Jak małym kosztem i w naturalny, a do tego prosty sposób ułatwić sobie zasypianie? Wystarczy wstawić do sypialni rośliny doniczkowe. Wybraliśmy dla was pięć, które dzięki właściwościom idealnie sprawdzą się w roli "wspomagaczy snu".
Sansewieria gwinejska
Jak działa: Już w podstawówce uczymy się, że tlen jest (nie tylko) ludziom niezbędny do życia. A rośliny wydalają go w procesie fotosyntezy. Większość z nich robi to jednak w ciągu dnia - jednym z wyjątków jest sansewieria gwinejska, która produkuje go również nocą. I właśnie dlatego świetnie sprawdzi się w sypialni, bo więcej tlenu w powietrzu równa się lepszy sen.
Jak o nią dbać: To wytrzymała roślina, którą wystarczy podlewać co dwa tygodnie. Dobrze rośnie w pełnym słońcu, półcieniu, a nawet w cieniu.
Jak działa: O relaksujących właściwościach lawendy, a konkretniej jej zapachu, powiedziano już chyba wszystko. Warto jednak przypomnieć, że można ją kupić nie tylko w formie suszonej czy jako aromat w świecach albo kosmetykach, ale też doniczkowej. Żywa lawenda wydziela bardziej intensywny i świeższy zapach, co przekłada się na wyższy stopień odprężenia i uspokojenia się. A stąd już prosta droga do zapadnięcia w błogi sen.
Jak o nią dbać: Lawenda lubi słońce - im więcej, tym lepiej. Nie przepada natomiast za wodą, więc wystarczy ją podlewać od czasu do czasu na tyle, żeby ziemia, w której rośnie, nie stwardniała.
Jak działa: pod tą wdzięcznie brzmiącą nazwą kryje się popularna roślina doniczkowa, która jest naturalnym "oczyszczaczem powietrza". Pochłania z niego wiele szkodliwych substancji, między innymi formaldehydy, zarodniki pleśni i wiele różnych alergenów, w zamian wydzielając tlen. Dzięki jej oczyszczającym właściwościom poprawia się jakość powietrza, a to sprzyja lepszemu odpoczynkowi.
Jak o niego dbać: Skrzydłokwiat najlepiej rozwija się w półcieniu, z dala od mocnego słońca. Jedyne, czego wymaga poza tym, to częste podlewanie - gleba musi być stale mokra, zwłaszcza latem.
Jak działa: Przede wszystkim pięknie pachnie, co samo w sobie może być relaksujące. Ale naukowcy już pracują nad udowodnieniem, że olejek eteryczny z tej rośliny ma również właściwości usypiające.
Jak o nią dbać: Gardenia jest nieco bardziej wymagająca w pielęgnacji, ale najważniejsze jest to, by pamiętać, że wymaga dużo światła. Najlepiej postawić ją w widnym miejscu, blisko okna, ale nie bezpośrednio na parapecie. Musi być też regularnie i w wyczuciem podlewana - tak, żeby ziemia była stale wilgotna.
Jak działa: głównie swoim zapachem, który ma właściwości relaksujące, co ułatwia zasypianie.
Jak o niego dbać: Jako że to krzew, idealnym rozwiązaniem byłoby posadzić go na zewnątrz pod oknami sypialni, ale ułamana gałązka włożona do wazonu z wodą też będzie wydzielać swój słodki aromat. W lepszych kwiaciarniach można też kupić jaśmin w doniczce, którą najlepiej postawić w nasłonecznionym miejscu przy oknie i