Najpiękniejsze choinki

Jak wyglądają najpiękniejsze choinki? Sprawdź to w naszej galerii.

Nowy Jork

Zgodnie z przyjętym zwyczajem, najpierw odbywa się konkurs, podczas którego spośród wielu iglastych "kandydatek" wybierana jest ta najlepsza. Następnie jest ona ustawiana przed GE Building w Rockefeller Center. Od 1964 roku uroczystość zapalenia lampek zaczęła być transmitowana przez telewizję i prowadzona przez znane osobistości.

Trafalgar Square Trafalgar Square Fot. gazeta.pl

Londyn

Na Trafalgar Square choinka zachwyca od początku grudnia. Od kilku lat na placu można spotkać polskich kolędników.

Sztokholm

Choinka w centrum Sztokholmu zachwyca mieszkańców i turystów.

Wiedeń

Co roku inny kraj związkowy dostarcza choinkę, która wyrasta przed ratuszem. Tegoroczna pochodzi z Górnej Austrii, ma 28 m wysokości, na niej tysiąc energooszczędnych lampek. Ponoć pierwsza znana w Wiedniu choinka stanęła w 1816 r. za sprawą Henriette von Nassau-Weilburg, żony Karola Ludwika Habsburga, która przyozdobiła drzewko świeczkami, w pałacu będącym dziś siedzibą Domu Muzyki (według innych źródeł była to Fanny von Arnstein, która przywiozła tę tradycję z Berlina).

Rzym

W Watykanie zwyczaj ustawiania na placu św. Piotra choinki i szopki wprowadził Jan Paweł II w 1982 r. Co roku przywożono choinkę z różnych krajów. Z Polski pochodził 30-metrowy świerk w 1997 roku.

Abu Dhabi

Najdroższa choinka na świecie stanęła w holu Emirates Palace w Abu Dhabi (tym samym, który grał w filmie "Seks w Wielkim Mieście 2"). Ubrane w ozdoby warte 11 milionów dolarów drzewo jest symbolem chrześcijańskich świąt w ściśle muzułmańskim kraju.

Paryż

Paryż preferuje jodły, które dekorują dziesiątki miejsc, przede wszystkim Champs-Elysees, Place de la Bastile, Montmartre, brzegi Sekwany, plac przed katedrą Notre Dame.

Waszyngton

Prezydent Obama w towarzystwie swojej najbliższej rodziny zapalił światełka na Narodowym Drzewku Bożonarodzeniowym (Nashional Christmas Tree).  Tradycja ta sięga 1923 roku.

Warszawa

W Warszawie 27-metrową kolorową sztuczną choinkę na placu Zamkowym zapaliła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz w czasie mikołajkowego koncertu. A razem z choinką rozbłysła cała Starówka i Trakt Królewski bajkową iluminacją.

Więcej o: