Czy kobieta może być rzeźnikiem, budowlańcem, kowalem? Może! Fotograf stworzył projekt 'Women's work', w którym udowadnia, że termin 'męski zawód', jest tak naprawdę fikcją.
Jeszcze nie tak dawno kobiety w kręgach naukowych stanowiły nikły procent. Stereotypowo słabe, emocjonalne, myślące w sposób mało logiczny, mniej inteligentne, były pozbawiane możliwości edukacji, a co za tym idzie, udziału w projektach naukowych. Dziś kobiet zajmujących się informatyką czy fizyką jest więcej, aczkolwiek i tak budzą zdziwienie.
Jednak nie tylko świat nauki przyciąga część pań. Są takie, które wybrały zawody wymagające nie tylko logicznego myślenia, opanowania, ale również siły fizycznej. I to właśnie one są bohaterkami projektu 'Women's work', na który składa się galeria zdjęć autorstwa Chrisa Crismana (crismanphoto.com).
Skąd pomysł na projekt? Wszystko zaczęło się od momentu, w którym Chris usłyszał o kobiecie wykonującej zawód rzeźnika. Zdał sobie sprawę, że to niecodzienne. Zapragnął poszukać innych pań, które wbrew stereotypom, podjęły się tzw. męskich zawodów. Każdą z nich fotografował w ich codziennym miejscu pracy.
W projekcie udział wzięło kilkanaście kobiet. Jednak jak zapowiada fotograf, to jeszcze nie koniec. 'Ten projekt nie ma terminu ważności'.
OBEJRZYJ WSZYSTKIE ZDJĘCIA PROJEKTU 'WOMEN'S WORK'
Wszystkie projekty Chrisa Crismana znajdziesz na jego stronie internetowej oraz na Instagramie.
Kowal
Mindy Gabriel - strażak
Mira Nakashima - projektantka, stolarz
Alison Goldblum - deweloper
Christina Burris - kierowniczka produkcji w browarze
Leeann Johnnson - kierowca sprzętu ciężkiego
Judy Bowman - pracowniczka branży budowlanej
Sadie Samuels - łowczyni homarów
Beth Beverly - wypychaczka zwierząt
Kris Alvares - starszy geolog w kopalni złota
Jordan Ainsworth - operatorka młynów w kopalni złota
Carol Warn - operatorka procesu ługowania
Nancy Poli - hodowczyni świń