Mężowi po pracy należy się pochwała i odpoczynek. Żona chce tylko być piękna. Takich rad udziela wrocławski ksiądz

Czy ksiądz, żyjący w celibacie, powinien wypowiadać się na tematy damsko-męskie i udzielać rad małżonkom? Pytanie powraca przy okazji tweetów, które zamieszcza na swoim koncie ksiądz Franciszek Głód. Tweetów - zdaniem wielu - kontrowersyjnych.
Ksiądz powinien wypowiadać się w tematach dotyczących relacji damsko-męskich? Ksiądz powinien wypowiadać się w tematach dotyczących relacji damsko-męskich? Fot. Senlay | Pixabay

Stereotypowe poglądy księdza

79-letni ksiądz Franciszek Głód, wieloletni proboszcz Parafii Św. Elżbiety we Wrocławiu, a obecnie jej rezydent, jest bardzo wykształconym duchownym. Jest profesorem zwyczajnym teologii pastoralnej, ma także tytuł doktora habilitowanego filozofii chrześcijańskiej. W ostatnich miesiącach stał się bardzo aktywny w mediach społecznościowych.

Jego konto na Twitterze jest pełne rad dotyczących dobrego życia w zgodzie z religią katolicką oraz wywodów związanych z naturą człowieka. Nie wszyscy internauci się z nim zgadzają, jednak podchodzą do nauk księdza z szacunkiem. Ostatnio jednak duchowny zaczął wygłaszać bardzo stereotypowe tezy dotyczące kobiet i relacji damsko-męskich.

Mężczyzna po pracy musi odpocząć

Ksiądz Franciszek Głód twierdzi, że każdemu mężczyźnie po powrocie z pracy należy się "pochwała i odpoczynek". Żona w tym czasie powinna przejąć wszelkie domowe zadania, nie może "angażować go do kolejnej pracy". To zdaniem duchownego oczywista wiedza, którą powinny posiadać wszystkie kobiety.

Internauci jednogłośnie wyrazili swoje oburzenie na ten stereotypowy podział obowiązków:

No chyba księdza przestanę lubić. A co z żonami, które wracają z pracy? One nie potrzebują dobrego słowa, pochwały i mogą od razu gnać do innej pracy? Bo przecież samo się nie pierze, nie sprząta, nie kupuje, nie gotuje, nie wspomnę o dzieciach.
Serio? O, k***a. To od dziś po robocie mam wy***ane na sprzątanie domu. Żona powinna za***rdalać i pucować chałupę. A to, że ona też jest z***ana po swojej robocie, nie ma najmniejszego znaczenia - usprawiedliwię swoją postawę tym postem.
A co z żonami po skończonej pracy? Czy ksiądz ma pojęcie, o czym pisze? Księdza gosposia się wyleguje, gdy ksiądz pracuje? Ksiądz się ośmiesza, pisząc takie bzdury.

"Mądra żona"

Na Twitterze księdza znajdziemy też wiele uwag dotyczących tego, co potrafi lub czego nie potrafi "mądra żona". "Mądra żona" to taka, która rozumie rytm mężczyzny i odpowiednio gospodaruje jego czasem.

Tego typu podziały pod względem płci także nie pozostały bez echa:

Ksiądz swoimi wpisami nie tylko bardzo denerwuje kobiety, ale również obraża mężczyzn. Kobiety nie są nieczułymi jędzami, a mężczyźni bezmyślnymi istotami. Jesteśmy w stanie świadomie kierować swoimi czynami i nastawieniem. Niezależnie od płci. Proszę to sobie przemyśleć.
A mądra to taka, co kapcie przynosi, czy taka, co wymaga podziału obowiązków? Zgłębił ksiądz naturalny rytm kobiety, czy przyjął, że ona się zawsze dopasuje? Mężczyźni są różni, mają różne "rytmy". Mądry kapłan to rozumie i nie uogólnia.
Wydawało mi się, że mężczyzna i kobieta to partnerzy życiowi. Wg księdza rola kobiety sprowadza się do tresowanej małpy, czy mi się wydaje?

Mężczyzna nie ma podzielności uwagi

Zdaniem księdza mężczyźni nie mają podzielności uwagi, a więc kobiety nie powinny odrywać ich od zajęć. Co na to użytkownicy Twittera? Uważają, że duchowny nie powinien wypowiadać się na tematy, o których nie ma pojęcia.

Ksiądz to człowiek, który teoretycznie nie powinien mieć wiedzy na ten temat. Przez celibat rzecz jasna, a więc nie powinien się wypowiadać na tematy mu nieznane.

"Odmienny sposób myślenia kobiety i mężczyzny"

Kolejne wpisy księdza dotyczą różnic w myśleniu oraz postrzeganiu świata przez kobiety i mężczyzn.

Komentarze nie są przychylne:

I pisze to ksiądz, autorytet w dziedzinie życia w małżeństwie.
Boże, widzisz, a nie grzmisz. A co widzisz? Niedouczonego człowieka, który próbuje się bawić w tanią psychologię i jeszcze dawać innym rady.

"Kobieta pragnie być piękna, a mężczyzna sprawny fizycznie"

Ksiądz ma też wiele do powiedzenia na temat oczekiwań kobiet i mężczyzn. Podchodzi do tematu bardzo stereotypowo. Uważa, że kobietom zależy wyłącznie na urodzie, natomiast mężczyznom na tężyźnie fizycznej i umysłowej.

Czy duchowni powinni wypowiadać się w tematach damsko-męskich?

Ksiądz Franciszek Głód nie jest jedynym duchownym, który wzbudził kontrowersje wygłaszanymi przez siebie tezami, dotyczącymi relacji damsko-męskich.

Niedawno, podczas spotkania na Górze Polanowskiej, ks. Piotr Pawlukiewicz tłumaczył zgromadzonym małżeństwom, jak stworzyć udany związek. Radził między innymi, że żony powinny chwalić męża:

W Polsce kobiety mają duży problem z pochwaleniem męża (...) Pochwal męża za to, że dobrze prowadzi samochód.

Znudzonemu opowieściami żony mężowi z kolei zalecał cięte uwagi:

Na przydługie relacje żony, reaguj grzecznymi zabiegami - "naprawdę?", "coś ty?", "rewelacja!".

O. Hieronim Stypa OFM, doktor teologii moralnej, wyjaśniał natomiast różnice w spowiedzi kobiet i mężczyzn. Podkreślił, że inaczej podchodzimy do swojej duchowości. Wynika to, jego zdaniem, z różnic między psychiką męską a kobiecą:

U kobiety nadrzędną sferą w charakterze jest uczuciowość. To specyfika kobiety. Zespolenie umysłu, serca i zmysłów. Mózg mężczyzny składa się z wielu "pudełek" i on w danym czasie może skupić się na jednym pudełku. Mózg kobiety składa się z takiej samej liczby "pudełek", ale wszystkie są ze sobą połączone

- tłumaczył o. Hieronim, a następnie dodał:

Musimy pamiętać, że u kobiet są szczególne dni w miesiącu, kiedy stają się bardziej podatne na nerwy, na niektóre zachowania, bardziej drażliwe.

Zgadzacie się z tezami przedstawionymi przez duchownych? Czy uważacie, że powinni zabierać głos w tematach, które dotyczą relacji damsko-męskich? W tematach, w których nie mają "wiedzy praktycznej"?

Podzielcie się z nami swoimi opiniami! Wybrane teksty, za Waszą zgodą oczywiście, opublikujemy na kobieta.gazeta.pl. Autorów opublikowanych listów nagrodzimy książką. Piszcie: kobieta@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (123)
Mężowi po pracy należy się pochwała i odpoczynek. Żona chce tylko być piękna. Takich rad udziela wrocławski ksiądz
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ksks3

  Oceniono 91 razy 85

  Ot kretyn !
  Takie wypowiedzi baranów w sutannach potwierdzają tezę że największym zagrożeniem dla religii są jej kapłani.

 • plastikpiokio

  Oceniono 77 razy 71

  a ile żon posiadał ten wrocławski ksiądz że taki doswiadczony i udziela rad innym żonatym.

 • aa1000

  Oceniono 63 razy 57

  A co pan ksiądz doradza kawalerom, po powrocie z pracy?
  Kto im "zagospodaruje ten naturalny rytm"?

 • asr1

  Oceniono 59 razy 55

  Czy młodzieniec/facet co w wieku 15-19 lat podejmuje decyzję zero seksu, kobiet, rodziny jest normalny ?? czy raczej z nim jest coś " nie tak ???" i zamiast to zaakceptować i żyć jak każdy zgodnie ze swoim sumieniem nie krzywdząc innych postanawia np. zostać księdzem bo tam celibat. To wyjątkowa bezczelność wypowiadania się kleru na tematy im nie znane/przynajmniej tak powinno być ha ha !!!!/ a co do zapyziałych smarkaczy co by to nie powiedzieć gnojków co im się marzy podległa im kuchta i lalunia do seksu to mam złą wiadomość: "to se newrati" ale zawsze możecie przejść na islam i wyemigrować !!! A za takie teksty to mój zięć dostałby w pysk ode mnie /teścia/ już nie wspomnę co moje córki by z takim zrobiły !!!

 • Gość: Iwona

  Oceniono 52 razy 50

  Nie od dziś wiadomo ,że nastała nowa moda na ekspertów. Rządząca partia składająca się z kretynów dała przyzwolenie idiotom na mianowanie się ekspertami. Wystarczy podróżować samolotem,żeby być ekspertem w sprawach katastrof lotniczych,księża są ekspertami od seksuologi i spraw małżeńskich, poradnie rodzinne są prowadzone przez siostry zakonne, a ekspertem w sprawach wojskowości był pomywacz z apteki ,który wiedział co to moździerz , chociaż niekoniecznie taki używany w wojsku.

 • ikar.ka

  Oceniono 47 razy 41

  Dziadyga do niczego się nie nadaje i jeszcze innych "uczy". Może niektórzy księża wiedzą coś o życiu - wynieśli z domu dobre wychowanie, obserwują swoich parafian i wyciągają wnioski - jednak takie dziady powinny być traktowane odpowiednio: olewane! Niewychowany, niewypieszczony, niedomagający już dziad.

 • jansiemaszko

  Oceniono 38 razy 38

  Teologia pastoralna, filozofia chrześcijańska. No bardzo wybitne są te "nauki".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX