Śpisz w piżamie? Teraz przestaniesz! Sześć korzyści ze spania nago, o których nie miałaś pojęcia

Spanie nago ma więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać. Rezygnacja z piżamy ułatwia redukcję wagi, poprawia kondycję skóry, a nawet wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Nic więc dziwnego, że Marilyn Monroe zastępowała piżamę kultowymi perfumami Chanel No 5. Oto sześć zaskakujących korzyści ze spania nago.

Szybsze zasypianie i lepsza jakość snu

Temperatura ciała jest kluczem do szybkiego zaśnięcia. Niestety, piżamy powodują, że termoregulacja organizmu zostaje nieco zakłócona. Spanie nago powoduje delikatne obniżenie temperatury ciała, co daje organizmowi sygnał, że już czas na sen. Ponadto niższa temperatura ciała powoduje szybsze wejście w fazę REM snu, podczas której organizm najskuteczniej się regeneruje i odpoczywa.

Łatwiejsze zrzucanie zbędnych kilogramów

Dobra jakość snu i skuteczna regeneracja mają kluczowe znaczenie w procesie odchudzania. Chroniczne niewyspanie powoduje bowiem zaburzenia gospodarki hormonalnej i rytmu dobowego, co może skutkować przybieraniem na wadze. Kiedy jesteśmy niewyspani, trudniej jest zmobilizować się do ćwiczeń, wzrasta apetyt i chęć sięgania po niezdrowe przekąski. Co więcej, niższa temperatura ciała w nocy powoduje większe spalanie kalorii niż podczas snu w piżamie.

Poprawa kondycji skóry i redukcja cellulitu

Spanie nago może poprawić ogólną jakość snu, ale też skóry. Regularny sen nago poprawia krążenie krwi, dzięki czemu walka z cellulitem staje się łatwiejsza. Ponadto zwiększa się wydzielanie hormonu wzrostu oraz melatoniny, które opóźniają starzenie skóry.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Tomasz Kubiak (@zdrowoczylisexy) Lip 13, 2020 o 10:15 PDT

Lepsze panowanie nad nerwami i stresem

Nie da się ukryć, że zły sen oraz brak odpowiedniej regeneracji w nocy sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju stresory w ciągu dnia. Dzięki spaniu nago nie tylko zasypiamy szybciej, lecz także śpimy głębiej i jesteśmy wypoczęci, dzięki czemu w ciągu dnia odporność na stres, lęki oraz nerwy znacznie się zwiększa.

Pozytywny wpływ na zdrowie intymne

Spanie nago jest również niezwykle zdrowe dla miejsc intymnych. Dopasowana, obcisła lub spocona bielizna czy piżama może zwiększać ryzyko infekcji. U mężczyzn natomiast spanie nago pomaga utrzymać plemniki w dobrej kondycji. 

Poprawa samooceny

Spanie nago to również doskonały sposób na zwiększenie poczucia własnej wartości i poprawę samooceny. Nawiązanie dobrego kontaktu z własnym ciałem może się przełożyć na poprawę relacji w związku. Bezpośredni kontakt ze skórą partnera zwiększa bowiem wydzielanie oksytocyny w organizmie, czyli hormonu, który dobrze wpływa na więź oraz bliskość pary.

Źródło: https://www.healthline.com/

Więcej o: