Odeszły, a wciąż inspirują

W tragicznym wypadku polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku zginęły kobiety wybitne - przedstawicielki polskiej sceny politycznej i działaczki społeczne. Przypominamy ich sylwetki.
Izabela Jaruga - Nowacka Izabela Jaruga - Nowacka Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Izabela Jaruga - Nowacka, posłanka na Sejm RP

Była posłanką Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Znana była z walki o równouprawnienie, w rządzie Leszka Millera była pełnomocnikiem rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. W Sejmie pracowała w sejmowych komisjach polityki społecznej oraz w etyki. Aktywność polityczną rozpoczęła od działań związanych z obroną praw człowieka.

Maria Kaczyńska Maria Kaczyńska Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Maria Kaczyńska, Pierwsza Dama RP

Od 2005 roku godnie pełniła obowiązki Pierwszej Damy RP. Szczególnie mocno zaangażowała się w działalność charytatywną. Reprezentowała Polskę na forum UNICEF oraz działała na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka. Laureatka wielu nagród, m.in. tytułu ''Człowieka Otwartego Serca'', ''Specjalnego Super Wiktora 2007'' i ''Bursztynowej Róży''

Aleksandra Natalli-Świat Aleksandra Natalli-Świat Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Aleksandra Natalli-Świat, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości

Była posłanką Prawa i Sprawiedliwości. Z wykształcenia ekonomistka, w Sejmie zasiadała w sejmowej komisji finansów publicznych. Była wiceprzewodniczącą PiS.

Krystyna Bochenek Krystyna Bochenek Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl

Krystyna Bochenek, wicemarszałek Senatu RP

Była senatorem Platformy Obywatelskiej, wicemarszałkiem Senatu. Była także dziennikarką Polskiego Radia Katowice. Zanim weszła do polityki, przez prawie 30 lat pracowała jako dziennikarka w Radiu Katowice. Była organizatorką wielkich akcji społecznych. Wymyśliła też słynny ogólnopolski sprawdzian ortografii ?Dyktando?.

Joanna Agacka Indecka Joanna Agacka Indecka Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl

Joanna Agacka Indecka

Była Prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej

Jolanta Szymanek-Deresz, posłanka na Sejm RP

Prawniczka. W 2000 roku została szefem kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Od 2005 roku posłanka na Sejm RP.

Grażyna Gęsicka Grażyna Gęsicka Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Grażyna Gęsicka, szefowa klubu Prawa i Sprawiedliwości

Doktor socjologii, w okresie PRL związana z opozycją. Była posłanką Prawa i Sprawiedliwości. Od początku roku także szefowa klubu parlamentarnego PiS. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego była ministrem rozwoju regionalnego.

Janina Fetlińska Janina Fetlińska Fot. S3awomir Kaminski / AG

Janina Fetlińska, senatorka RP

Była senatorką Prawa i Sprawiedliwości. Z wykształcenia doktor nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa. W Senacie zasiadała w komisji zdrowia. Była pierwszym prezesem Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych.

Anna Walentynowicz Anna Walentynowicz Fot. Dominik Sadowski / Agencja Wyborcza.pl

Anna Walentynowicz, działaczka Solidarności

Legendarna pracownica Stoczni Gdańskiej i działaczka Wolnych Związków Zawodowych, która w 1980 roku stała na czele strajku w stoczni - dla wielu ikona walki o prawa pracownicze.

Więcej o: