Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas snu nie tylko odpoczywamy, lecz także regenerujemy nasz organizm. Kluczowe znaczenie snu dla naszej kondycji fizycznej i psychicznej zauważyć możemy po zaledwie jednej nieprzespanej nocy - zmęczenie, rozdrażnienie czy rozkojarzenie towarzyszą wówczas przez cały dzień. Choć nie ma reguły mówiącej, ile godzin powinniśmy przespać każdej nocy, gdyż każdy organizm potrzebuje innej ilości snu, to są pewne czynności, których nie powinno się wykonywać późnym wieczorem, bo mogą skutecznie obniżać jakość snu.
Nie da się ukryć, że kofeina jest wrogiem snu, zatem wieczorem lepiej podarować sobie picie napojów z jej zawartością - szczególnie, jeśli regularnie masz problemy z zasypianiem. Pamiętaj, że źródłem kofeiny jest nie tylko kawa, lecz także czarna i zielona herbata, coca-cola czy napoje energetyczne. Chcesz uniknąć kłopotów z zasypianiem? Staraj się nie spożywać takich napojów po 18.00.
Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia. Okazuje się, jednak, że dla niektórych osób pora treningu ma spore znaczenie. Intensywna aktywność fizyczna tuż przed snem może utrudniać zasypianie, a co za tym idzie regenerację. Trening bowiem pobudza, dodaje energii i powoduje wydzielanie endorfin, które mogą zakłócić rytm naszego snu. Jeśli zauważasz u siebie taką zależność, intensywne treningi wykonuj rano lub popołudniu. Wieczorem postaw natomiast na wyciszającą jogę lub rozciąganie.
Ciężkostrawne posiłki jedzone późną porą to jedna z częstszych przyczyn bezsennych nocy. Tłuste posiłki nie tylko powodują uczucie ciężkości i dyskomfort, lecz także aktywują układ pokarmowy do wzmożonej pracy, co może skutecznie zaburzyć sen oraz nocną regenerację. Nie wspominając już o tym, że objadanie się na noc wcale nie jest zdrowe. Jeśli chcesz zapewnić sobie zdrowy sen i optymalny wypoczynek, ostatni posiłek zjedz na dwie-trzy godziny przed pójściem do łóżka.
Technologia otaczająca nas z każdej strony również ma znaczący wpływ na higienę naszego snu. Telefon komórkowy, laptop czy telewizor emitują światło niebieskie, które zaburza wydzielanie melatoniny odpowiedzialnej za sen, powodując bezsenność. Patrzenie w ekran telefonu czy komputera każdego wieczoru może skutkować poważnymi i długotrwałymi zaburzeniami snu. Aby odpowiednio zadbać o higienę snu, ogranicz korzystanie ze sprzętów elektronicznych na dwie godziny przed snem. Zobaczysz, że twój organizm szybko zauważy tę pozytywną zmianę.