Inaczej piaskowiec, inaczej lastryko. Jak posprzątać groby na Święto Zmarłych?

Mech, stearyna i przebarwienia. Jak poradzić sobie z najczęstszymi zabrudzeniami na grobach bliskich? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonana jest płyta nagrobka. Nasz przewodnik pomoże w skutecznym i sprawnym sprzątaniu.
Nagrobek z piaskowca Nagrobek z piaskowca Fot. iStock

Inaczej piaskowiec, inaczej lastryko. Jak posprzątać groby na Święto Zmarłych?

Mech, stearyna i przebarwienia. Jak poradzić sobie z najczęstszymi zabrudzeniami na grobach bliskich? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonana jest płyta nagrobka. Nasz przewodnik pomoże w skutecznym i sprawnym sprzątaniu.

Groby z piaskowca

Piaskowiec to kruchy, delikatny i dość porowaty materiał. Elewacje domów wykonanych z piaskowca oczyszcza się przy użyciu specjalnych myjek pod ciśnieniem. W piaskowcu łatwo utrzymuje się wilgoć i z powodzeniem rozwijają się np. porosty, które sprawiają, że na płycie pojawiają przebarwienia, zazielenienia, brązowe lub białe plamy.

Specjaliści polecają nie tylko oczyszczanie, lecz także impregnowanie nagrobków i grobów wykonanych z piaskowca. Do tego jednak potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i odpowiednie preparaty chemiczne. Czasami samodzielne mycie grobów z piaskowca pod ciśnieniem może się źle skończyć dla kamienia - efekty nie pojawią się może od razu, ale po kilku miesiącach.

Jak więc radzić sobie samodzielnie z piaskowcem? Najlepiej zacząć od usunięcia zmiotką liści i ziemi. Jeśli na grobie zaczął rosnąć mech, można go delikatnie mechanicznie usunąć plastikową szpachelką do odśnieżania szyb w samochodzie lub - szczególnie delikatnie i uważnie - metalową szpachelką do nakładania zaprawy. Należy przy tym uważać, żeby nie uszkodzić miękkiego kamienia.

Jeśli mamy poważny problem z porostami, mchem i grzybem, należy sięgnąć po specjalne preparaty przeciwko nim. Nakładamy je zgodnie z instrukcją na opakowaniu miękkim pędzlem. Jeśli grób nie jest obrośnięty, możemy go umyć - wystarczy to tego sama woda bez detergentów i szorstka część gąbki do zmywania.

Wiele trudności może nastręczać usunięcie z piaskowca stearyny. Najlepiej podważyć zastygły wosk i zdjąć go w całości. Mechaniczne ścieranie może uszkodzić powierzchnię. Najlepszą ochroną przed woskiem jest ustawianie zniczy na specjalnych podkładkach lub kupno lampek na baterie lub energię słoneczną.

Warto zastanowić się, czy mech i zielony nalot naprawdę nam przeszkadzają (chociaż przyczyniają się do korozji kamienia). Być może uznacie, że mech i porosty wyglądają ładnie i nie warto tracić energii na oczyszczanie z nich grobu?

Pierwszy krok - zmiecienie zabrudzeń Pierwszy krok - zmiecienie zabrudzeń Fot. iStock

Groby z lastryko

Lastryko charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia i zarysowania. Jest dosyć proste w utrzymaniu i konserwacji. Minusem tego materiału jest jego szarzenie. Groby z matowego lastryko można spokojnie szorować twardszymi szczotkami - takimi do mycia wanny. Jeżeli grób jest bardzo brudny i widać, że zabrudzenia nie zejdą przy użyciu samej wody, możemy sięgnąć po silniejsze detergenty i wybielacze. Zostawmy pianę na kilka minut, a potem obficie spłuczmy wodą.

Lastryka wypolerowanego na wysoki połysk nie traktujemy ostrymi szczotkami. Myjemy je miękką gąbką lub ścierką z dodatkiem np. płynu do zmywania. Nadmiar wody z gładkich powierzchni świetnie usuwa ściągaczka do mycia szyb. Z gładkich powierzchni łatwo usuwa się także czarne okopcenia oraz wylaną stearynę.

Raz na jakiś czas warto zabezpieczyć groby z lastryko - idealnie nadają się do tego specjalne woski i produkty z silikonem. Specjaliści odradzają stosowanie past do podłóg czy bezbarwnej pasty do butów.

Nie polecamy samodzielnego malowania pędzelkiem liter wyrytych w nagrobku. Ryzyko, że źle dobierzemy farbę i po krótkim czasie napis zacznie się łuszczyć, jest dość duże.

Ostrożnie ze zniczami - kopcą i mogą zabrudzić stearyną Ostrożnie ze zniczami - kopcą i mogą zabrudzić stearyną Fot. iStock

Groby z granitu

Granit to bardzo łatwy materiał do sprzątania. Jest gładki, dlatego trudno osiadają na nim zabrudzenia. Do mycia granitowych grobów wystarczy czysta woda. W przypadku większych zabrudzeń specjaliści polecają przetrzeć powierzchnię benzyną ekstrakcyjną (rozpuszczalnik usuwający tłuszcze, oleje, woski i farby).

Kamieniarze zalecają stosowanie do konserwacji odpowiednich preparatów. Ich zaletą jest nie tylko to, że myją powierzchnie, ale także zabezpieczają je przed zabrudzeniami dzięki pokryciu granitu specjalnym mikrofilmem.

Jeśli na grobie są metalowe litery lub krzyż, mogą z czasem zacząć ciemnieć, pokrywać się patyną lub rdzewieć - w zależności od tego, z czego zostały wykonane. Rdza dodatkowo może zostawiać na płycie nieestetyczne nacieki. Litery oczyszczajmy pastami odrdzewiającymi. Pastę nakłada się miękką szmatką. Preparat trzeba na chwilę zostawić, a następnie wypolerować powierzchnię.

Marmurowy grób Marmurowy grób Fot. iStock

Groby z marmuru

Marmurowe nagrobki nie mają łatwo w naszym klimacie. Marmur nie lubi mrozów, ponieważ pod ich wpływem pęka. Ma także porowatą powierzchnię, która łatwo się brudzi i trudno doczyszcza. Marmur jest miękki - źle znosi szorowanie twardymi szczotkami. Dodatkowo często występuje w białym kolorze, co jeszcze mocniej podkreśla nieczystości.

Co więc robić, kiedy mamy do czynienia z marmurem? Jeśli nie doczyścimy go preparatem do powierzchni marmurowych, lepiej nie ryzykować i wezwać specjalistę, który grób przeszlifuje i dodatkowo zabezpieczy.

Nie stawiajcie na marmurze zniczy bezpośrednio, bo nie doczyścicie ich ze stearyny w przypadku jej wylania się na powierzchnię. Kupcie podkładki; kwiaty wstawiajcie do wazonów, a nie bezpośrednio na płytę.

Jeśli lubicie dekorować groby sztucznymi kwiatami, mamy sposób na ich oczyszczenie. Weźcie na cmentarz papierową torebkę z połową szklanki sody oczyszczonej. Włóżcie kwiaty to torebki, zamknijcie szczelnie i przez dłuższą chwilę energicznie potrząsajcie.

Więcej o: