On - dystyngowany starszy pan, arcymistrz słowa, liryczny humorysta. Ona - piękna, młoda i trochę szalona. Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Rządzą wyobraźnią milionów wrażliwców. Ich piosenki zna cała Polska. Ale nikt nie zna dziejów ich wzajemnego uczucia, romansu przez lata ukrywanego, burzliwego, dramatycznego i wzruszającego jak ich wiersze. Ta książka - miłosne listy Jeremiego i Agnieszki - zdejmuje zasłonę z tego uczucia i ukazuje całe jego piękno. Do książki dołączona jest płyta z audiobookiem czytanym przez Magdę Umer i Piotra Machalicę. Książka dostępna w kulturalnym sklepie kulturalnysklep.pl.
Opowieść o miłości wśród wydm, w ciepłych promieniach słońca i pod niebem usianym gwiazdami. Historia miłosna - liryczna, refleksyjna, stawiająca wiele ważnych pytań na temat miłości, małżeństwa, natury. Dzieje małżeństwa malarki Lou Bigelow i poety Toby′ego Maytree skłaniają do namysłu nad istotą lojalności, przebaczenia, przyjaźni.
W swoich opowiadaniach Chang ukazuje przede wszystkim skomplikowaną naturę kobiet czerwonych i białych róż zarówno tych wyrachowanych, mściwych, fascynujących, jak i tych cichych, przykładnych, które tylko z pozoru wydają się pogodzone z własnym losem.
Książka o utopii społecznej i artystycznej, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Fabułę powieści tworzą dwa przeplatające się wątki - losy słynnego malarza Gauguina, który porzucił mieszczańskie życie i wyjechał na Tahiti oraz jego babki, działaczki społecznej, która swoje życie poświęciła walce o prawa kobiet i robotników. Mario Vargas Llosa jest nie tylko jednym z najbardziej znanych pisarzy latynoamerykańskich, ale też dziennikarzem i politykiem. Popierał opozycję w Polsce w czasie stanu wojennego. Tegoroczny laureat Literackiej Nagrody Nobla.
Bohater odwiedza miejsce, gdzie jako dziecko bywał z babcią - żydowski dom wypoczynkowy pod Warszawą, dawniej pełen życia, dziś zaludniony duchami przeszłości. Stwarzając na nowo rzeczywistość, która zaginęła w odmętach czasu. Autor unika patosu, za to sprawnie operuje ironią i humorem. To powiastka filozoficzna o trwaniu, przemijaniu i rozpadzie, a zarazem literacki obrzęd wskrzeszania pamięci. Pierwszy w Polsce literacki głos trzeciego pokolenia po Holokauście.
To wielobarwny wybór jej najlepszych artykułów i esejów z ostatnich lat. Dzieli się w nich przemyśleniami o ważnych książkach, kreśli portret swojej rodziny i sylwetkę ojca, wielbiciela brytyjskich komedii. W prześmieszny sposób relacjonuje galę rozdania Oskarów, przenikliwie pisze o doświadczeniu podróży do głodującej Liberii. Jest błyskotliwa, ciepła i zawsze całkowicie szczera.
W weekend Kurek odebrał Nagrodę im. Kościeliskich. Przyznawana jest od 1962 roku pisarzom, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Ten wielopoziomowy, bogaty stylistycznie utwór porusza w jednym błysku pamięci, w metafizycznej perspektywie wiele tematów: przyjaźnie, podróże, momenty radości życia. Wszystko to napisane oszczędnym, precyzyjnym, nowoczesnym stylem pełnym odwołań do wielkich duchów literatury - napisało jury w uzasadnieniu swojej decyzji.