Chcesz wreszcie przestać obgryzać paznokcie? Pomoże ci w tym fidget spinner (i kilka tricków)

Marzą ci się piękne paznokcie, więc postanawiasz je zapuszczać. Idzie dobrze i nagle, nie wiadomo kiedy, zbliżasz je do ust. "Tylko mały zadziorek" - myślisz. Kiedy po wszystkim spoglądasz na postrzępione resztki paznokci, wstydzisz się. Chcesz skończyć z nawykiem. Tylko jak?
spinner spinner shironosov/iStock.com

Chcesz wreszcie przestać obgryzać paznokcie? Pomoże ci w tym fidget spinner (i jeszcze kilka przydatnych tricków)

Marzą ci się piękne paznokcie, więc postanawiasz je zapuszczać. Idzie dobrze i nagle, nie wiadomo kiedy, zbliżasz je do ust. "Tylko mały zadziorek" - myślisz. Kiedy po wszystkim spoglądasz na postrzępione resztki paznokci, wstydzisz się. Chcesz skończyć z nawykiem. Tylko jak?

Według doktor Lauren Ploch, dermatolog, obgryzanie paznokci może mieć negatywny wpływ na zdrowie, ponieważ niektóre bakterie na nich obecne mogą powodować problemy żołądkowe takie jak wymioty czy biegunka.

Doktor Shari Lipner, profesor dermatologii, ostrzega z kolei, że efektem obgryzania paznokci są brązowo-czarne linie, które powstają na nich w wyniku deformacji łożyska paznokcia.  Portal Refinery 29 porozmawiał z wyżej wymienionymi ekspertkami oraz z Miss Pop - mistrzynią manicure'u, która niegdyś sama obgryzała paznokcie i zapytał je o najskuteczniejsze sposoby pozbycia się tego niezdrowego nawyku. 

 

top coat top coat EdwardDerule/iStock

Top coat do zadań specjalnych

Na rynku dostępne są specjalne lakiery przeciwko obgryzaniu paznokci. Kiedy tylko zbliżysz paznokcie do ust, poczujesz gorzki smak, który powinien zniechęcić cię do obgryzania. Miss Pop zauważyła jednak, że wielu klientkom nie pomagają tego typu metody. Nawyk jest tak silny, że gorzki smak ich nie zniechęca. 

Mimo to, top coatów warto spróbować. Być może twój nawyk nie jest aż tak silny i to właśnie ta metoda pomoże ci go pokonać. Jeśli jednak po jakimś czasie zauważysz, że lakiery działają, zrezygnuj z nich.

Obgryzając paznokcie pokryte substancją, będziesz bowiem przyjmować chemikalia w niej zawarte. Doktor Ploch twierdzi, że o ile przyjmowanie ich przez krótki czas nie jest niebezpieczne, na dłuższą metę mogą mieć one jednak zły wpływ na twoje zdrowie.

spinner spinner shironosov/iStock.com

Kręcenie Fidget Spinnerem

Jak tłumaczy doktor Lipner, w tej metodzie chodzi o odwrócenie uwagi. Kiedy tylko zauważysz, że paznokcie wędrują w kierunku twoich ust, weź spinner do ręki i zacznij nim kręcić. Zajęta czymś innym, prawdopodobnie zapomnisz o tym, co chciałaś przed chwilą zrobić. 

Doktor tłumaczy, że niekoniecznie musi to być akurat ta popularna zabawka. W odwracaniu uwagi sprawdzi się też ściskanie odstresowującej piłeczki. 

Tłusto i niesmacznie Tłusto i niesmacznie Yoyochow23/iStock.com

Tłusto i niesmacznie

Kolejnym trickiem jest posmarowanie paznokci czymś tłustym. Może to być gęsty krem do rąk czy wazelina. Oprócz tego, że kosmetyki będą pielęgnowały paznokcie, powstrzymają cię też od ich obgryzania. Po pierwsze wszelkie kremy będą po prostu niesmaczne. Po drugie, odrzuci cię także tłusta powłoka pozostawiona na paznokciach.

Jeśli chodzi o tę metodę, podobnie jak z top coatami, gdy nie działa, warto zrezygnować z niej, żeby nie po dłuższym czasie nie zatruć się substancjami chemicznymi zawartymi w kosmetykach.

Pilniczek pod ręką Pilniczek pod ręką q& / Getty Images/iStockphoto8BIM

Pilniczek pod ręką

Miss Pop przyznała, że sama niegdyś miała problem z obgryzaniem paznokci i to właśnie ta metoda była jedną z tych, która naprawdę jej pomogła. Manikiurzystka najczęściej ulegała nawykowi, gdy zauważała na paznokciach zadarcia i nierówności.

Myślała wtedy, że szybko usunie je zębami i skończy obgryzanie, jednak kończyła z postrzępionymi gryzieniem płytkami. Miss Pop radzi, żeby zawsze mieć w pogotowiu pilniczek, którym usunie się wszystkie nierówności. Wtedy osoba z nawykiem nie będzie miała pretekstu do obgryzania.

manicure manicure marigo20/iStock.com

Nie zniszczysz tego, co piękne

Drugim kluczowym trickiem, który pomógł Miss Pop, było... zrobienie pięknego manicure. Kiedy kobieta stworzyła już na paznokciach kolorowy i skomplikowany wzór, pilnowała się, żeby nie obgryzać płytek, ponieważ szkoda było jej zniszczyć starannie pomalowane paznokcie.  

Jeśli wypróbowałaś wymienione metody i żadna z nich nie pomogła, powinnaś skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy twoje problemy mają podłoże psychiczne czy fizyczne oraz pomoże dobrać odpowiednie leczenie.