Jak nie być "Własną Babcią" i "Kobietą Klimakteryjną". Sposoby na świetny wygląd dojrzałych kobiet [ZDJĘCIA]

Krystyna Bałakier interesuje się modą. Zajmuje się przede wszystkim wizerunkiem dojrzałych kobiet. W swojej książce i na blogu nawołuje do pań po pięćdziesiątce: Nie bójmy się wyglądać elegancko i kobieco na przekór stereotypom, które każą nam wyglądać jak własne babcie.
Jak wyglądać pięknie i młodziej? Jak wyglądać pięknie i młodziej? Fot. Luiza Różycka

Jak nie być "Własną Babcią" i "Kobietą Klimakteryjną". Sposoby na świetny wygląd dojrzałych kobiet [ZDJĘCIA]

Krystyna Bałakier interesuje się modą. Zajmuje się przede wszystkim wizerunkiem dojrzałych kobiet. W swojej książce i na blogu nawołuje do pań po pięćdziesiątce: Nie bójmy się wyglądać elegancko i kobieco na przekór stereotypom, które każą nam wyglądać jak własne babcie.

Według autorka książki "Dojrzała elegancja. Modna i piękna w każdym wieku" "kobiety w wieku 50+ po odchowaniu dzieci często przeżywają swoją drugą młodość, wiele zmieniają w życiu i wreszcie mają czas, aby o siebie zadbać". A zdaniem Bałakier kobieta dojrzała powinna mieć już swój własny styl. Co się na niego zdaniem blogerki składa?  - Fason dobrany do figury, kolory dobrane do karnacji, prawidłowo zestawione wzory, umiejętnie dobrane dodatki - wylicza.

- W poszukiwaniu własnego stylu potrzebna są konsekwencja i dyscyplina. Kupowanie wszystkich rzeczy, które wpadną w oko do niczego nie prowadzi. Ubrania muszą pasować do siebie i do ciebie - tłumaczy.

Dlaczego kobiety dojrzałe boją się być stylowe? - Sądzę, że po prostu im się nie chce. Dobry wygląd najczęściej utożsamiają z wygodą, co jest podstawowym błędem, bo moim zdaniem może być stylowo, elegancko i jednocześnie wygodnie. Drugim powodem jest przejmowanie się osądem otoczenia - nie lubimy zwracać na siebie uwagi, bo co powiedzą sąsiedzi, rodzina i znajomi itd. To kolejny błąd. Przecież znacznie lepiej wyglądamy, gdy nasz ubiór jest dopasowany do charakteru. Jeśli kierujemy się powszechnie obowiązującymi stereotypami, nigdy nie będziemy w stanie znaleźć swojego indywidualnego stylu.

Dojrzała elegancjaTak zdaniem Krystyny Bałakier nie należy się ubierać. Fot. Luiza Różycka

ZOBACZ METAMORFOZY PIĘCIU KOBIET>>>

Dzidzia-piernik, kobieta klimakteryjna i własna babcia

W książce Krystyny Bałakier pojawiają się zdjęcia i opisy kobiet przedstawianych jako "dzidzie-pierniki". I to określenie wzbudziło dłuższą dyskusję podczas zebrania redakcji. - Każdy ma prawo do ekspresji - oburzała się jedna z koleżanek. - Każdy - bez względu na wiek - ma prawo chodzić w ubraniach, jakie mu się podobają - jeśli są to obcisłe legginsy w panterkę i złote klapki, to nic innym do tego - dodawała inna.

Bałakier jednak tłumaczy, że jest różnica między kobietą dobrze ubraną, a taką, która nie unika śmieszności i wulgarności. - Nie należy mylić "dzidzi-piernik" z kobietą ekstrawagancką - tłumaczy kontrowersje autorka. - Kobieta ekstrawagancka ma swój określony styl, którym różni się od rówieśniczek. Przykładem ekstrawaganckiego stylu jest tancerka Krystyna Mazurówna czy piosenkarka Kora.

Kim zdaniem Bałakier są kolejne wspomniane w książce "kobiety klimateryjne" i "własne babcie"? - Na "własne babcie" ubierają się kobiety, które poprzez specyficzny strój mocno się postarzają. To osoby, które uważają, że czegoś (np. noszenia dżinsów) w określonym wieku nie wypada - tłumaczy.

"Kobieta klimakteryjna" - zdaniem autorki - ubiera się jak mała dziewczynka, bo psychicznie nie może znieść tego, że jest już dorosłą, starzejącą się kobietą.

Bałakier oprócz dość wyrazistych i ostrych ocen podsuwa na szczęście także rozwiązania i sugestie. Na konkretnych przykładach kobiet dojrzałych wytyka błędy, pokazując równocześnie, jak strojem odmłodzić się i przestać deformować figurę.

- Nie kupujmy dużo tylko dlatego, że jest tanio. Nie mylmy stylu z marką. Nie dopuszczajmy do żadnych kompromisów, jeśli chodzi o odzież - nie schudniemy z dnia na dzień, zbyt małe ubranie odłóżmy na wieszak. Kupujmy rzeczy pasujące do tych, które już mamy, a wtedy zawsze będziemy miały się w co ubrać. Nie oszczędzajmy na dodatkach, bo potrafią zdecydowanie uszlachetnić strój i dodać klasy - nawołuje Bałakier.

ZOBACZ METAMORFOZY PIĘCIU KOBIET>>>

'Dojrzała elegancja. Modna i piękna w każdym wieku' autorstwa Krystyny Bałakier.'Dojrzała elegancja. Modna i piękna w każdym wieku' autorstwa Krystyny Bałakier. Fot. Luiza RóżyckaJak wyglądać pięknie i młodziej? Jak wyglądać pięknie i młodziej? Fot. Luiza Różycka

Zestaw najbardziej niekorzystny? Midi plus midi

Krystyna Bałakier: Często błąd, który popełniają kobiety dojrzałe, to notoryczne noszenie zbyt długich, a także czasem zbyt szerokich spódnic midi. Niekiedy słyszę od nich, że tak po prostu wypada, bo w ich wieku nie przystoi już pokazywać nóg. Moim zdaniem taka spódnica po pierwsze: ukrywa walory, jakimi są zgrabne nogi, a po drugie: zwyczajnie postarza.

Na zdjęciu powyżej (pierwsze z lewej) typowy zestaw ze spódnicą midi i dłuższym sweterkiem wyłożonym na wierzch, który króluje na naszych ulicach, zwłaszcza wiosną i jesienią. Żartuję sobie, że to wersja maskująca, w której kobieta staje się niewidzialna. To chyba najgorsza wersja ubioru naszych pań, nie tylko zresztą w wieku dojrzałym. Szkoda, bo również bardzo postarza.

Na zdjęciach "po" kobieta wystąpiła w kombinezonie tuszującym brzuch i stwarzającym talię. Wybierając swetry, unikajmy zbyt szerokich ściągaczy (mogą niepotrzebnie uwydatnić brzuch), pamiętajmy też, że rękawy powinny mieć długość 3/4. Odkrywamy w ten sposób najszczuplejszą część ręki, co optycznie sugeruje szczupłość sylwetki. Zwisający naszyjnik wydłuża i wyszczupla sylwetkę, podobnie jak spójny kolor góry i dołu kombinezonu.

Jak wyglądać pięknie i młodziej? Jak wyglądać pięknie i młodziej? Fot. Luiza Różycka

Zachwiane proporcje: góra masywna, nogi chudziutkie

Krystyna Bałakier: Panie w wieku 50+ kupują najczęściej na przecenach (wynika to także z niedostatecznej zasobności portfela), nie zastanawiając się, czy ubrania będą na nie pasowały. Najczęściej również kupują rzeczy podobne do tych, które już mają w szafie, a jeśli poprzednie zakupy były niewłaściwe, to w ten sposób nagminnie powtarzają błędy.

Kobieta na zdjęciu ma zgrabne, długie nogi, które niepotrzebnie wyszczupla ciemnymi spodniami, powodując, że jej figura na górze jeszcze bardziej się powiększyła. W ten sposób jej sylwetka nie wygląda proporcjonalnie.

Wystarczyło nieco przedłużyć górę i poszerzyć optycznie nogi przez jasny kolor spodni, a sylwetka się wyrównała. Góra "przecięta" długim swetrem optycznie wyszczuplała. Dodatkowo zwisający naszyjnik wydłużył sylwetkę jeszcze bardziej.

Jak wyglądać pięknie i młodziej? Jak wyglądać pięknie i młodziej? Fot. Luiza Różycka

Szarobura, niewidzialna...

Krystyna Bałakier: Po lewej stronie wygodny zestaw lubiany przez wiele kobiet. Ten strój i jego kolorystyka powodują, że kobieta staje się szarobura i przez to "niewidzialna". Ubranie wisi na niej, skutecznie pozbawiając ją kobiecości i kształtów.

Na zdjęciu z prawej kobieta ubrana w ołówkową, bardzo kobiecą spódnicę. Modelka przyznała, że ostatni raz miała taki model kilkanaście lat temu, a sukienkę kilka razy, ale tylko przy okazji ważnych uroczystości.

Długość spódnicy pozwala dostrzec bardzo zgrabne nogi. Szkoda je zakrywać spodniami, bo w ten sposób chowamy to, co jest w nas najpiękniejsze. Często dojrzałe kobiety mają tendencję, aby eksponować mankamenty zamiast walorów figury.

Jak wyglądać pięknie i młodziej? Jak wyglądać pięknie i młodziej? Fot. Luiza Różycka

Wyciosać klepsydrę

Krystyna Bałakier: Z moich obserwacji wynika, że kobiety dojrzałe, wysokie i szczupłe o wąskich biodrach, szerokich ramionach i małych biustach ubierają się często tak, jak modelka na zdjęciu z lewej strony.

Noszą spódnice 20 cm za kolana (bo przecież w tym wieku nie wypada nosić krótszej) i wyłożoną na nią długą koszulową bluzkę. Jest to strój typowy do pracy. Do niego najczęściej niewielka torebka i buty na niskim obcasie.

Przypominam, że aby uzyskać harmonijną sylwetkę, należy dążyć do tego, żeby wyglądała ona optycznie jak klepsydra. Modelka najlepiej prezentuje się w sukience w kwiatki, z zaznaczoną talią. Ten fason najbardziej podkreśla zalety figury.

Jak wyglądać pięknie i młodziej? Jak wyglądać pięknie i młodziej? Fot. Luiza Różycka

Szeroko zamiast podłużnie

Krystyna Bałakier: Ostatnia modelka ma niełatwą do ubrania figurę, zważywszy na to, że w naszych sklepach często brakuje dużych rozmiarów.

Na zdjęciu przed metamorfozą wyraźnie da się zauważyć, że strój zdecydowanie zaburza proporcje jej ciała, poszerzając dolną część (od bioder w dół). Zbyt długie włosy tworzą z ramionami jedną bryłę, co prezentuje się bardzo niekorzystnie i nadaje figurze ciężki wygląd. Szerokie spodnie jeszcze bardziej podkreślają mocną budowę jej nóg, a zbyt delikatne buty dodatkowo to uwydatniają.

Jaki efekt mamy po zmianie? Dobrze dopasowane do nóg spodnie w ciemnej tonacji beżu powodują, że biodra optycznie się zmniejszają. Odpowiednia długość bluzki i nieco dłuższy kardigan w podobnym kolorze pionowymi liniami przecinają sylwetkę, optycznie ją zwężając. Do tego podłużna torba odpowiedniej wielkości i dłuższy naszyjnik odgrywają rolę dodatków, które także pomagają  osiągnąć oczekiwany efekt.

Tatjana pocodzi z Ałmatów i ma 54 lata Tatjana pocodzi z Ałmatów i ma 54 lata Fot. Bogomolov Image School Ukraine

Przed - szara myszka, po - królowa. Niesamowite metamorfozy stylisty zza wschodniej granicy

Dlaczego niektórzy ludzie tak bardzo szkodzą swojemu wyglądowi? Topią się w zbyt luźnych ubraniach, noszą źle dobrane oprawki okularów, niepodkreślające urody fryzury i makijaże? O co chodzi? Wystarczy poprawić kilka elementów, a całość nabiera zupełnie nowej jakości. Zresztą zobaczcie sami.

ZOBACZ NIESAMOWITE METAMORFOZY>>>

Więcej o:
Komentarze (51)
Jak nie być "Własną Babcią" i "Kobietą Klimakteryjną". Sposoby na świetny wygląd dojrzałych kobiet [ZDJĘCIA]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • dorry

  Oceniono 191 razy 163

  "Jak nie być własną babcią"?
  Uprawiać sport, nie traktować siebie zbyt poważnie, pielęgnować zainteresowania, trzymać się z dala od kościoła katolickiego. Same ubrania nic nie dadzą, liczy się to co w głowie.

 • jaan-ka76

  Oceniono 105 razy 97

  Bardzo dobre metamorfozy. Pani szarobura rozkwitła dzięki właściwym dla swej karnacji kolorom i ładnie podkreślonej figurze.

 • an1005

  Oceniono 83 razy 77

  Moze nie wszystkie metamorfory rewelacja ale kazda zdecydowanie poprawia wyglad pań. Moze wreszcie panie "plus' uwierzą ze nie musza wyglądać jak worek kartofli.
  ALE KIEDY WEŹMIECIE SIĘ ZA SAMARY PIWOWE Noszone sote w lecie. Okryte co najwyżej gimnastiorką i gaciami-dynamówami (dla młodszych: byl taki klub piłkarski dynamo-moskwa występujacy w takich galotach). To jest dopiero koszmar.

 • pani_libusza

  Oceniono 86 razy 68

  Wszystko super tylko czemu wszystkie kobieta maja buty na obcasach, to jakiś wyznacznik "zadbania" ?

 • rikol

  Oceniono 105 razy 67

  Co złego w klimakterium? Każdy się starzeje. Nie ma też obowiązku noszenia obcasów do osiemdziesiątki.

 • verdana

  Oceniono 83 razy 55

  Jestem starsza panią i nie, nie będę w upały nosić rękawów 3/4 , niezależnie od wyglądu. Nie będę też nosić butów na obcasach, bo nie lubię. Będę nosić dżinsy i czarne góry, bo lubię. Nawet jak przepiękna sukienka jest bardziej dopasowana do mojej figury, to naprawdę, nieszczególnie mnie to obchodzi, skoro nie jest to najwygodniejsze ubranie na świecie. Po to mam 60 lat, aby nosić to, co lubię i nie przejmować się idealnym wyglądem.

 • heleonore

  Oceniono 50 razy 46

  Wiele kobiet traci na pewnym etapie potrzebę ładnego wyglądu. Może z przepracowania i braku czasu, np. po urodzeniu dzieci. Czasem pewnie też z braku funduszy (potrzeby dzieci, męża i całego domu oczywiście muszą być na pierwszym miejscu, a potem już nic nie zostaje, a jak zostaje, to lepiej zaoszczędzić). W mniejszych miejscowościach także z braku wyboru - w sklepach są albo rzeczy dla nastolatek, albo właśnie takie babciowe i nic pomiędzy. A tymczasem nie trzeba rezygnować z wygody, wystarczy czasem trochę więcej koloru, no i odwagi (bo wiadomo: a co to ludzie powiedzą).

 • anette444

  Oceniono 45 razy 39

  Fajny artykuł.

 • sabriel

  Oceniono 28 razy 26

  Lata prania mózgu kobietom, że ich potrzeby są nieważne zrobiły swoje. Liczy się mąż, dzieci, wnuki, a na siebie szkoda im pieniędzy.
  Chociaż wiele się zmieniło w ostatnim czasie i coraz częściej widzę dobrze ubrane dojrzałe panie. Moja mama ma 64 lata i ubiera się fajnie. Nie szkoda jej wydać pieniędzy na siebie. Butów na obcasach nie nosi. Myślę, że rzadko która kobieta je nosi, chyba że w pracy. Chodniki mamy takie, że można się na obcasach zabić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX