"Już w lutym frekwencja na siłowniach wraca do tej sprzed sylwestra". Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

"Chcę się zmienić" a "chcę zmiany" to dwa różne stwierdzenia. Jak zauważa dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS, najczęściej zależy nam na odmianie życie bez ponoszenia kosztów i wysiłku. Jak więc wytrwać w postanowieniach noworocznych i co jest lepsze - stopniowa zmiana czy rewolucja?
Jakie postanowienia noworoczne mają sens? Jakie postanowienia noworoczne mają sens? fot. flikr.com, missmoney by-nc-nd/2.0

Jakie postanowienia noworoczne mają sens?

Wraz z nadejściem nowego roku stawiamy sobie liczne postanowienia. Większość z nas niestety porzuca je już po miesiącu. Dlaczego? Przede wszystkim źle stawiamy sobie cele. Chcemy osiągnąć sukces 'teraz', 'już', podczas gdy większość zmian wymaga czasu. Nie uda ci się w racjonalny sposób zrzucić zbędnych kilogramów w niecały tydzień, a samo myślenie o podwyżce nie spowoduje, że ją otrzymasz.

Jakie postanowienia noworoczne mają więc sens? - Takie, które są dla nas ważne i nam na nich zależy - podkreśla Natalia Puciłowska, dietetyczka i instruktorka fitness z firmy Ciało i Zdrowo. I dodaje - Łatwo popadamy w skrajności, stawiamy sobie cele, które często nas przytłaczają. Nie rzucajcie się od razu na głęboką wodę, chcąc zmienić swoje życie w 5 minut. Możecie tego nie przetrwać. Małymi krokami do celu!

Dr Ewa Jarczewska-Gerc z Uniwersytetu SWPS dodaje, że wiele zależy od naszej osobowości i konkretnej sytuacji. Nie zawsze rewolucje będą gorsze od stopniowej zmiany. - Jedni wolą przeprowadzić całkowitą rewolucję, odmienić się w jednym momencie. Motywacją do takiego najczęściej są złe doświadczenia. I choć na początku może nam się wydawać, że jest to zmiana na gorsze - za chwilę może się okazać zbawienna i pozytywna.

Chęć zmiany może mieć więc różne podłoże. W skrajnych przypadkach jest to wspomniana sytuacja kryzysowa. Taka która stawia pod ścianą, poniekąd decyduje za nas. Nasze noworoczne postanowienia to jednak nieco lżejszy kaliber. Ekspertka uważa, że w takim wypadku do wykształcenia nawyku potrzeba około 3 miesięcy. - Najwięcej osób porzuca swoje postanowienia właśnie w tym czasie, wychodząc z założenia, że przecież możemy sobie trochę odpuścić i dogodzić - w końcu już tyle wytrwaliśmy w postanowieniu. Dodatkowo rozpraszają się siły, które pierwotnie motywowały nas do podjęcia zmiany. Dlatego w tym momencie należy być niezwykle czujnym - podkreśla dr Jarczewska-Gerc.

Przy chęci zmiany pokusy są wszędzie

Nie ma łatwego przepisu na efektywność i wytrwałość. A pokusy są wszędzie - W domu, w sklepie, w kawiarni, na spotkaniu ze znajomymi, w telewizji czy internecie. Jesteśmy bombardowani z każdej strony atrakcjami, które w jedną sekundę byłyby w stanie oderwać nas od postanowień noworocznych. Brak przygotowania do zmiany, brak przekonania co do słuszności postanowień na pewno nie pomaga. Jesteśmy strasznie niecierpliwi, chcemy wszystko mieć już, teraz, zaraz, a brak szybkich efektów sprawia, że łatwo ulegamy pokusom. Odrzucamy od siebie myśl, że to, co robimy, zależy tak naprawdę tylko od nas samych - podkreśla dietetyczka.

Nie da się ukryć - większość noworocznych postanowień dotyczy zmiany wyglądu, zrzucenia wagi, dbania o siebie. Natalia Puciłowska też zwróciła uwagę na to, że szczególnie naszą chęć zmian, stawianie sobie noworocznych postanowień, widać w styczniu na siłowniach i w klubach fitness. - Lubimy przełomowe daty, to nas motywuje do działania. Niesamowite jest to, że na początku roku często trudno jest znaleźć wolne miejsce na siłowni czy w sali fitness. Niestety wraz nadejściem kolejnego miesiąca nowe osoby się powoli wykruszają i wracamy do frekwencji sprzed sylwestra. Zostają najwytrwalsi, najczęściej ci, dla których aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem życia codziennego.

Jak więc wytrwać w postanowieniach noworocznych? I zrzucić zbędne kilogramy, pożegnać się z papierosami, zacząć zdrowo się odżywiać? Nie ma złotego środka, ale można kierować się kilkoma wskazówkami. Razem z dietetyczką i instruktorką fitness - Natalią Puciłowską - przygotowaliśmy kilka cennych rad. Do wdrożenia od dziś!

O powodzeniu procesu odchudzania odpowiada przede wszystkim wysoki poziom motywacji O powodzeniu procesu odchudzania odpowiada przede wszystkim wysoki poziom motywacji istock.com

Cel powinien być realny i osiągalny

Nie warto zakładać, że schudniesz 10 kg w dwa tygodnie albo że odzyskasz dawno utraconą formę bez potu i wytrwałości w treningach. Takie pomysły w zderzeniu z rzeczywistością nie mają racji bytu.

Odchudzanie Odchudzanie fot. flikr.com, Dana(CCBY-NC-ND 2.0)

Cel musi być także mierzalny i określony w czasie

Ustal, kiedy i ile realnie możesz schudnąć. Nie 'kilka kilogramów', ale dokładnie - dwa, pięć, siedem. Zaczynasz biegać? Cel powinien brzmieć np. tak: przebiec 10 km bez zadyszki, trenując trzy razy w tygodniu, przez najbliższe trzy miesiące.

Liczą się konkrety. To naprawdę pomaga.

Japonki nie tyją i się nie starzeją. Poznaj siedem sekretów ich diety Japonki nie tyją i się nie starzeją. Poznaj siedem sekretów ich diety Fot. Cloganese/Flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Plan to podstawa

Zaplanuj, w jaki sposób dany cel osiągniesz. Myślisz nad dietą? Rozważ, jak ma wyglądać, ustal szczegóły. Skorzystasz z cateringu dietetycznego, konsultacji z dietetykiem, czy może poszukasz inspiracji w internecie? A może wspomożesz się treningami? Będziesz pływać, biegać albo zapiszesz się na taniec?

Od razu nasuwa się pytanie - jak często planujesz ćwiczyć? Im bardziej szczegółowo określisz plan działania, tym większe prawdopodobieństwo, że nic cię nie zaskoczy i łatwiej będzie ci wytrwać w postanowieniach.

Warto notować swoje postępy Warto notować swoje postępy fot. flikr.com,Kirsty Pang (CC BY-NC-ND 2.0)

Motywacja najważniejsza

Wypisz sobie na kartce motywy, które sprawiły, że chcesz osiągnąć wyznaczony cel. Dlaczego jest to dla ciebie ważne? Dla zdrowia, dla rodziny? Trzymaj zapiski zawsze blisko siebie. W chwili załamania czy niepewności zajrzyj do notatek, może właśnie one dodadzą ci otuchy, przypomną, czemu wkładasz tyle energii w dietę czy treningi, i pomogą wytrwać w postanowieniach.

O powodzeniu procesu odchudzania odpowiada przede wszystkim wysoki poziom motywacji O powodzeniu procesu odchudzania odpowiada przede wszystkim wysoki poziom motywacji CC BY-ND 2.0 Flickr.com/femme run

Wyobraź sobie drogę do celu

Postaraj się wciąż wyobrażać sobie drogę, która doprowadzi cię do osiągnięcia wymarzonego celu. To może ci pomóc zaplanować sposób, w jaki zrealizujesz swoje marzenie. Dodatkowo spróbuj wypisać sobie przeszkody, które mogą cię spotkać na drodze do celu i sposoby, jak ewentualnie sobie z nimi poradzić.

odchudzanie odchudzanie pixabay.com

Doceniaj małe sukcesy

Nawet najmniejszy punkt zaczepienia motywujący do zmiany jest na wagę złota. Ale nie licz na to, że wraz ze zmianą daty zmieni się twój cały świat. Błędnie wierzymy w to, że wkraczając w nowy rok wszystko zaczniemy od nowa, wszystko będzie łatwiejsze. Tymczasem stare problemy, obowiązki, zmartwienia zwykle z nami zostają.

Każda zmiana wymaga wysiłku, niezależnie od tego, na który moment roku ją zaplanujesz. Czekają cię trudności i ciągłe zmagania ze słabościami, dlatego warto solidnie się przygotować. Zaczynając od stycznia planuj już to, jak będziesz działać w lutym i w kolejnych miesiącach.