Podróż z kotem - 6 rzeczy, o których koniecznie trzeba pamiętać, aby wspólny wyjazd nie zamienił się w koszmar

Czekają cię w wakacje podróż z kotem? Sprawdź na co trzeba zwrócić uwagę podczas i jak go zaplanować, aby uniknąć przykrych niespodzianek i zapewnić zwierzęciu (i sobie) maksymalny komfort i minimalną ilość stresu.

Próbuj małymi kroczkami

Wakacje i czas urlopów już się zaczęły. Wiele z nas, z powodów 'technicznych' na urlop będzie musiało wybrać się ze swoim kotem. Wiadomo, długa podróż to żadna przyjemność dla naszego mruczka. O czym trzeba pamiętać zabierając kota w trasę i jak zminimalizować stres u zwierzęcia spowodowany podróżą?

Przeczytaj:  Wiesz, że u kota jedna łapa jest dominująca? Po tym, z której częściej korzysta, możesz poznać jego charakter

Jeżeli chcesz oswoić swojego kota z podróżami, zacznij zabierać go na krótkie przejażdżki samochodem "od małego". Dzięki temu twój kot oswoi się z jazdą, a dłuższe wypady będą dla was mniej stresujące.

Skonsultuj się z weterynarzem

Jeżeli twój kot panicznie boi się podróży, i już na widok wyjmowanego transportera chowa się za kanapą albo w czasie jazdy dostaje 'wariacji' warto wybrać się w tej sprawie do weterynarza, aby dobrać odpowiednie środki na uspokojenie lub chorobę lokomocyjną. Dzięki nim kociak będzie spokojny, a podróż bezpieczna.

Zapewnij mu maksymalną wygodę

Twój kociak ma swój ulubiony kocyk, zabawkę? Koniecznie zabierzcie je ze sobą. Znajoma rzecz, jej zapach, dźwięk i dotyk będą działały kojąco i przypominały o domu. Nie zapomnij też o kuwecie! W podróży sprawdzi się prowizoryczna kuweta w postaci jednorazowego kartonu albo pudełka. Posiadanie kuwety nie zwalnia cię z robienia częstych postojów. To bardzo ważne, żeby twój kot (i nie tylko) mógł rozprostować kości.

Przeczytaj: Mój kot kocha mnie czy miskę z jedzeniem? Behawiorystka tłumaczy najczęstsze kocie zachowania

Zadbaj o identyfikację

Pamiętaj, aby na czas urlopu (i nie tylko) twój kot był dobrze 'oznaczony', bo w obcym miejscu może łatwo się zgubić. Zapewnij mu obróżkę z imieniem i niezbędnymi danymi potrzebnymi do identyfikacji. Najlepiej jednak 'zaczipować' pupila. Polega to na wszczepieniu mu pod skórę mikrochipa z nadajnikiem. Dzięki temu łatwo ustalić tożsamość kota i jego właściciela. To dużo bezpieczniejsze wyjście od samej obroży z danymi, bo tę łatwo zgubić lub po prostu ją zdjąć.

Kot w przestworzach, kot na wodzie

Jeżeli wybierasz się ze swoim kotem w podróż samolotem albo promem, jeszcze przed rezerwacją biletu koniecznie sprawdź, jakie zasady przewozu zwierząt obowiązują u danego przewoźnika oraz kraju do jakiego się wybierasz. Kot musi posiadać m.in. aktualne książeczki szczepień. W przypadku małych zwierząt wielu przewoźników lotniczych oferuje przelot w kabinie (w transporterze, pod własnym siedzeniem), jednak liczba zwierząt na pokładzie jest ograniczona. Na statkach znajdują się specjalne kabiny przeznaczone dla zwierząt.

Nocleg

Przed wyruszeniem w podróż koniecznie upewnij się, czy hotel, w którym chcesz się zatrzymać jest przyjazny zwierzętom. W przeciwnym razie na miejscu może dojść do przykrej niespodzianki. No i pamiętaj, żeby w takiej sytuacji nigdy nie zostawić swojego czworonoga w samochodzie!

Przeczytaj też:

Więcej o: