Manifa 2011

DOŚĆ WYZYSKU! WYMAWIAMY SŁUŻBĘ!  To hasło przewodnie tegorocznej Manify. Zobacz czego jeszcze domagały się kobiety na ulicach polskich miast.

Manifa 2011

Manifa to coroczna demonstracja organizowana przez środowiska feministyczne okazji Dnia Kobiet, która ma zwracać uwagę na najważniejsze problemy, z jakimi borykają się Polki.

Manifa 2011

Każdego roku odbywa się pod innym hasłem. W tym tematami przewodnimi były: bezrobocie, nierówność ekonomiczna i łamanie prawa pracy.

Manifa 2011

Walczymy o równe prawa i równe zarobki dla wszystkich! - krzyczeli do megafonów organizatorzy.

Manifa 2011

Tegoroczna Manifa dedykowana była Izabeli Jarudze-Nowackiej.

Manifa 2011

Podobne demonstracje odbyły się także m.in. w Krakowie czy Gdańsku.

Manifa 2011

Uczestnicząca w demonstracji eurodeputowana SLD Joanna Senyszyn powiedziała , że równouprawnienie kobiet i mężczyzn ciągle jest na papierze, ale nie ma go na co dzień.

Manifa 2011

Starsi ludzie, feministki, geje i związkowcy przeszli wspólnie w pochodzie z pl. Defilad pod Sejm. Nie odstraszył śnieg i zimny wiatr.

 Manifa 2011

Na początku Manify głos zabrała córka premier Izabeli Jarugi-Nowackiej, Barbara Nowacka.

Manifa 2011

Manifestacja rozpoczęła się przed Pałacem Kultury i Nauki, przemaszerowało ulicami Warszawy i zakończyła przed Sejmem. Następnie organizatorzy wraz z częścią uczestników złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Izabeli Jarugi-Nowackiej, byłej minister pracy i pełnomocniczki ds. równego statusu.

Manifa 2011

XII WIELKA MANIFA Warszawska 2011 organizowana jest przez Porozumienie Kobiet 8 marca.

Manifa 2011

Idą z nami związki zawodowe, pielęgniarki, nauczycielki - wyjaśniła na konferencji przed Manifą Katarzyna Bratkowska z Porozumienia Kobiet 8 Marca. - Trzeba zmieniać nie elementy systemu, tylko cały system oparty na nierównościach, w którym jedyna wartość człowieka to jego wydajność. Kobiety płacą za to w większym stopniu niż mężczyźni.

Manifa 2011

W organizację Manify włączyły się m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Wolny Związek Zawodowy Sierpień '80 oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Pierwszy raz w manifestacji wzięły udział woźne, sprzątaczki i kucharki zrzeszone w ZNP.

Manifa 2011

Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek - skandował tłum.

Manifa 2011

Po manifie organizatorzy wraz z częścią uczestników złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Izabeli Jarugi-Nowackiej, byłej minister pracy i pełnomocniczki ds. równego statusu.

Manifa 2011

Największym hołdem, jaki możemy złożyć Izabeli jest kontynuowanie walki o równouprawnienie - stwierdziła - Julia Kubisa

Manifa 2011

Pogoda w Warszawie nie odstraszyła - tłum zebrał się pod Pałacem Kultury.

Manifa 2011

Od wielu lat w Manifie chodzą pracownice hipermarketów. Handel to najbardziej sfeminizowany rynek pracy. Teraz pójdą też woźne, sprzątaczki i kucharki. - Szkoła to nie tylko nauczyciele i uczniowie. Zarobki pracownic obsługi to płace minimalne, nieco ponad 1 tys. zł miesięcznie, za co trudno przeżyć - mówiła rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis.

Manifa 2011

Na Manifie nie zabrakło mężczyzn.

Manifa 2011

W Krakowie uczestniczyło w niej około 200 osób, a demonstracja upamiętniała 100. rocznicę pierwszych obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet w Krakowie i odbyła się pod hasłem "Walka trwa".

Manifa 2011

W Manifie biorą udział organizatorzy akcji Dziewczyny na Politechniki.

Manifa 2011

Przed Sejmem tradycyjnie na Manifę czekała kontrmanifestacja licząca ok. 20-30 osób, zorganizowana przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny.

Manifa 2011

Ulicami Gdańska z kolei przemaszerowało około 100 osób, a wśród nich legenda opozycji Henryka Krzywonos oraz b. wiceminister gospodarki Jolanta Banach.

Manifa 2011

Nie brakowało odważnych deklaracji.

Manifa 2011

Plakat XII Manify

Więcej o: