Gra światła i cienia

Ciemne kolory wysmuklają optycznie. Jasne - powiększają. Umiejętnie zastosowane w makijażu modelują owal twarzy i tuszują drobne defekty.
Rozświetlenie twarzy <br>
Rozjaśnienie środkowej części twarzy - czoła (aż po skronie), nosa i okolic pod oczami - przyciąga do niej wzrok, akcentując oczy i usta, jednocześnie odwracając uwagę od konturu. Dzięki temu wszelkie niedoskonałości stają się mniej zauważalne.  Metoda ta sprawdza się też jako SOS dla zmęczonej twarzy.  Wymaga nałożenia jaśniejszego odcienia podkładu i opalizującego białego pudru na środek. Boki  modeluje się ciemniejszym  odcieniem kosmetyków. 
Rozświetlenie twarzy
Rozjaśnienie środkowej części twarzy - czoła (aż po skronie), nosa i okolic pod oczami - przyciąga do niej wzrok, akcentując oczy i usta, jednocześnie odwracając uwagę od konturu. Dzięki temu wszelkie niedoskonałości stają się mniej zauważalne. Metoda ta sprawdza się też jako SOS dla zmęczonej twarzy. Wymaga nałożenia jaśniejszego odcienia podkładu i opalizującego białego pudru na środek. Boki modeluje się ciemniejszym odcieniem kosmetyków.
Połysk i mat <br>
. po lewej: Jasne, błyszczące kolory łatwo wpadają w oko.  Są idealne do malowania tych partii, które chciałabyś podkreślić. Sprawdzają się także przy optycznym powiększaniu oczu i ust. <br>
. po prawej: Ciemne, przytłumione, matowe  barwy skrywają w cieniu, wyszczuplają i pomniejszają. Można nimi wymodelować zbyt okrągłe policzki albo zamaskować obfity podbródek. Połysk i mat
. po lewej: Jasne, błyszczące kolory łatwo wpadają w oko. Są idealne do malowania tych partii, które chciałabyś podkreślić. Sprawdzają się także przy optycznym powiększaniu oczu i ust.
. po prawej: Ciemne, przytłumione, matowe barwy skrywają w cieniu, wyszczuplają i pomniejszają. Można nimi wymodelować zbyt okrągłe policzki albo zamaskować obfity podbródek.
 Pionowe i poziome linie <Br>
. po lewej: Partie twarzy,  które są zbyt wąskie i długie, odzyskają właściwe proporcje po nałożeniu ciemnego odcienia różu poziomymi smużkami. <Br>
. po prawej: Szersze fragmenty, wymagające wysmuklenia,  wydadzą się szczuplejsze, jeśli  róż nałożysz pionowymi liniami. 
W praktyce linie są raczej ukośne, jedynie zbliżone do prostopadłych i równoległych. Tym sposobem można się posłużyć, modelując owal twarzy oraz kształt nosa. 
Pionowe i poziome linie
. po lewej: Partie twarzy, które są zbyt wąskie i długie, odzyskają właściwe proporcje po nałożeniu ciemnego odcienia różu poziomymi smużkami.
. po prawej: Szersze fragmenty, wymagające wysmuklenia, wydadzą się szczuplejsze, jeśli róż nałożysz pionowymi liniami. W praktyce linie są raczej ukośne, jedynie zbliżone do prostopadłych i równoległych. Tym sposobem można się posłużyć, modelując owal twarzy oraz kształt nosa.
Więcej o: