Jak nie być "Własną Babcią" i "Kobietą Klimakteryjną". Sposoby na świetny wygląd dojrzałych kobiet [ZDJĘCIA]

Krystyna Bałakier interesuje się modą. Zajmuje się przede wszystkim wizerunkiem dojrzałych kobiet. W swojej książce i na blogu nawołuje do pań po pięćdziesiątce: Nie bójmy się wyglądać elegancko i kobieco na przekór stereotypom, które każą nam wyglądać jak własne babcie.
Jak wyglądać pięknie i młodziej? Jak wyglądać pięknie i młodziej? Fot. Luiza Różycka

Jak nie być "Własną Babcią" i "Kobietą Klimakteryjną". Sposoby na świetny wygląd dojrzałych kobiet [ZDJĘCIA]

Krystyna Bałakier interesuje się modą. Zajmuje się przede wszystkim wizerunkiem dojrzałych kobiet. W swojej książce i na blogu nawołuje do pań po pięćdziesiątce: Nie bójmy się wyglądać elegancko i kobieco na przekór stereotypom, które każą nam wyglądać jak własne babcie.

Według autorka książki "Dojrzała elegancja. Modna i piękna w każdym wieku" "kobiety w wieku 50+ po odchowaniu dzieci często przeżywają swoją drugą młodość, wiele zmieniają w życiu i wreszcie mają czas, aby o siebie zadbać". A zdaniem Bałakier kobieta dojrzała powinna mieć już swój własny styl. Co się na niego zdaniem blogerki składa?  - Fason dobrany do figury, kolory dobrane do karnacji, prawidłowo zestawione wzory, umiejętnie dobrane dodatki - wylicza.

- W poszukiwaniu własnego stylu potrzebna są konsekwencja i dyscyplina. Kupowanie wszystkich rzeczy, które wpadną w oko do niczego nie prowadzi. Ubrania muszą pasować do siebie i do ciebie - tłumaczy.

Dlaczego kobiety dojrzałe boją się być stylowe? - Sądzę, że po prostu im się nie chce. Dobry wygląd najczęściej utożsamiają z wygodą, co jest podstawowym błędem, bo moim zdaniem może być stylowo, elegancko i jednocześnie wygodnie. Drugim powodem jest przejmowanie się osądem otoczenia - nie lubimy zwracać na siebie uwagi, bo co powiedzą sąsiedzi, rodzina i znajomi itd. To kolejny błąd. Przecież znacznie lepiej wyglądamy, gdy nasz ubiór jest dopasowany do charakteru. Jeśli kierujemy się powszechnie obowiązującymi stereotypami, nigdy nie będziemy w stanie znaleźć swojego indywidualnego stylu.

Dojrzała elegancjaTak zdaniem Krystyny Bałakier nie należy się ubierać. Fot. Luiza Różycka

ZOBACZ METAMORFOZY PIĘCIU KOBIET>>>

Dzidzia-piernik, kobieta klimakteryjna i własna babcia

W książce Krystyny Bałakier pojawiają się zdjęcia i opisy kobiet przedstawianych jako "dzidzie-pierniki". I to określenie wzbudziło dłuższą dyskusję podczas zebrania redakcji. - Każdy ma prawo do ekspresji - oburzała się jedna z koleżanek. - Każdy - bez względu na wiek - ma prawo chodzić w ubraniach, jakie mu się podobają - jeśli są to obcisłe legginsy w panterkę i złote klapki, to nic innym do tego - dodawała inna.

Bałakier jednak tłumaczy, że jest różnica między kobietą dobrze ubraną, a taką, która nie unika śmieszności i wulgarności. - Nie należy mylić "dzidzi-piernik" z kobietą ekstrawagancką - tłumaczy kontrowersje autorka. - Kobieta ekstrawagancka ma swój określony styl, którym różni się od rówieśniczek. Przykładem ekstrawaganckiego stylu jest tancerka Krystyna Mazurówna czy piosenkarka Kora.

Kim zdaniem Bałakier są kolejne wspomniane w książce "kobiety klimateryjne" i "własne babcie"? - Na "własne babcie" ubierają się kobiety, które poprzez specyficzny strój mocno się postarzają. To osoby, które uważają, że czegoś (np. noszenia dżinsów) w określonym wieku nie wypada - tłumaczy.

"Kobieta klimakteryjna" - zdaniem autorki - ubiera się jak mała dziewczynka, bo psychicznie nie może znieść tego, że jest już dorosłą, starzejącą się kobietą.

Bałakier oprócz dość wyrazistych i ostrych ocen podsuwa na szczęście także rozwiązania i sugestie. Na konkretnych przykładach kobiet dojrzałych wytyka błędy, pokazując równocześnie, jak strojem odmłodzić się i przestać deformować figurę.

- Nie kupujmy dużo tylko dlatego, że jest tanio. Nie mylmy stylu z marką. Nie dopuszczajmy do żadnych kompromisów, jeśli chodzi o odzież - nie schudniemy z dnia na dzień, zbyt małe ubranie odłóżmy na wieszak. Kupujmy rzeczy pasujące do tych, które już mamy, a wtedy zawsze będziemy miały się w co ubrać. Nie oszczędzajmy na dodatkach, bo potrafią zdecydowanie uszlachetnić strój i dodać klasy - nawołuje Bałakier.

ZOBACZ METAMORFOZY PIĘCIU KOBIET>>>

'Dojrzała elegancja. Modna i piękna w każdym wieku' autorstwa Krystyny Bałakier.'Dojrzała elegancja. Modna i piękna w każdym wieku' autorstwa Krystyny Bałakier. Fot. Luiza RóżyckaJak wyglądać pięknie i młodziej? Jak wyglądać pięknie i młodziej? Fot. Luiza Różycka

Zestaw najbardziej niekorzystny? Midi plus midi

Krystyna Bałakier: Często błąd, który popełniają kobiety dojrzałe, to notoryczne noszenie zbyt długich, a także czasem zbyt szerokich spódnic midi. Niekiedy słyszę od nich, że tak po prostu wypada, bo w ich wieku nie przystoi już pokazywać nóg. Moim zdaniem taka spódnica po pierwsze: ukrywa walory, jakimi są zgrabne nogi, a po drugie: zwyczajnie postarza.

Na zdjęciu powyżej (pierwsze z lewej) typowy zestaw ze spódnicą midi i dłuższym sweterkiem wyłożonym na wierzch, który króluje na naszych ulicach, zwłaszcza wiosną i jesienią. Żartuję sobie, że to wersja maskująca, w której kobieta staje się niewidzialna. To chyba najgorsza wersja ubioru naszych pań, nie tylko zresztą w wieku dojrzałym. Szkoda, bo również bardzo postarza.

Na zdjęciach "po" kobieta wystąpiła w kombinezonie tuszującym brzuch i stwarzającym talię. Wybierając swetry, unikajmy zbyt szerokich ściągaczy (mogą niepotrzebnie uwydatnić brzuch), pamiętajmy też, że rękawy powinny mieć długość 3/4. Odkrywamy w ten sposób najszczuplejszą część ręki, co optycznie sugeruje szczupłość sylwetki. Zwisający naszyjnik wydłuża i wyszczupla sylwetkę, podobnie jak spójny kolor góry i dołu kombinezonu.

Jak wyglądać pięknie i młodziej? Jak wyglądać pięknie i młodziej? Fot. Luiza Różycka

Zachwiane proporcje: góra masywna, nogi chudziutkie

Krystyna Bałakier: Panie w wieku 50+ kupują najczęściej na przecenach (wynika to także z niedostatecznej zasobności portfela), nie zastanawiając się, czy ubrania będą na nie pasowały. Najczęściej również kupują rzeczy podobne do tych, które już mają w szafie, a jeśli poprzednie zakupy były niewłaściwe, to w ten sposób nagminnie powtarzają błędy.

Kobieta na zdjęciu ma zgrabne, długie nogi, które niepotrzebnie wyszczupla ciemnymi spodniami, powodując, że jej figura na górze jeszcze bardziej się powiększyła. W ten sposób jej sylwetka nie wygląda proporcjonalnie.

Wystarczyło nieco przedłużyć górę i poszerzyć optycznie nogi przez jasny kolor spodni, a sylwetka się wyrównała. Góra "przecięta" długim swetrem optycznie wyszczuplała. Dodatkowo zwisający naszyjnik wydłużył sylwetkę jeszcze bardziej.

Jak wyglądać pięknie i młodziej? Jak wyglądać pięknie i młodziej? Fot. Luiza Różycka

Szarobura, niewidzialna...

Krystyna Bałakier: Po lewej stronie wygodny zestaw lubiany przez wiele kobiet. Ten strój i jego kolorystyka powodują, że kobieta staje się szarobura i przez to "niewidzialna". Ubranie wisi na niej, skutecznie pozbawiając ją kobiecości i kształtów.

Na zdjęciu z prawej kobieta ubrana w ołówkową, bardzo kobiecą spódnicę. Modelka przyznała, że ostatni raz miała taki model kilkanaście lat temu, a sukienkę kilka razy, ale tylko przy okazji ważnych uroczystości.

Długość spódnicy pozwala dostrzec bardzo zgrabne nogi. Szkoda je zakrywać spodniami, bo w ten sposób chowamy to, co jest w nas najpiękniejsze. Często dojrzałe kobiety mają tendencję, aby eksponować mankamenty zamiast walorów figury.

Jak wyglądać pięknie i młodziej? Jak wyglądać pięknie i młodziej? Fot. Luiza Różycka

Wyciosać klepsydrę

Krystyna Bałakier: Z moich obserwacji wynika, że kobiety dojrzałe, wysokie i szczupłe o wąskich biodrach, szerokich ramionach i małych biustach ubierają się często tak, jak modelka na zdjęciu z lewej strony.

Noszą spódnice 20 cm za kolana (bo przecież w tym wieku nie wypada nosić krótszej) i wyłożoną na nią długą koszulową bluzkę. Jest to strój typowy do pracy. Do niego najczęściej niewielka torebka i buty na niskim obcasie.

Przypominam, że aby uzyskać harmonijną sylwetkę, należy dążyć do tego, żeby wyglądała ona optycznie jak klepsydra. Modelka najlepiej prezentuje się w sukience w kwiatki, z zaznaczoną talią. Ten fason najbardziej podkreśla zalety figury.

Jak wyglądać pięknie i młodziej? Jak wyglądać pięknie i młodziej? Fot. Luiza Różycka

Szeroko zamiast podłużnie

Krystyna Bałakier: Ostatnia modelka ma niełatwą do ubrania figurę, zważywszy na to, że w naszych sklepach często brakuje dużych rozmiarów.

Na zdjęciu przed metamorfozą wyraźnie da się zauważyć, że strój zdecydowanie zaburza proporcje jej ciała, poszerzając dolną część (od bioder w dół). Zbyt długie włosy tworzą z ramionami jedną bryłę, co prezentuje się bardzo niekorzystnie i nadaje figurze ciężki wygląd. Szerokie spodnie jeszcze bardziej podkreślają mocną budowę jej nóg, a zbyt delikatne buty dodatkowo to uwydatniają.

Jaki efekt mamy po zmianie? Dobrze dopasowane do nóg spodnie w ciemnej tonacji beżu powodują, że biodra optycznie się zmniejszają. Odpowiednia długość bluzki i nieco dłuższy kardigan w podobnym kolorze pionowymi liniami przecinają sylwetkę, optycznie ją zwężając. Do tego podłużna torba odpowiedniej wielkości i dłuższy naszyjnik odgrywają rolę dodatków, które także pomagają  osiągnąć oczekiwany efekt.

Tatjana pocodzi z Ałmatów i ma 54 lata Tatjana pocodzi z Ałmatów i ma 54 lata Fot. Bogomolov Image School Ukraine

Przed - szara myszka, po - królowa. Niesamowite metamorfozy stylisty zza wschodniej granicy

Dlaczego niektórzy ludzie tak bardzo szkodzą swojemu wyglądowi? Topią się w zbyt luźnych ubraniach, noszą źle dobrane oprawki okularów, niepodkreślające urody fryzury i makijaże? O co chodzi? Wystarczy poprawić kilka elementów, a całość nabiera zupełnie nowej jakości. Zresztą zobaczcie sami.

ZOBACZ NIESAMOWITE METAMORFOZY>>>

Więcej o: