10 sygnałów ostrzegawczych, które świadczą o tym, że wasz związek stanie się związkiem bez seksu

Ostatnio byliście zbyt zmęczeni na seks, ale przecież dobrze wam się rozmawia i czujecie się przy sobie swobodnie. To chyba znak, że z waszym związkiem wszystko w porządku? Terapeuci jednak zalecają czujność. Uważajcie, żebyście z pary kochanków nie przeistoczyli się w parę dobrych znajomych.
Żyjecie jak współlokatorzy. Żyjecie jak współlokatorzy. fizkes/Shutterstock.com

Czujecie się ze sobą jak współlokatorzy

Terapeuci i psychologowie prowadzący terapie dla par stworzyli dla portalu HuffPost listę oznak, po których możecie stwierdzić, że za jakiś czas w waszym związku seks może zupełnie zniknąć. Warto zapoznać się z tym zestawieniem i szczerze odpowiedzieć sobie, czy któreś z tych punktów was nie dotyczą? Jeśli tak, popracujcie nad sobą. Według niektórych ekspertów czasem nie trzeba zmieniać wiele, by w związku znów zaiskrzyło.

Doktor Shannon Chavez, psycholog i psychoterapeutka z Beverly Hills, mówi, że ludzie będący ze sobą w długich związkach, w pewnym momencie zaczynają zachowywać się jak współlokatorzy - nie jak para. 

Zaniedbują swój wygląd, przekonani, że przy drugiej połówce mogą czuć się zupełnie swobodnie. Przestają dbać o ubiór, uczesanie czy zapach. Niestety, zbytnia swoboda może prowadzić do rozpadu pożycia. W końcu przepocona koszulka czy kołtun we włosach rzadko są w stanie rozbudzić pożądanie. Dr Chavez radzi więc zadbać o siebie - założyć coś, co wprowadzi intymny klimat, spryskać się zmysłowymi perfumami lub zaskoczyć partnera nowym uczesaniem. Odpowiedni strój, zapach lub nowy element w wyglądzie drugiej połówki skutecznie pobudzi was do łóżkowych igraszek.

Erotyczne sceny to dla was problem. Erotyczne sceny to dla was problem. Igor Sinkov/Shutterstock.com

Unikacie oglądania razem romantycznych lub erotycznych scen w filmach

Kimberly Resnick Anderson, profesor psychiatrii Uniwersytetu w Cleveland twierdzi, że sceny erotyczne mogą pobudzić pary do miłosnych igraszek, a także zainspirować do próbowania w sypialni nowych rzeczy. Jeśli jednak oglądanie tego typu ujęć w obecności partnera wywołuje w tobie uczucie dyskomfortu czy zażenowania, to może być oznaka problemów w waszym związku. Według profesor Resnick  nieprzyjemne uczucia pojawiają się, ponieważ podświadomie czujesz, że między wami tego rodzaju intymność wygasła i nie wiesz, w jaki sposób rozmawiać o tym z partnerem.

Niekomfortowa rozmowa. Niekomfortowa rozmowa. Karpova/Shutterstock.com

Nie czujesz się komfortowo, gdy rozmawiasz z nim/nią o seksie

Według Vanessy Marin, psychoterapeutki z Kalifornii, często pary, które rezygnują z seksu to te, które nigdy nie potrafiły o nim otwarcie rozmawiać. Zamiast powiedzieć, co chciałyby zmienić i jakie potrzeby zaspokoić, wolą zupełnie zrezygnować z pożycia. Takie osoby mogą wstydzić się mówienia o seksie lub po prostu bać się tego, że niechcący zranią partnera swoimi słowami.

Gdy dziecko jest przeszkodą... Gdy dziecko jest przeszkodą... Monkey Business Images/Shutterstock.com

Czas i energię poświęcacie wyłącznie dzieciom

Noworodek wymaga szczególnej uwagi, a młodzi rodzice muszą oswoić się z nową sytuacją, więc seks w ich wypadku rzeczywiście może zejść na drugi plan. Sari Cooper, psychoterapeutka z Nowego Jorku zaznacza jednak, że dzieci nie mogą zajmować całej waszej uwagi.

Kiedy maluch skończy kilka miesięcy, rodzice powinni zacząć odbudowywać swoje życie intymne. Nie zapominajcie o randkach i rozmawiajcie ze sobą nie tylko o dzieciach, lecz także o zainteresowaniach. Sari przestrzega przed wpadaniem w rutynę - miłosne igraszki nie muszą odbywać się zawsze po położeniu dzieci spać, w waszej sypialni. Zostawcie czasem maluchy z rodziną lub nianią i wygospodarujcie trochę czasu dla siebie.

Partner żartuje z twojego popędu. Partner żartuje z twojego popędu. InnerVisionPRO/Shutterstock.com

Partner żartuje z twojego popędu seksualnego lub... jego braku

Vanessa Marin mówi, że drobne żarciki raz na jakiś czas nie są niepokojące. Jeśli jednak twój partner naigrawa się z ciebie regularnie, nie jest to dobry znak. Prawdopodobnie w jego żartach jest sporo prawdy i twoja druga połówka czuje się do ciebie niedopasowana pod względem temperamentu.

Według Marin partnerzy powinni pamiętać, że nie istnieją pary, w których partnerzy mają identyczny popęd seksualny. Każdy ma odmienne potrzeby, które dodatkowo mogą zmieniać się w różnych okresach życia. Warto uszanować potrzeby drugiej połówki, a jeśli uważa się je za znacząco odbiegające od własnych, porozmawiać o nich z partnerem.

Nie flirtujecie. Nie flirtujecie. perfectlab/Shutterstock.com

Przestaliście ze sobą flirtować

Czujesz, że twoja druga połówka to twój najlepszy przyjaciel/przyjaciółka? Możecie całymi dniami plotkować na kanapie, siedząc w rozciągniętych dresach? To dobrze, że lubicie spędzać ze sobą czas, ale uważajcie, żeby nie zatracić wzajemnego pociągu erotycznego.

Dr Chavez radzi flirtować od czasu do czasu, nawet jeśli jesteście w długoletnim związku. Mowa ciała, kontakt wzrokowy i dwuznaczne słówka pomogą stworzyć erotyczną atmosferę. Według dr Chavez powinniście też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób inicjujecie seks. Zamiast wieczorem pytać "Hej, masz dziś ochotę?", starajcie się w ciągu dnia stworzyć odpowiednią atmosferę, która wieczorem naturalnie naprowadziłaby was na erotyczne igraszki.

Dotyk poza sypialnią Dotyk poza sypialnią StockLite/Shutterstock.com

Rzadko dotykacie się poza sypialnią

Tammy Nelson, terapeutka i autorka poradników na temat związków z New Heaven (w stanie Connecticut), twierdzi, że można przewidzieć, czy para stanie się związkiem bez seksu na podstawie tego, jak często partnerzy dotykają się poza sytuacjami jednoznacznie erotycznymi.

Jeśli nie dajecie sobie buziaków, gdy wychodzicie z domu, nie przytulacie się podczas oglądania telewizji i nie trzymacie za ręce w trakcie spaceru, istnieje ryzyko, że w waszym związku już niedługo zupełnie zniknie wzajemne pożądanie.

Kładziecie się spać o różnych godzinach. Kładziecie się spać o różnych godzinach. Photographee.eu/Shutterstock.com

Kładziecie się do łóżka o różnych porach

Według profesor Resnick niepokojącym sygnałem jest unikanie chodzenia spać w tych samych godzinach, co partner:

Bycie w łóżko w tym samym czasie, co partner, zwiększa prawdopodobieństwo kontaktu seksualnego. Jeśli zauważyliście, że unikacie położenia się do łóżka, dopóki nie upewnicie się, że partner zaśnie, możecie świadomie (lub podświadomie) unikać możliwości kontaktu seksualnego.

Profesor uważa, że najpierw powinniście zastanowić się nad tym, z czego wynika mijanie się w sypialni, a także pomyśleć o tym, czy wasze życie erotyczne jest satysfakcjonujące i co chcielibyście w nim zmienić. Kiedy już poznacie odpowiedzi na te pytania, warto przeprowadzić z partnerem szczerą rozmowę. Dzięki takim krokom może udać wam się uchronić swój związek przed oziębłością erotyczną.

Skoncentrujcie się na odczuciach. Skoncentrujcie się na odczuciach. Family TV/Shutterstock.com

Macie nierealne oczekiwania co do tego, jak powinien wyglądać wasz seks

Chavez radzi skoncentrować się nad tym, jak czujesz się w trakcie seksu, zamiast myśleć o swoim wyglądzie czy zachowaniu. Jeśli w seksie dążysz wyłącznie do osiągnięcia celu, pojawiają się nierealistyczne oczekiwania, którym ty i twoja druga połówka być może nie umiecie sprostać. W efekcie relacje między wami mogą ulec pogorszeniu.

Według Chavez powinniście zadbać o stworzenie atmosfery, w której poczujecie się swobodnie i nastrojowo. Zamiast koncentrować się na "mechanice seksu" - pozycjach, westchnieniach, akcesoriach - skupcie się na odczuciach i szczerze reagujcie na poczynania partnera.

Plan dnia Plan dnia Andrey_Popov/Shutterstock.com

Przepełniacie swoje plany dnia obowiązkami

Według Sari Cooper napięty grafik to prawdziwa zmora współczesnych związków. Partnerzy są w domu w różnych porach dnia, nie mają czasu na wspólne wyjścia czy zwykły wypoczynek w domu. Seks schodzi więc na dalszy plan - trudno wcisnąć go w grafik.

Planując swój dzień, uwzględnijcie w nim czas na seks. Pamiętajcie też, żeby wykorzystywać niespodziewany wolny czas. Taki nieplanowany seks pomoże ożywić wasz związek.