Kolejne pranie nie dało rady żółtym plamom od potu? Sprawdź, jak się ich pozbyć innymi metodami

Otwierasz szafę, sięgasz po świeżą koszulkę, a tam... znowu one. Plamy od potu. Problemu nie rozwiązało kolejne pranie z rzędu. Co zrobić, żeby skutecznie pozbyć się krepujących, żółtych zacieków od antyperspirantu?
Płyn do mycia naczyń na palmy po pocie? Płyn do mycia naczyń na palmy po pocie? fot. Theresa Thompson/ Flickr, CC BY 2.0

Użyj płynu do naczyń

Najczęściej plamy są żółte i nierzadko tworzą na ubraniu twardą skorupę złożona z potu i resztek antyperspirantu. Wyglądają nieestetyczne, a świadomość ich obecności powoduje dyskomfort i poczucie niezręczności. Jak się ich skutecznie pozbyć?

Przeczytaj tez: 9 najczęstszych błędów podczas prania. Też je popełniasz?

Kiedy proszek do prania zawiódł, a kolejne pranie z rzędu nie dało efektów warto sięgnąć do kuchni po... płyn do mycia naczyń, który jest jednym z najbardziej uniwersalnych odplamiaczy.

Wystarczy zaprać plamę płynem do naczyń i pozostawić na kilka minut. Następnie spłukać i uprać bluzkę.

Na plamy od potu może się sprawdzić... żel do higieny intymnej. Na plamy od potu może się sprawdzić... żel do higieny intymnej. fot. nora/sskizo Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Zamiast proszku do prania... żel do higieny intymnej

Skuteczny w walce z żółtymi plamami z antyperspirantu, z uwagi na zawarty w nim kwas mlekowy, okaże się żel do higieny intymnej. Jak go użyć? Podobnie, jak w przypadku płynu do naczyń, plamę należy zaprać. Potem dobrze spłukać, a następnie uprać bluzkę w pralce.

D walki z plamami wypróbuj sodę oczyszczoną. D walki z plamami wypróbuj sodę oczyszczoną. fot. shutterstock

Niezawodna soda

Remedium na plamy od potu na białej tkaninie jest soda oczyszczona. Ubranie można namoczyć w wodzie z sodą albo natrzeć pastą składającą się z sody, soli i odrobiny wody. W obu przypadkach tkaninę trzeba pozostawić na ok. 15 minut 'sam na sam' z sodą. Potem czas na spłukanie i pranie.

Sprawdź też:  5 prostych i tanich trików, które pozwolą ci posprzątać mieszkanie bez używania środków chemicznych

Woda utleniona sprawdzi się jako wywabiacz plam. Woda utleniona sprawdzi się jako wywabiacz plam. fot. shutterstock

Woda utleniona. Na rany i na plamy

Innym sposobem na żółte plamy pod pachami jest woda utleniona, która działa podobnie jak wybielacz. Jak ją zastosować? Wodę utlenioną trzeba rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:3. Gotowym roztworem trzeba polać plamę i pozostawić na kilkanaście minut, następnie uprać w pralce. Uwaga! Roztwór z wody utlenionej najlepiej sprawdzi się na białych tkaninach. Kolorowe ubrania mogą się odbarwić!

Sól zamiast proszku do prania? Sól zamiast proszku do prania? fot. shutterstock

Sól. Sprawdzi się w kuchni i w praniu

W walce z żółtymi plamami pomocna może okazać się sól. Jak jej użyć? Wystarczy zasypać nią zabrudzone miejsce. Po kilkunastu minutach spłukać i wyprać bluzkę w pralce.

Jak używać antyperspirantu? Jak używać antyperspirantu? fot. shutterstuck

Jak zapobiegać powstaniu plam po antyperspirancie?

Wiemy już jak, można pozbyć się znienawidzonych żółtych plam. Ale jak zapobiec ich powstawaniu? Przede wszystkim trzeba umiejętnie używać antyperspirantu. Stosować go na czystą, suchą skórę i nie zakładać ubrania bezpośrednio po jego zaaplikowaniu.

Przeczytaj:  Jeżeli twój antyperspirant nie działa, pewnie powielasz błąd, który popełniają tysiące osób każdego ranka

Jak używać antyperspirant? Jak używać antyperspirant? fot. shutterstock

Jak zapobiegać powstaniu plam po antyperspirancie?

Pamiętajmy, że zasada im więcej tym lepiej w przypadku antyperspirantu nie działa. To czego nasza skóra nie wchłonie, znajdzie się na naszej bluzce! Nadmiar antyperspirantu można zetrzeć chusteczką.

Więcej o tym, jak poprawnie stosować antyperspirant i czego nie robić, przeczytasz TUTAJ.

I ostatnia reguła, którą również warto zapamiętać. Nigdy nie utrwalaj plam z potu żelazkiem! Po takim 'zabiegu' żółte plamy będą praktycznie nie do usunięcia.

Więcej o: