większość staników zapina się na plecach za pomocą haftek przyszytych do taśmy spodniej. To najpopularniejszy typ, choć istnieje wiele innych.
Dlaczego ma znaczenie?
Taśma powinna przylegać, ale z czasem się rozciągnie. Zapięcie na haftki pozwoli ci ją do-pasować, aby pozostała na swoim miejscu.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
Kiedy będziesz przymierzać stanik, zapnij go na najluźniejsze haftki, żebyś z czasem
mogła zacieśnić obwód. Wyprostuj na plecach miękką końcówkę, która oddziela zapięcie od skóry, żeby zapewnić sobie większy komfort. Inne zapięcia, na przykład z przodu, także są w porządku, ale dają mniej możliwości dopasowania.
Więcej ciekawostek i porad na temat bielizny znajdziesz w książce "Francuzki noszą koronki" Kathryn Kemp-Griffin wydawnictwa Znak Literanova.