Warszawianka, projektuje ubrania dla kobiet i mężczyzn, dodatki oraz biżuterię. Kilka lat temu zainteresowała się recyklingiem. Tak zaczęły się próby nadawania nowego życia przedmiotom i towarom porzuconym lub zużytym. Od niedawna Patkę fascynują głównie torby, tzw. ekozoficzne, które powstają z jednorazowych reklamówek. Projektantka tnie reklamówki w paski, wiąże, plecie i szydełkuje.
Staram się aby odpadki i śmieci zamieniły się w obiekty pożądane i wzbudzające zainteresowanie - mówi Patka o swoich projektach.
Główna projektantka firmy W.Kruk swoje autorskie kolekcje tworzy w duchu upcyklingu z zaskakujących materiałów. Oryginalna biżuteria Orskiej powstaje z liny żeglarskiej połączonej z drewnem, ze starych kryształów zdobiących wcześniej żyrandole, z mechanizmów starych zegarków, a nawet z papieru. W poznańskim Starym Browarze otworzyła w październiku 2010 roku autorski butik.
Podczas projektowania inspirują ją przedmioty codziennego użytku, formy proste i te bardziej skomplikowane, to, co nowe , stare, naturalne lub sztuczne. Sama projektantka przyznaje, że tworzy spontanicznie i efekty jej pracy często zaskakują ją samą.
Grzegorz Maldoror Matląg to polski twórca mody awangardowej, inspirowanej ideą dekonstrukcjonizmu. Jego projekty, zarówno monumentalne, jak i minimalistyczne, tworzone są jako pojedyncze, kompletne dzieła sztuki.
Projektant łączy wysokie krawiectwo z ideą upcyklingu. Męskie spodnie zmieniają się w damskie spódnice, marynarki w sukienki, stare koronki stają się kreacjami wieczorowymi.
Pruje, tnie, szyje. Z jej pracowni nie wyjdą dwie identyczne kreacje. Podczas sześciu lat spędzonych w Londynie projektantka obserwowała prace innych projektantów z nurtu remade, równocześnie tworząc własne projekty. Ubrania kosztują od ok. 300 do 1000 zł.
Jej ubrania to rzeczy przerobione. Z kilku swetrów powstaje jedna sukienka. Mimo swojej wtórności ubrania są doskonale wykończone, do tego projektantka przykłada szczególną wagę.
"Mysikrólik to ani mysz ani królik. Właśnie taki sobie mysikrólik. Ani w jedną ani w drugą. Tak jak znak spod którego obie z Martyną, twórczynią Mysikrólika- pracowni krawieckiej i butiku, jesteśmy - waga. Raz tak raz siak. Choć zawsze dążymy do harmonii. Nieustająco." To wpis z blogu basiasuperstar.blox.pl
Jej najpopularniejszym i wręcz flagowym, jak do tej pory dziełem jest płaszcz z ceraty imitującej koronkę - absolutnie dziewczęcy, stylizowany na lata 60-te i wykonany z materiałów z recyclingu. Dzięki niemu Martyna zdobyła II miejsce na festiwalu Przetwory i dotarła na strony prasowych edytoriali modowych pism.
Projektantka łączy sportowe fasony z delikatnymi, romantycznymi wzorami. To ciekawy pomysł na nowy sezon: kwieciste tkaniny jesienią będą wyglądały szczególnie oryginalnie.
Ze starych zasłon i wyszperanych materiałów tworzy kolorowe i kwieciste ubrania.
Więcej o upcyclingu poczytasz na stronach serwisu fpięć.pl lub w papierowym wydaniu Trend Booka F5.