Kąpiesz się w gorącej wodzie? To błąd. W ten sposób tylko sobie szkodzisz

Kąpiel wydaje się być prostą czynnością, jednak większość osób popełnia w jej trakcie wiele błędów. Sprawdź, czy ty też do nich należysz. Może jesteś w stanie polepszyć jakość swojej kąpieli, a co za tym idzie również stan własnej skóry?
Gorące kąpiele Gorące kąpiele fot. shutterstock

Kąpiele w gorącej wodzie

Któż z nas nie lubi ciepła? Nic tak dobrze nie działa na ludzką psychikę, jak zrobienie sobie sauny w kabinie prysznicowej. Jest to jednak błąd. Gorące kąpiele doprowadzają bowiem do przesuszenia skóry. Dzieje się tak, ponieważ ciepła woda usuwa nie tylko zanieczyszczenia, ale i naturalną ochronę skóry - barierę lipidową, która powstrzymuje przed utratą wilgoci.

Zimne kąpiele Zimne kąpiele fot. shutterstock

Unikanie zimnych kąpieli

Zimne kąpiele, w przeciwieństwie do tych w ciepłej wodzie, nie cieszą się zbytnią sympatią. A szkoda. Kąpiele w zimnej wodzie bardzo korzystnie działają na organizm, przede wszystkim wzmacniają system odpornościowy i pobudzają cyrkulację krwi. Pomagają również zwalczać symptomy depresji oraz stresu.

Wszystko za sprawą beta-endorfin, hormonów, które wydzielają się w momencie kontaktu zimnej wody ze skórą. W wyniku ich działania człowiek czuje przypływ energii, ma poczucie beztroski i radości (właśnie dlatego morsowanie, choć może nas przerażać, ma tylu zwolenników). Beta-endorfiny działają także podobnie do morfiny, a zatem regulują  odczuwanie bólu. W efekcie ich działania, po chwili od kontaktu skóry z lodowatą wodą, znika towarzyszące mu na początku nieprzyjemne uczucie.

Ile powinna trwać taka zimna kąpiel? Wszystko tak naprawdę zależy od wytrzymałości twojego ciała na zimno.

Mycie głowy Mycie głowy fot. shutterstock

Codzienne mycie głowy i drapanie jej paznokciami

Częstotliwość mycia głowy to kwestia bardzo indywidualna, która zależy m.in. od rodzaju włosów. Nie powinniśmy jednak robić tego codziennie. Zbyt częste mycie włosów pozbawia je bowiem łoju, który produkowany jest przez gruczoły znajdujące się na skórze głowy. Celem jego działania jest ochrona włosa przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Nasze pukle mogą próbować odbudować taką warstwę, przez co w konsekwencji dochodzi do ich przetłuszczania.

Ważny jest również sposób mycia włosów. W trakcie tej czynność warto dodatkowo masować skórę głowy, ale nie drapać jej paznokciami, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić do zadrapań i mikroran na skórze głowy.

Dlaczego ludzka skóra się starzeje i jak temu zapobiec?

Mycie twarzy pod prysznicem Mycie twarzy pod prysznicem fot. shutterstock

Mycie twarzy pod prysznicem

Natrysk z ciepłą wodą skierowany na buzię "wysysa" z naszej skóry odżywcze składniki (jeśli nie wiecie dlaczego, wróćcie do pierwszego slajdu). Dlatego, zgodnie z zasadami koreańskiej pielęgnacji, zaleca się delikatne opłukiwanie skóry twarzy w umywalce. Po uprzednim zastosowaniu kosmetyków do demakijażu, ochlapujemy twarz wodą do momentu, aż poczujemy, że produkt już się na niej nie znajduje.

Istotny jest również demakijaż, który powinien być wykonywany kosmetykiem odpowiednio dobranym do rodzaju skóry. Nie wolno również zapominać o tonizacji skóry w celu przywrócenia jej na koniec właściwego PH.

Dbanie o stopy Dbanie o stopy fot. shutterstock

Niemycie stóp

Tak, to nie żart. Powiedz szczerze - czy myjesz dokładnie stopy pod prysznicem? Często wychodzimy z założenia, że podczas mycia ciała mydło spływa na stopy, więc nie trzeba ich już dodatkowo myć. Nic bardziej mylnego. Podczas kąpieli chodzi o to, aby poprzez pocieranie rękoma skóry, delikatnie złuszczać mikronaskórek, który zawiera zanieczyszczenia. Samo oblanie się mydłem i wodą nic nam nie da.

Golenie podczas kąpieli Golenie podczas kąpieli fot. shutterstock

Nieprawidłowe golenie się maszynką o zbyt dużej liczbie ostrzy

Mogłoby się wydawać, że mokre ciało jest przygotowane do depilacji. Nie jest to prawda. Istotne jest używanie pianek lub żeli do depilacji. Im większy poślizg maszynki, tym lepiej.

Ważne jest również, aby twoja maszynka nie miała zbyt wielu ostrzy. W tym wypadku więcej wcale nie znaczy lepiej. Zbyt duża liczba ostrzy sprawi, że zewnętrzna warstwa naskórka będzie bardziej ścierana, co może prowadzić do podrażnień.

Akcesoria kąpielowe Akcesoria kąpielowe fot. shutterstock

Nieprawidłowa dbałość o akcesoria

Mokra gąbka, pumeks oraz maszynka do golenia to idealne siedliska dla bakterii, dlatego tak ważne jest odpowiednie ich przechowywanie. Pamiętaj o ich wysuszeniu po każdym użyciu oraz regularnym odkażaniu.

W przypadku maszynek do golenia nie dopuść do tego, aby leżały w wilgotnym miejscu, ponieważ zardzewieją. To z kolei może prowadzić do podrażnień depilowanych miejsc.

Spłukiwanie ciała - kobieta w kąpieli Spłukiwanie ciała - kobieta w kąpieli fot. shutterstock

Nieprawidłowe opłukiwanie się

W dzisiejszych czasach, kiedy nieustannie gdzieś pędzimy, prysznic jest świetnym rozwiązaniem. Szybka kąpiel, mycie ciała, włosów, spłukiwanie... no właśnie. Wiele osób tę ostatnią czynność pomija bądź też wykonuje w sposób bardzo niedokładny. A to błąd. Ważne jest, aby po każdej kąpieli dokładnie zmyć z siebie wszystkie kosmetyki, których używaliśmy. Pozostawienie ich może przyczynić się do wysuszania i podrażniania skóry.

Wycieranie ciała ręcznikiem Wycieranie ciała ręcznikiem fot. www.shutterstock.com

Mocne wycieranie się ręcznikiem

To również nie żart. Mocne wycieranie się ręcznikiem po kąpieli jest błędem. Czynność ta przyczynia się bowiem do dodatkowego ścierania naskórka i w konsekwencji do przesuszania się skóry. Zamiast tego delikatnie oklep ciało, aby pozbyć się nadmiaru wody. Jeżeli zaś masz taką możliwość, po prostu poczekaj, aż skóra sama wyschnie na tyle, że będziesz mógł się ubrać.

Stosowanie balsamu Stosowanie balsamu fot. shutterstock

Niestosowanie po kąpieli balsamu do ciała

Po kąpieli pory w całym ciele są najbardziej otwarte, a co za tym idzie, najchętniej będą wchłaniać wszelkiego rodzaju balsamy. Dlatego też smarowanie skóry balsamem zaraz po wyjściu spod prysznica sprawi, że wilgoć i substancje odżywcze z kremu zostaną lepiej wchłonięte. Smaruj się balsamem, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna. Dzięki temu kosmetyk będzie się lepiej wchłaniał.

Więcej o: