Świąteczne jarmarki

Nad świątecznymi jarmarkami w całej Europie unosi się najprawdziwszy duch Bożego Narodzenia. Zapraszamy do galerii.

Kopenhaskie Tivoli

Dla Duńczyków adwent zaczyna się gdy browary Carlsberg i Tuborg rozpoczynają sprzedaż świątecznego piwa Julebryg. 18 listopada pierwsze butelki rozwozi się do restauracji i sklepów konnymi wozami.

Drezno

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych sięga nawet XIII wieku, kiedy to w Wiedniu organizowano tzw. "December market". Najstarszy jarmark w Dreźnie - od 1434 roku. iepowtarzalny nastrój jarmarku tworzą festyny i parady, największa na świecie świąteczna 14-metrowa piramida, jodłowe choinki oraz stoiska z tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi: zabawkami z drewna, malowanymi tkaninami i łużyckimi wyrobami garncarskimi, ozdobami choinkowymi oraz słynnymi ciasteczkami z Pulsnitz i oczywiście drezdeńskim Christstollen.

Lipsk

Historia jarmarku sięga 1767 roku. W okresie adwentu Rynek oraz przyległe place i ulice są uroczyście przystrajane, tworząc bajeczny świat. Oferta kulturalna i kulinarna zaspokoi nawet najbardziej wybredne gusta. Warto posłuchać koncertów sławnego chóru w kościele św. Tomasza. Świąteczny nastrój uzupełniają koncerty muzyki organowej odbywające się w licznych kościołach oraz bogaty program kulturalny.

Insbruck

Jarmark ma miejsce na starym mieście, przyciąga co roku setki tysięcy odwiedzających. Już jego samo położenie w sercu starego miasta, stylowe stragany wypełnione rodzimymi produktami, oferujące również kulinarne smakołyki, a także nastrojowy program ramowy sprawiają, że odwiedziny starówki w tym czasie są przysłowiowym obowiązkiem.

Wiedeń

Najsłynniejszy, pełen wiedeńskiego czaru, jarmark odbywa się na placu przed Ratuszem. Przyratuszowy park dzięki nastrojowo udekorowanym drzewom staje się idealnym miejscem na spacery. Przy rezydencji Habsburgów - pałacu Schönbrunn ma miejsce jarmark kulturalny, gdzie na stoiskach można znaleźć wyroby tradycyjnego rękodzieła, ale także wiejskie specjały i rustykalne ozdoby świąteczne. Jarmarki na wąskich uliczkach Spittelbergu oraz przy kościele Św. Karola oferują szlachetne wyroby rzemiosła artystycznego.

St. Gallen

W Szwajcarii największą choinkę można podziwiać w średniowiecznym St. Gallen. Choinka przylatuje helikopterem i staje w pobliżu barokowej katedry.

Piazza Navona w Rzymie

Główną bohaterką włoskich jarmarków jest Befana, postać związana z toskańską tradycją bożonarodzeniową. Na straganach łakocie, figurki Befany oraz tradycyjne wełniane skarpetki z cukierkami.

St. Gregorio Armeno w Neapolu

To uliczka znana na całe Włochy. Uliczka prowadzi do do kościoła San Lorenzo Maggiore, gdzie co roku odbywa się wystawa szopek bożonarodzeniowych. Przedstawiają one nie tylko narodzenie Dzieciątka Jezus ale również scenki rodzajowe z życia mieszkańców.

Więcej o: