Hity sprzedaży IKEA z lat 90. To one rządziły w polskich domach [ZDJĘCIA]

IKEA jest w Polsce już od 27 lat. W latach 90. nie wszyscy mogli sobie pozwolić na zakupy w szwedzkiej sieciówce, ale już wtedy skandynawskie wzornictwo znalazło sporo fanów wśród Polaków - oto hity sprzedaży z tamtej dekady.
Sofa HENRIKSBERG i regał KAVALJER Sofa HENRIKSBERG i regał KAVALJER fot. Archiwum IKEA

Sofa HENRIKSBERG i regał KAVALJER

Zmęczeni ciężkimi, masywnymi PRL-owskimi meblościankami Polacy zachwycili się o wiele lżejszym wizualnie regałem KAVALJER. Przypadła im do gustu również kanapa HENRIKSBERG z obiciem w wyraźne wzory.

Regał ROBIN Regał ROBIN fot. Archiwum IKEA

Regał ROBIN

Prosty i kolorowy regał ROBIN też święcił swego czasu triumfy i można go było zauważyć w niejednym nowoczesnym wnętrzu z lat 90.

Regał IVAR Regał IVAR fot. Archiwum IKEA

Regał IVAR

Stanowisko komputerowe, surowe drewno, mnóstwo schowków i półek - regał IVAR to połączenie nowoczesności i tradycji (w meblościankach można było schować pół dobytku), które szczególnie przypadło do gustu rodakom wymieniającym umeblowanie mieszkania w ostatniej dekadzie XX wieku.

Regał TERMINAL i sofa KLIPPAN Regał TERMINAL i sofa KLIPPAN fot. Archiwum IKEA

Regał TERMINAL i sofa KLIPPAN

Lata 90. to w Polsce zdecydowanie czas regałów, półek i szafek. Jednym z hitów sprzedażowych w tej dekadzie był regał TERMINAL, ale klasyczna sofa KLIPPAN - dostępna zresztą do dzisiaj - też cieszyła się sporym wzięciem.

Regał BILLY, półka na CD BENNO, fotel KARLSHAMN, stolik LACK Regał BILLY, półka na CD BENNO, fotel KARLSHAMN, stolik LACK fot. Archiwum IKEA

Regał BILLY, półka na CD BENNO, fotel KARLSHAMN, stolik LACK

Regał BILLY od początku istnienia sieci IKEA do dzisiejszego dnia to niekwestionowany hit sprzedaży na całym świecie. Jest prosty - także do złożenia, tani i pasuje do wszystkiego. Na przykład do półki na CD BENNO, fotela KARLSHAMN i nieśmiertelnego stolika LACK, który też nadal można kupić w IKEA.

Regał BILLY i szafka pod TV BILLY Regał BILLY i szafka pod TV BILLY fot. Archiwum IKEA

Regał BILLY i szafka pod TV BILLY

W latach 90. telewizor w domu był już standardem. Szafki, na których można było postawić ciężkie, kineskopowe pudła również. Zwłaszcza, jeśli pasowały do mebli, które już miało się w domu - dokładnie tak, jak szafka pod TV z serii BILLY.

Fotel POÄNG (teraz PIXBO), lampa ANTIFONI Fotel POÄNG (teraz PIXBO), lampa ANTIFONI fot. Archiwum IKEA

Fotel POÄNG (teraz PIXBO) i lampa ANTIFONI

W latach 90. nosił nazwę POÄNG, obecnie jest dostępny jako PIXBO. Fotel o takim kształcie to jeden z symboli lat 90. - nie ma chyba osoby, która nie widziałaby go u kogoś w domu albo nie miała go we własnym salonie. Lampa ANTIFONI to z kolei klasyk, który doskonale odnajdzie się też we współczesnym wnętrzu.

Stół JUSSI i witryna PERNA Stół JUSSI i witryna PERNA fot. Archiwum IKEA

Stół JUSSI i witryna PERNA

Na tak duży stół z zestawem krzeseł w ostatniej dekadzie XX wieku mogli sobie pozwolić bardziej zamożni, choć chętnych na zakup JUSSI nie brakowało. Podobnie jak na witrynę PERNA - idealną do wyeksponowania kolekcji zastawy "na specjalne okazje".

Regał TROFAST Regał TROFAST fot. Archiwum IKEA

Regał TROFAST

W latach 90. IKEA wniosła powiew świeżości nie tylko do polskich salonów, ale też korytarzy. Zamiast ciężkich pawlaczy (najczęściej obitych boazerią razem ze ścianami) pod sufitem, Polacy zaczęli trzymać buty i inne akcesoria w regale TROFAST, który służył jednocześnie jako wygodne siedzisko.

Minikomoda MOPPE Minikomoda MOPPE fot. Archiwum IKEA

Minikomoda MOPPE

Drobniejsze przedmioty i tzw. szpargały pod koniec XX wieku wielu rodaków zaczęło trzymać w minikomodzie MOPPE, która w tym czasie sprzedawała się "jak świeże bułeczki".

v

Regał BONDE i stolik TIMRA Regał BONDE i stolik TIMRA fot. Archiwum IKEA

Regał BONDE i stolik TIMRA

Potężne telewizory kineskopowe wymagały odpowiedniej oprawy, którą w latach 90. zapewniał słusznych rozmiarów regał BONDE kolorystycznie komponujący się z nowoczesnym stolikiem na kółkach TIMRA.

Sofa TOMELILLA i fotel TOMELILLA Sofa TOMELILLA i fotel TOMELILLA fot. Archiwum IKEA

Sofa TOMELILLA i fotel TOMELILLA

Obecnie ustawione obok siebie fotele, krzesła i kanapy różniące się kompletnie stylem i wzorem to standard, ale w latach 90. triumfy święciły jednolite komplety wypoczynkowe. Na przykład takie, jak meble z serii TOMELILLA.