Nie tylko Meghan Markle. Oto kobiety "z ludu", które również trafiły na królewskie dwory

Cały świat obserwuje sytuację na brytyjskim królewskim dworze po ogłoszeniu przez Meghan Markle i księcia Harry'ego ich decyzji o wycofaniu się z pełnienia obowiązków królewskich. Fala negatywnych komentarzy spadła na księżną Meghan, która krytykowana była między innymi za brak królewskiego pochodzenia. Sprawdzamy, jakie inne "dziewczyny z ludu" trafiły w przeszłości na królewskie dwory.
Meghan Markle i książe Harry Meghan Markle i książe Harry https://www.instagram.com/p/B7EaGS_Jpb9/ - @sussexroyal

Meghan Markle

Związek Meghan Markle z księciem Harrym od początku wzbudzał kontrowersje. Chodziło nie tylko o brak arystokratycznego pochodzenia Markle, ale fakt, iż jest rozwódką. W 2013 roku rozwiodła się z producentem filmowym Trevorem Engelsonem. Teraz aktorka spotyka się z falą krytyki po ogłoszeniu podjętej wspólnie z księciem Harrym decyzji o rezygnacji z pełnienia obowiązków królewskich. Jako powód książęca para podała, że chce stworzyć własny model funkcjonowania z dala od instytucji, jaką jest rodzina królewska. 

Grace Kelly Grace Kelly https://www.shutterstock.com/ - Roberto Lusso

Grace Kelly

Grace Kelly była laureatką Oscara za rolę w filmie "Dziewczyna z prowincji", muzą Alfreda Hitchcocka i księżną Monako. To prawdziwa ikona światowego kina. Znana głównie ze swoich kreacji aktorskich, w 1956 roku dołączyła do monakijskiej rodziny królewskiej po ślubie z Księciem Rainierem III Grimaldim. Poznała go podczas Festiwalu Filmowego w Cannes rok wcześniej.

Po zawarciu małżeństwa Grace Kelly zrezygnowała z dalszej kariery aktorskiej i doskonale odnalazła się w pełnieniu obowiązków monarchini. Była bowiem nie tylko piękna, lecz także dobrze wychowana. Wraz z księciem Rainierem powitali na świecie troje dzieci: Karolinę, Alberta i Stefanię.

Nie każdy jednak był zachwycony piękną księżną. Były fotograf rodzin królewskich, Reginald Davis, zdradził na przykład na łamach swojej książki, że najtrudniej pracowało mu się właśnie z Grace Kelly, która jego zdaniem była "dziwna" i wyniosła.

Silvia Renate Sommerlath Silvia Renate Sommerlath https://www.shutterstock.com/ - Stefan Holm

Silvia Renate Sommerlath

Królowa Szwecji, Silvia Sommerlath jest z pochodzenia Niemką. W 1976 roku poślubiła króla Karola XVI Gustawa. Wcześniej pracowała jako tłumaczka. Mówi w sześciu językach: szwedzkim, niemieckim, portugalskim, francuskim, hiszpańskim i angielskim, a także włada szwedzkim językiem migowym.

Króla Szwecji poznała w 1972 roku podczas igrzysk olimpijskich w Monachium, gdzie pracowała jako hostessa i tłumaczka. Małżeństwu przeciwny była dziadek Karola, jednak po jego śmierci para wzięła ślub. Następnie doczekała się trójki dzieci: Wiktorii (następczyni tronu), Karola Filipa i Magdaleny.

Król i królowa stali się ofiarami skandalu, kiedy ukazała się biografia Karola XVI Gustawa. Wynika z niej bowiem, że często korzystał z usług striptizerek. 

Sofia Hellqvis Sofia Hellqvis https://www.shutterstock.com/ - Liv Oeian

Sofia Hellqvis

Szwedzka księżna Sofia Hellqvis musiała przejść drogę podobną do Meghan Markle. Zanim poznała księcia Karola Filipa (określany jest mianem najseksowniejszego księcia świata), pracowała jako fotomodelka w magazynach dla mężczyzn i kelnerka.

Para poznała się w restauracji. Karol Filip (drugie dziecko i jedyny syn króla Szwecji Karola XVI Gustawa), oczarowany urodą Sofii postanowił z nią porozmawiać. W 2015 roku wzięli ślub. Mają dwóch synów - Aleksandra i Gabriela.

Królowa Letizia Królowa Letizia https://www.shutterstock.com - zixia

Letizia Ortiz Rocasolano

Królowa Hiszpanii, Letizia, zanim poślubiła księcia Filipa, była dziennikarką telewizyjną. Zaręczyny pary wywołały jednak w kraju ogromny skandal.

Problemem był nie tylko brak arystokratycznego pochodzenia, lecz także fakt, iż Letizia - podobnie jak Meghan Markle - była już twedy rozwódką. Jej pierwszy mąż był od niej 10 lat starszy, rozwiedli się już po roku małżeństwa.

Dzisiaj w Hiszpanii królowa jest uważana za ikonę stylu. Z księciem Filipem mają dwie córki - Eleonorę i Zofię.

Charlene Wittstock Charlene Wittstock https://www.shutterstock.com - Frederic Legrand - COMEO

Charlene Wittstock

Charlene Wittstock była zawodową pływaczką, a Alberta II poznała podczas zawodów pływackich Mare Nostrum w Monako. Obecny król Monako jest potomkiem Rainiera III, którego żoną została Grace Kelly.

Wittstock, podobnie jak jej poprzedniczka, po ślubie zrezygnowała z kontynuacji kariery. Księżną czekało jednak wiele skandali. Kilka dni przed ślubem ujawniono, że jej przyszły małżonek książę Albert niedługo zostanie ojcem. Okazało się, że ma również aż dwójkę nieślubnych dzieci. Z powodu łez, których księżna nie kryła w trakcie ślubu, została okrzyknięta "najsmutniejszą księżną świata".

Książęca para doczekała się dwójki dzieci. To bliźnięta - Gabriela i Jakub, urodzeni w 2014 roku.

Królowa Maksyma Królowa Maksyma https://www.shutterstock.com/ - hipproductions

Maksyma - Królowa Niderlandów

Maksyma, czyli Máxima Zorreguieta Cerruti to dzisiaj Królowa Niderlandów. Urodziła się w 1971 roku w Buenos Aires w domu znanego biznesmena i polityka. Studiowała ekonomię i pracowała na wysokich stanowiskach bankowych.

Księcia Wilhema Aleksandra poznała podczas wiosennych targów w Sewilli. Zaręczyny pary wywołały kontrowersje ze względu na powiązania ojca Maksymy z argentyńską dyktaturą (był ministrem rolnictwa za rządów prezydenta Jorge Videli - dyktatora argentyńskiego w latach 1976-1983). Ostatecznie, po naradach, parlament holenderski udzielił zgody na ślub.

Para zawarła go 2 lutego 2002 roku. Mają dwie córki - Katarzynę-Amalię i Aleksję.

Mette-Marit Tjessem Hoiby Mette-Marit Tjessem Hoiby https://www.shutterstock.com/ - Gints Ivuskans

Mette-Marit Tjessem Hoiby

Księżna Mette-Marit to żona Haakona Magnusa, księcia koronnego Norwegii. Jej związek z następcą norweskiego tronu wywołał wiele kontrowersji.

Mette-Marit miała już nieślubnego syna ze związku z byłym partnerem. Nie to było jednak największym zapalnikiem skandalu. Ojciec dziecka Mette-Marit był bowiem oskarżony o posiadanie i handel narkotykami. Dodatkowo książęca para zamieszkała ze sobą jeszcze przed ślubem.

Ostatecznie do ślubu jednak doszło. Para doczekała się też dwójki dzieci. To księżniczka Ingrid Aleksandra i książę Sverre Magnus.

Więcej o: