Nie chodzi o selfie i poprawienie makijażu. Lustra w windach pełnią bardzo ważne funkcje. Jakie?

Dlaczego w windach są lustra? Nie, nie chodzi o możliwość robienia selfie ani poprawienia fryzury. I chociaż najczęściej są do tego wykorzystywane, to ich pierwotne zastosowanie jest zupełnie inne.
Dlaczego w windzie są lustra? Dlaczego w windzie są lustra? Fot. Shutterstock

Bezpieczeństwo

Lustra w windach nie dziwią nikogo. Chyba o wiele bardziej zastanowiłby nas ich brak. Po co są w ogóle? Brytyjska firma produkująca dźwigi osobowe rozwiewa wszelkie wątpliwości. Jak się okazuje lustra spełniają istotne funkcje i bynajmniej nie chodzi o względy estetyczne ani odgrywanie roli publicznej toaletki.

To cię zainteresuje:  Dostałaś mniej, bo jesteś dziewczynką - usłyszała. Jak dzieci zareagowały na problem równości płac?

Praktyka umieszczania luster w windach została zapoczątkowana w Japonii. Przede wszystkim lustra mają zapewnić bezpieczeństwo. To najważniejszy powód umieszczania ich w dźwigach osobowych. Odbicie w lustrze miało zapobiec ewentualnym kradzieżom, a nawet pomóc przewidzieć ewentualną agresję.

Windę na stacji Bydgoszcz Błonie regularnie dewastują wandale Windę na stacji Bydgoszcz Błonie regularnie dewastują wandale GRAŻYNA MARKS

Sposób na wandali

Lustra mają również zadanie prewencyjne. Skutecznie chronią wnętrza windy przed wandalami, którzy, widząc swoje odbicie w lustrze, mają wrażenie, że ich każdy ruch jest obserwowany. Ten prosty zabieg ma chronić dźwigi osobowe przed zdewastowaniem.

To cię zainteresuje:  'To nie świeżo ugotowany bób'. Z kilku psów weterynarze wyjęli miskę kleszczy. Już jest wysyp

Lustro w windzie pomaga przezwyciężyć lęk. Lustro w windzie pomaga przezwyciężyć lęk. Fot. Shutterstock

Lustro lekarstwem na lęk

Windy są z reguły ciasne. Nic dziwnego, że dla osób cierpiących na klaustrofobię, przejazd w zamkniętej, często dusznej przestrzeni o wąskim wejściu jest najgorszym koszmarem. Z pomocą przychodzą lustra. Odbijają światło i optycznie zwiększają małą przestrzeń windy. Tym samym pomagają w pokonaniu lęku i ograniczają niepokój chorych na klaustrofobię. Poza tym, ten prosty zabieg jest alternatywą dla całkowicie przeszklonych dźwigów osobowych. Te z kolei mogą przyprawić o zawrót głowy.

Sprawdź: Czym jest klaustrofobia, jakie są jej objawy i jak ją leczyć? 

Lustro w windzie ma pomóc 'zabić' nudę. Lustro w windzie ma pomóc 'zabić' nudę. Fot. Shutterstock

Dla zabicia nudy

Chyba każdy z nas się zgodzi, że jazda windą z góry na dół jest monotonna. Między innymi właśnie dlatego w windach - dla zabicia nudy - zamontowano lustra. Gładka, odbijająca powierzchnia lustra ma za zadanie rozproszyć uwagę korzystających z windy ludzi i dodatkowo dać im złudzenie szybkiej "podróży". Gdyby nie obserwowanie lustrzanego odbicia, najprawdopodobniej każdy z nas patrzyłby się w podłogę odliczając dłużące się sekundy.

Lustra w windzie to ułatwienie dla niepełnosprawnych. Lustra w windzie to ułatwienie dla niepełnosprawnych. Fot. shutterstock

Ułatwienie dla niepełnosprawnych

Poza względami bezpieczeństwa osobistego, lustro ma ułatwić osobom niepełnosprawnym manewrowanie w ciasnej windzie i pomóc do niej wchodzić i wychodzić. To ułatwienie w szczególności ważne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

To cię zainteresuje:

Więcej o: