Dzięki tym 7 zasadom wreszcie pozbędziesz się niepotrzebnych rzeczy i uporządkujesz dom

Z siedmioma trikami dekoratorki wnętrz i mamy czworga dzieci, posprzątacie mieszkanie sprawnie i (prawie!) bez wysiłku. Będziecie musieli zapamiętać kilka zasad i zaopatrzyć się w trzy kosze.
Sprzątanie Sprzątanie Elaine Smith/Flickr.com CC BY-NC 2.0

Dzięki tym 7 zasadom wreszcie pozbędziesz się niepotrzebnych rzeczy i uporządkujesz dom

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wy wciąż odkładacie porządki na później? Przeraża was myśl o stercie rzeczy, z którą nie wiadomo co zrobić i wizja z męczeniem się podczas czyszczenia dawno niemytych zakamarków?

Znając siedem trików Karen Scharvemade, autorki bloga A House Full of Sunshine, dekoratorki wnętrz oraz mamy czwórki dzieci, sprzątanie z koszmaru zamieni się w sprawnie przeprowadzoną przedświąteczną akcję, a wam już niedługo zostanie wyłącznie cieszenie się wizją kilku wolnych (wreszcie też i od bałaganu!) dni.

Zacznij wcześniej. Zacznij wcześniej. Eddl//Flickr.com CC BY-NC 2.0

Zacznij wcześniej

Przede wszystkim Karen poleca rozdzielić pracę na kilka dni i każdego porządkować określony obszar domu. Według dekoratorki w sprzątaniu pomoże ci ustawienie sobie budzika.

Nastaw alarm na dziesięć minut. W tym czasie spokojnie poukładasz ubrania na jednej z półek, zetrzesz kurz z kredensu czy blat w kuchni. W ten sposób w tydzień możesz bez zbytniego stresu i zmęczenia posprzątać całe mieszkanie.

Jeśli spieszy ci się z doprowadzeniem domu do porządku, zwiększ czas, który przeznaczasz na obowiązki i zaangażuj domowników do pomocy. Jeśli każdy będzie choć przez godzinę dziennie dokładnie porządkował wyznaczony obszar, mieszkanie będzie odświeżone już po dwóch dniach.

Małe kroczki. Małe kroczki. Marné Lierman/Flickr.com CC BY-NC 2.0

Metoda małych kroczków

Według Karen powinieneś zaczynać od małych rzeczy. Nie wyjmuj od razu zawartości wszystkich szafek i nie staraj się uporządkować ich naraz. W ten sposób szybko dopadnie cię frustracja.

Będzie ci się wydawało, że obowiązki cię przerosły. Na początek ułóż rzeczy w jednej szufladzie. Gdy się z tym uporasz, poczujesz zadowolenie z ukończonego zadania, a to zachęci cię do uporządkowania kolejnych obszarów domu.

Trzy kosze Trzy kosze Trilliumdesign ~ Caroline/Flickr.com CC BY-NC 2.0

Trzy kosze

Dekoratorka wnętrz radzi też przygotować sobie trzy kosze. Do jednego podczas sprzątania będziesz wrzucać rzeczy, które do niczego się nie nadają i chcesz się ich pozbyć, do drugiego te, które możesz komuś oddać, zaś do trzeciego te, które chcesz zostawić. Gdy już opróżnisz szafkę tą metodą i wyczyścisz ją, ponowne ułożenie w niej rzeczy będzie dużo łatwiejsze - wystarczy, że wyjmiesz je z jednego kosza.

Pół roku Pół roku Alan Levine/Flickr.com CC BY-NC 2.0

Zasada sześciu miesięcy

Karen zauważyła, że ludziom trudno robić porządki, ponieważ zawsze myślą o tym, czego powinni się pozbyć, a większość osób nie lubi rozstawać się z zachomikowanymi rzeczami. Według niej powinno raczej myśleć się o tym, co chce się zostawić.

Przyglądaj się przedmiotom i pytaj się, czy są one wystarczająco użyteczne lub estetyczne, żeby mogły zostać w twoim domu. Przypomnij sobie, jak często używasz danej rzeczy. Jeśli nie była ona używana dłużej niż sześć miesięcy, należy się jej pozbyć.

Gra w ubrania Gra w ubrania Erin Kohlenberg/Flickr.com CC BY-NC 2.0

Gra w ubrania

Porządkujesz ubrania? Według Karen powinieneś zagrać w pewną grę. Stwórz sobie 10-stopniową skalę, w której będziesz oceniał ubrania (możesz znowu wykorzystać do tego kosze lub podzielić ubrania na stosy). Na końcu pozbądź się tych, które otrzymały najniższe noty. Nie chodzi tylko o ubrania z "jedynką" i "dwójką". Karen radzi wyrzucić wszystkie ubrania, które uzyskały mniej niż osiem punktów.

Może coś dołożysz? Może coś dołożysz? Teemu Mäntynen/Flickr.com CC BY-NC 2.0

Może coś dołożysz?

Kosz z rzeczami do oddania innym potrzymaj w domu jeszcze przez tydzień. Nie chodzi jednak o to, by po pewnym czasie wyjąć z niego część przedmiotów, lecz raczej o to, by móc je do niego włożyć. W ciągu tygodnia możesz zauważyć, że nie korzystasz z wielu rzeczy, których szkoda ci wyrzucić. Uzupełnij nimi wspomniany kosz.

Coś wchodzi, coś wypada. Coś wchodzi, coś wypada. jannemichels/Flickr.com CC BY-NC 2.0

Coś wchodzi, coś wypada

Trzymaj się zasady "jedno wchodzi, jedno wypada". Kiedy coś kupisz, wyrzuć jedną rzecz z tej samej kategorii. W ten sposób zapobiegniesz gromadzeniu się w twoim domu tych samych przedmiotów i łatwiej będzie ci utrzymać porządek.

Jak wyrzucać? Jak wyrzucać? ryan harvey/Flickr.com CC BY-NC 2.0

Jak wyrzucać?

Oprócz siedmiu zasad Karen ma też dodatkowe rady dla tych, którym opornie idzie rozstawanie się ze zgromadzonymi przez lata dobrami. Według dekoratorki z szafy należy wyrzucić nadmiarową liczbę piżam. Karen uważa, że wystarczą ci trzy zestawy. Niepotrzebne będą też niewygodne buty, sfatygowane torby oraz niepasująca bielizna.

Jeśli chodzi o łazienkę, należy zrobić porządek w kosmetykach - te przeterminowane, pokruszone lub po prostu takie, których nie lubisz, do niczego ci się już nie przydadzą. Podobne zasady segregacji rzeczy obowiązują w kuchni - nie trzymaj przeterminowanych przypraw czy składników. Przyjrzyj się naczyniom. Być może masz zbyt dużo kubków, a talerze mają pokruszone brzegi?