Ofiara włamania: "Nie włączaliśmy alarmu, ze względu na pieska teściowej" [RADY]

Włamanie to straszne doświadczenie, gwałt na naszej prywatności. Niszczy poczucie bezpieczeństwa. Dwie ofiary złodziei dzielą się swoimi przemyśleniami o tym, jak nie kusić losu.
Jak uniknąć kradzieży? Jak uniknąć kradzieży? Fot. Shutterstock

Zamykać, włączać, uzbrajać

Paulina: Nawet jeśli wychodzi się tylko na 15 minut czy pół godziny warto włączyć alarm jeśli go mamy. Ta chwila, której nie poświęcimy na kliknięcie kilku przycisków, może nas drogo kosztować.
Arkadiusz: Drzwi zamykać nawet na chwilę. Tak samo bardzo ważne jest zamykanie drzwi balkonowych - nawet jeśli są w pozycji uchylnej. Złodzieje potrafią się wspinać, nie boją się wysokości. Jeśli okaże się, że doszło do włamania, kiedy dom nie był zamknięty ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania.

Klucze, kody

Paulina: Jeśli to możliwe nie udostępniajcie kluczy zbyt wielu osobom. Owszem, tak jest wygodniej - zostawić klucze ekipie robiącej remont, kolejnym paniom do sprzątania, sąsiadce. Warto jednak mieć ograniczone zaufanie, tym bardziej, że wpuszczamy do domu ludzi, o których bardzo mało wiemy - często nie znamy nawet ich nazwisk, nie wiemy, gdzie mieszkają. Jeśli wynajmowaliśmy mieszkanie, polecałabym wymianę zamków.

Jak uniknąć kradzieży? Jak uniknąć kradzieży? Fot. Shutterstock

Cenne przedmioty i pieniądze

Paulina: Macie coś naprawdę cennego? Zainstalujcie sejf np. w szafie w pokoju dzieci i w nim trzymajcie biżuterię, pieniądze, dokumenty. Kuferek na biżuterię to rzecz wprost stworzona dla złodzieja, idealna, żeby zgarnąć sporą sumę na raz. Nie radzę trzymać w nim cennych rzeczy, a przynajmniej nie wtedy, kiedy kuferek stoi sobie na widoku na toaletce. W szufladach komody też nie warto trzymać cennych przedmiotów. To pierwsze miejsce, w jakie zajrzy złodziej.

Arkadiusz: Nie trzymajcie w domu większej gotówki. A już na pewno nie na wierzchu. Nie chować pieniędzy w brudach - podczas włamania u jednego ze znajomych widać było, że złodzieje szukali właśnie tam. Złodzieje wymieniają się informacjami, wiedzą jakie są 'najnowsze trendy w chowaniu pieniędzy'.

Kamera, monitoring

Paulina: Jeśli mamy taką możliwość, warto zainstalować monitoring. Nie ma co się łudzić, że policja namierzy kogoś na podstawie monitoringu miejskiego. 
Jeśli któryś z sąsiadów ma monitoring, warto poprosić go o udostępnienie nagrań z kamery. Może na nich będzie widać coś, co pomoże namierzyć złodziei?

Arkadiusz: Dobrze mieć alarm i go WŁĄCZAĆ, ale jako zabezpieczenie przyda się dodatkowy alarm dźwiękowy oraz świetlny - np. mocne światło w czujniku ruchu. Może to pomóc w spłoszeniu złodzieja, lub ograniczyć jego pole działania. W naszym przypadku alarm był w domu, ale właściwie nigdy nie był włączony ze względu... na pieska teściowej, który go uruchamiał chodząc po domu.

Na klucz

Arkadiusz: Kiedy jesteśmy w mieszkaniu także zamykajmy się na klucz. Czasami możemy być w dużym pokoju oddalonym od drzwi wejściowych, głośno oglądać telewizję, nieświadomi tego, że ktoś nam robi rajd po mieszkaniu. Metodą 'na klamkę' złodzieje sprawdzają, czy drzwi są otwarte. Jeśli są to później bez skrupułów korzystają w okazji.

Uczulam ludzi którzy mieszkają przy lesie/dużej polanie. To idealne miejsce dla złodziei, żeby podejść, zaplanować coś, pozostać niewykrytym przez kamery.
Paulina: Kiedy zauważymy, że ktoś się kręci po naszej posesji (zdarzają się takie sytuacje), a zaczepiony człowiek mówi, że szuka domu na jakiejś ulicy - reagujmy. Zapamiętajmy twarz, zadzwońmy na policję z informacją, że ktoś podejrzany się kręci, powiadommy sąsiadów.

Jak uniknąć kradzieży? Jak uniknąć kradzieży? Fot. Shutterstock

Po włamaniu

Arkadiusz: Zalecam ograniczyć poruszanie się po okradzionym mieszkaniu do minimum, nie dotykać niczego, zaczekać na przyjazd policji. Dla specjalistów im mniej zatartych przez nas śladów, tym lepiej.

Zapisujcie na bieżąco wszystkie dane z komputera, zdjęcia, filmy na osobnym, schowanym w nieoczywistym miejscu, dysku zewnętrznym.

Paulina: Ubezpieczcie mieszkanie. Dokładnie przestudiujcie polisy i przestrzegajcie wymienionych w nich nakazów dla ubezpieczających. Jeśli masz cenne dzieła sztuki - ubezpiecz je osobno.

Na wszelki wypadek warto stworzyć bazę, w której będą spisane i sfotografowane wszystkie najcenniejsze przedmioty i sprzęty. To ułatwi późniejszą ocenę strat.

Więcej o: