Dwie dekady temu większość ślubów i wesel wyglądała podobnie. Zmiany, które dokonały się w tym temacie, spowodowane są licznymi wpływami - w większości dochodzącymi do nas z Zachodu, choć i nie brak egzotycznie organizowanych ceremonii.
Choć wielu w Polsce nadal zwolenników tradycyjnej ceremonii zaślubin i przyjęcia na cześć młodych, trudno zbagatelizować trendy, które na tyle zagościły w naszej obyczajowości, że można już nawet uznać, że stały się swoistym standardem w wachlarzu możliwości. Oto te najczęściej spotykane.
Pan młody czeka przy ołtarzu, aż wybranka serca zostanie oddana mu symbolicznie pod opiekę przez mężczyznę, który troszczył się o nią dotychczas (ojciec, ojczym, brat, stryj).
Najczęściej są to pociechy z najbliższej rodziny, niosące poduszkę ze złotymi krążkami, ale i posypujące drogę do ołtarza kwiatami, czy też podtrzymujące długi welon panny młodej.
Biel nadal wybierana jest najczęściej, ale już rzadko śnieżna, a raczej w odcieniach écru, bladoróżowym, srebrnoszarym czy złotym. Także długość sukni ulega modyfikacjom. Dziś nie dziwi nikogo sukienka mini z trenem lub o długości tuż za kolano - np. w stylu lat 60. Kilka lat temu do mody ślubnej weszły też, typowo amerykańskie, akcenty kolorystyczne w ubiorze panny młodej, w tym wstążki w talii, przełamujące biel i nawiązujące do dekoracji w kościele i sali weselnej. Wisienką na torcie, coraz częściej wybieraną przez panny młode, są kolorowe szpilki do białej sukni, a do nich barwna biżuteria.
Nie brak też w polskich ślubach innowacji, rodem z amerykańskich produkcji filmowych, obecnych w stroju pana młodego: jasnego lub kolorowego garnituru, smokingu lub fraka.
Tego typu zabiegi także mocno nawiązują do tego, co można zaobserwować na weselach za oceanem. Pomysł zastosowania określonych barw może być też realizowany z wykorzystaniem naszych rodzimych akcentów - np. wzorów łowickich na zaproszeniach, w dekoracji kościoła, sali, ale i w strojach państwa młodych (fular, krawat, poszetka u pana młodego i przepaska, biżuteria, gorset w sukni u panny młodej).
W krajach zachodnich realizowany od kilku dekad, między innymi dzięki bardziej liberalnemu prawu. W Polsce także można już zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego i kościołem. Sale weselne i hotele z ogrodami królują jako miejsce organizacji ślubu pod gołym niebem lub w altance, ale zdarzają się też ceremonie w prywatnych domach, czy na prywatnych posesjach - w otoczeniu lasu, nad jeziorem.