Książki na jesień, czyli co czytać w fotelu

Długie, jesienne wieczory to czas, kiedy możemy poświęcić więcej czasu na czytanie. Przedstawiamy nasze propozycje!

Jakub Żulczyk "Instytut"

Kamienica w centrum Krakowa. Siedem osób, które nie mogą się z niej wydostać. Krwawy napis: To nasze mieszkanie, jest jedyną wskazówką, jaką otrzymują. Wkrótce rusza lawina makabrycznych zdarzeń. Czy komukolwiek uda się uciec? Od 11 października powieść w radiowej trójce czyta Maria Peszek godz 20.50.

Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory "Listy na wyczerpanym papierze"

On - dystyngowany starszy pan, arcymistrz słowa, liryczny humorysta. Ona - piękna, młoda i trochę szalona. Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Rządzą wyobraźnią milionów wrażliwców. Ich piosenki zna cała Polska. Ale nikt nie zna dziejów ich wzajemnego uczucia, romansu przez lata ukrywanego, burzliwego, dramatycznego i wzruszającego jak ich wiersze. Ta książka - miłosne listy Jeremiego i Agnieszki - zdejmuje zasłonę z tego uczucia i ukazuje całe jego piękno. Do książki dołączona jest płyta z audiobookiem czytanym przez Magdę Umer i Piotra Machalicę. Książka dostępna w kulturalnym sklepie kulturalnysklep.pl.

John Irving "Ostatnia noc w Twisted River"

Porywa niczym tytułowa rzeka. Choć to powieść obyczajowa, czyta się ją jak doskonały kryminał. Zresztą wątek kryminalny odgrywa w niej dużą rolę.

Annie Dillard "Państwo Maytree"

Opowieść o miłości wśród wydm, w ciepłych promieniach słońca i pod niebem usianym gwiazdami. Historia miłosna - liryczna, refleksyjna, stawiająca wiele ważnych pytań na temat miłości, małżeństwa, natury. Dzieje małżeństwa malarki Lou Bigelow i poety Toby′ego Maytree skłaniają do namysłu nad istotą lojalności, przebaczenia, przyjaźni.

Eileen Chang "Czerwona róża, biała róża"

W swoich opowiadaniach Chang ukazuje przede wszystkim skomplikowaną naturę kobiet czerwonych i białych róż zarówno tych wyrachowanych, mściwych, fascynujących, jak i tych cichych, przykładnych, które tylko z pozoru wydają się pogodzone z własnym losem.

Mario Vargas Llosa "Raj tuż za rogiem"

Książka o utopii społecznej i artystycznej, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Fabułę powieści tworzą dwa przeplatające się wątki - losy słynnego malarza Gauguina, który porzucił mieszczańskie życie i wyjechał na Tahiti oraz jego babki, działaczki społecznej, która swoje życie poświęciła walce o prawa kobiet i robotników. Mario Vargas Llosa jest nie tylko jednym z najbardziej znanych pisarzy latynoamerykańskich, ale też dziennikarzem i politykiem. Popierał opozycję w Polsce w czasie stanu wojennego. Tegoroczny laureat Literackiej Nagrody Nobla.

Wit Szostak "Chochoły"

Rzecz się dzieje współcześnie, w Krakowie. Krakowska rodzina, zajmująca niemal całą kamienicę w centrum miasta; dziwny i mroczny Kraków utkany z tęsknot i snów; miasto niespełnionych możliwości, które trochę nieoczekiwanie staje się archetypem miasta; groby królów-duchów, chochoł sarmackiej melancholii i zaginiony brat głównego bohatera, za którym tenże ugania się po Krakowie naziemnym, podziemnym i widmowym.

Piotr Paziński "Pensjonat"

Bohater odwiedza miejsce, gdzie jako dziecko bywał z babcią - żydowski dom wypoczynkowy pod Warszawą, dawniej pełen życia, dziś zaludniony duchami przeszłości. Stwarzając na nowo rzeczywistość, która zaginęła w odmętach czasu. Autor unika patosu, za to sprawnie operuje ironią i humorem. To powiastka filozoficzna o trwaniu, przemijaniu i rozpadzie, a zarazem literacki obrzęd wskrzeszania pamięci. Pierwszy w Polsce literacki głos trzeciego pokolenia po Holokauście.

Elena Kostiukovitch "Sekrety włoskiej kuchni"

Fantastyczna podróż do oblanej słońcem Italii, kraju, w którym kuchnię podniesiono do rangi sztuki. Kraju, który nam, zwykłym zjadaczom chleba, nieodparcie kojarzy się ze spaghetti i pizzą. Autorka, rozkochana we Włoszech Rosjanka, mieszkająca tam od dwudziestu lat, ze znawstwem i lekkością prowadzi nas przez dziewiętnaście głównych regionów kraju, od Friuli i Górnej Adygi na północy, po Kalabrię i Sycylię na południu, przybliżając właściwe dla każdego obszaru potrawy, ale też kulturę i obyczaje. Opatrzona wstępem Umberta Eco książka jest barwną mozaiką, która pozwala przeniknąć ducha Italii.

Zadie Smith "Jak zmieniałam zdanie"

To wielobarwny wybór jej najlepszych artykułów i esejów z ostatnich lat. Dzieli się w nich przemyśleniami o ważnych książkach, kreśli portret swojej rodziny i sylwetkę ojca, wielbiciela brytyjskich komedii. W prześmieszny sposób relacjonuje galę rozdania Oskarów, przenikliwie pisze o doświadczeniu podróży do głodującej Liberii. Jest błyskotliwa, ciepła i zawsze całkowicie szczera.

Witold Szabłowski "Zabójca z miasta moreli"

To zbiór reportaży z Turcji autorstwa dziennikarza Jest pozycją ważną dla wszystkich osób, które chcą poznać ten kraj dogłębniej niż jest to możliwe przez szyby autokaru wycieczkowego lub z leżaka przy basenie w nadmorskim kurorcie.

Marcin Kurek "Oleander"

W weekend Kurek odebrał Nagrodę im. Kościeliskich. Przyznawana jest od 1962 roku pisarzom, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Ten wielopoziomowy, bogaty stylistycznie utwór porusza w jednym błysku pamięci, w metafizycznej perspektywie wiele tematów: przyjaźnie, podróże, momenty radości życia. Wszystko to napisane oszczędnym, precyzyjnym, nowoczesnym stylem pełnym odwołań do wielkich duchów literatury - napisało jury w uzasadnieniu swojej decyzji.

Charles Bukowski "Fragmenty winem poplamionego notatnika"

Na książkę składają się utwory, z których większość była niedostępna od czasu, gdy ukazywały się się w gazetach podziemnych, periodykach literackich, a nawet czasopismach pornograficznych. Wśród nich na uwagę zasługuje przede wszystkim pierwsze i ostatnie opublikowane opowiadanie Bukowskiego, pierwszy i ostatni esej oraz próbki jego słynnych Zapisków starego świntucha. Oprócz tego w zbiorze znajdziemy bardzo osobiste rozważania autora na ulubione tematy, rozmyślania o wielkich pisarzach, takich jak Ezra Pound, Ernest Hemingway.

Tadeusz Słobodzianek "Nasza Klasa. Historia w XIV lekcjach"

Tegoroczny laureat Literackiej Nagrody Nike. Historia dziesięciu uczniów z jednej klasy: Polaków i Żydów opowiedziana od roku 1925 aż po współczesność. Koleżanki i koledzy wspólnie bawią się i śpiewają. Wraz z nadejściem dorosłości zgodne zabawy się kończą. Wybucha wojna, do miasteczka wkracza najpierw radzieckie, a potem niemieckie wojsko. to wstrząsająca opowieść o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w XX wieku, o zbiorowej winie, o prawdzie, która okazuje się nikomu niepotrzebna, oraz o historii, której nie da się osądzić, odtworzyć ani nawet wytłumaczyć.
Więcej o: