5 trendów ślubnych, które podbijają polskie śluby

Na ilu ślubach byliście w ostatnich pięciu latach? Czy odbyły się chociaż dwa zorganizowane w taki sam sposób? Liczbę inspiracji, które dziś można znaleźć w filmach, muzyce i dzięki mediom społecznościowym sprawia, że to wydarzenie może być naprawdę unikatowe.

Nowe trendy

Dwie dekady temu większość ślubów i wesel wyglądała podobnie. Zmiany, które dokonały się w tym temacie, spowodowane są licznymi wpływami - w większości dochodzącymi do nas z Zachodu, choć i nie brak egzotycznie organizowanych ceremonii.

Choć wielu w Polsce nadal zwolenników tradycyjnej ceremonii zaślubin i przyjęcia na cześć młodych, trudno zbagatelizować trendy, które na tyle zagościły w naszej obyczajowości, że można już nawet uznać, że stały się swoistym standardem w wachlarzu możliwości. Oto te najczęściej spotykane.

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ NA: PLANUJEMYWESELE.PL

Odprowadzanie panny młodej do ołtarza przez ojca lub innego mężczyznę z rodziny

Pan młody czeka przy ołtarzu, aż wybranka serca zostanie oddana mu symbolicznie pod opiekę przez mężczyznę, który troszczył się o nią dotychczas (ojciec, ojczym, brat, stryj).

Podawanie obrączek i asystowanie parze przez dzieci z rodziny

Najczęściej są to pociechy z najbliższej rodziny, niosące poduszkę ze złotymi krążkami, ale i posypujące drogę do ołtarza kwiatami, czy też podtrzymujące długi welon panny młodej.

Odejście od tradycyjnych kolorów i typów strojów ślubnych

Moments before she surprised her groom with a pink dress! #maggiesottero

Post udostępniony przez Wedding ???? Photographer (@janinedeannaphotography) Kwi 24, 2018 o 10:22 PDT

Biel nadal wybierana jest najczęściej, ale już rzadko śnieżna, a raczej w odcieniach écru, bladoróżowym, srebrnoszarym czy złotym. Także długość sukni ulega modyfikacjom. Dziś nie dziwi nikogo sukienka mini z trenem lub o długości tuż za kolano - np. w stylu lat 60. Kilka lat temu do mody ślubnej weszły też, typowo amerykańskie, akcenty kolorystyczne w ubiorze panny młodej, w tym wstążki w talii, przełamujące biel i nawiązujące do dekoracji w kościele i sali weselnej. Wisienką na torcie, coraz częściej wybieraną przez panny młode, są kolorowe szpilki do białej sukni, a do nich barwna biżuteria.
Nie brak też w polskich ślubach innowacji, rodem z amerykańskich produkcji filmowych, obecnych w stroju pana młodego: jasnego lub kolorowego garnituru, smokingu lub fraka.

Kolor przewodni uroczystości

Tego typu zabiegi także mocno nawiązują do tego, co można zaobserwować na weselach za oceanem. Pomysł zastosowania określonych barw może być też realizowany z wykorzystaniem naszych rodzimych akcentów - np. wzorów łowickich na zaproszeniach, w dekoracji kościoła, sali, ale i w strojach państwa młodych (fular, krawat, poszetka u pana młodego i przepaska, biżuteria, gorset w sukni u panny młodej).

Ślub w plenerze

W krajach zachodnich realizowany od kilku dekad, między innymi dzięki bardziej liberalnemu prawu. W Polsce także można już zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego i kościołem. Sale weselne i hotele z ogrodami królują jako miejsce organizacji ślubu pod gołym niebem lub w altance, ale zdarzają się też ceremonie w prywatnych domach, czy na prywatnych posesjach - w otoczeniu lasu, nad jeziorem.