Trudno osiągnąć ci orgazm? A może masz problemy z zasypianiem albo menopauzą? Na wszystko pomogą... skarpetki [WYJAŚNIAMY]

Zakładanie skarpetek do łóżka może przynieść wiele pożytku - zwłaszcza kobietom. Okazuje się, że wystarczy odpowiednio ogrzać stopy, by natychmiast poprawiło się nasze życie seksualne, jakość snu, a w dłuższej perspektywie nawet zdrowie.
Seks w skarpetkach ułatwia kobietom osiągnięcie orgazmu Seks w skarpetkach ułatwia kobietom osiągnięcie orgazmu Fot. Shutterstock.com

Seks w skarpetkach to większa szansa na orgazm

Mimo że seks w skarpetkach wielu osobom kojarzy się niezbyt pozytywnie, warto rozważyć zmianę nawyków. Badacze pod kierunkiem Gerta Holstege'a z uniwersytetu w Groningen (Holandia) już jakiś czas temu dowiedli, że pary, które nie zdejmowały ich przed stosunkiem łatwiej osiągały orgazm.

To szczególnie ważne dla kobiet. Bez skarpetek tylko 50 proc. z badanych pań szczytowało, w nich - aż 80 proc. Skąd ta różnica? Po pierwsze, nasz mózg kojarzy ciepłe stopy z uczuciem komfortu i bezpieczeństwa, co sprzyja rozluźnieniu. Po drugie, jeśli partner ma skarpetki na sobie, nie dotyka partnerki znienacka zimnymi stopami, co podobno często rozprasza panie i jest dla nich nieprzyjemne. 

Co ciekawe, wnioski z badań dotyczące roli skarpetek dla osiągania maksymalnej przyjemności z seksu są dziełem przypadku. Badacze planowali skupić się na tym, co dzieje się w mózgu podczas stosunku.

Dzięki skarpetkom na stopach można szybciej zasnąć Dzięki skarpetkom na stopach można szybciej zasnąć Fot. Shutterstock.com

W skarpetkach zaśniesz szybciej

Holenderscy naukowcy poinformowali świat również o tym, że zakładanie skarpetek do łóżka pomaga szybciej zasnąć - i to już w 2007 roku. Specjaliści z Netherlands Institute for Neuroscience odkryli, że ten prosty zabieg może pomóc zwłaszcza starszym osobom, które przed położeniem się spać powinny zafundować swoim stopom ciepłą kąpiel, a następnie włożyć skarpetki.

Po co? Cieplejsze stopy - na przekór - sprawiają, że krążąca w nich krew się ochładza, bo naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. A kiedy śpimy, temperatura naszego ciała spada średnio o 1,2 stopni Celsjusza, więc wspomaganie tego procesu sprawia, że szybciej robimy się senni. 

Dlatego też specjaliści zalecają, by spać w nie tylko w dobrze przewietrzonym, ale również chłodnym pomieszczeniu.

Nie brakuje kobiet, którym noszenie skarpetek pomaga opanować objawy menopauzy Nie brakuje kobiet, którym noszenie skarpetek pomaga opanować objawy menopauzy Fot. Shutterstock.com

Dzięki skarpetkom złagodzisz objawy menopauzy i unikniesz objawów choroby Raynauda

Nie brakuje kobiet, które same twierdzą, że noszenie skarpetek w łóżku pomaga złagodzić objawy menopauzy. Okazują się szczególnie pomocne w walce z uderzeniami gorąca, bo dzięki ogrzanym stopom ciału jest łatwiej regulować temperaturę nocą.

To, że skarpetki faktycznie mogą pomóc paniom zmagającym się z objawami menopauzy, potwierdza londyńska Cleveland Clinic

Co więcej, zakładanie skarpet do snu może także zapobiegać pojawieniu się objawów choroby Raynauda. To napadowy skurcz tętnic, czyli zaburzenie krążenia polegające na tym, że z powodu stresu lub pod wpływem niskiej temperatury zaciskają się tętnice lub naczynia włosowate. Objawia się bólem, blednięciem palców i nieprzyjemnymi skurczami lub uczuciem mrowienia. Dlatego reumatolodzy zalecają, by nosić ciepłe (ale koniecznie luźne) skarpetki i w razie potrzeby używać termoforu.