Dżins to najlepszy przyjaciel gwiazd

Yves Saint Laurent niegdyś powiedział słynne zdanie: żałuję, że to nie ja wymyśliłem dżinsy.  Wygodna i dobrze dopasowana para dżinsów to podobno najlepszy przyjaciel kobiety. Zobacz które gwiazdy mają udział w tworzeniu historii dżinsu.
James Dean w James Dean w "Buntowniku bez powodu" Fot. EAST NEWS

James Dean

Rok 1955 roku należy do filmu ''Buntownik bez powodu''. James Dean to bożyszcze młodzieży. Na ekranie i w życiu nie rozstaje się ze swoim kultowym strojem. Para dżinsów, skórzana kurtka i biały T-shirt. Dean jest pierwszym na świecie aktorem, który popularyzuje parę dżinsów! W drugiej połowie lat 50-tych spodnie uszyte z dżinsowego materiału stają się najbardziej poszukiwanym elementem męskiej garderoby.

Marilyn Monroe

''Skłóceni z Życiem'' to ostatni, ukończony film z trójką wielkich gwiazd - Marilyn Monroe, Clarka Gable'a i Montgomery'ego Clifta. Scenariusz napisał Arthur Miller - ówczesny mąż Marilyn, specjalnie dla niej. Finałowa scena filmu, w której Marilyn Monroe i Clark Gable odjeżdżają ciężarówką w promieniach zachodzącego słońca przechodzi do historii kina. Natomiast do historii mody przechodzi Marilyn Monroe w dżinsach. To w dopasowanych w biodrach i zwężających się ku dołowi dżinsowych spodniach aktorka zagrała większość scen. Pierwsze damskie dżinsy zostały wyprodukowane w fabryce Levisa w 1935 roku. Spodnie, które wcześniej służyły robotnikom, żołnierzom i żeglarzom za strój roboczy, wydawały się mało kobiece, ich noszenie było źle widziane. Kiedy film ''Skłóceni z Życiem'' w 1962 roku wszedł na ekrany kin, kobiety na całym świecie, dzięki MM, zapragnęły zamienić sukienkę na dżinsy. Merilyn, a później Brigitte Bardot przełamują stereotyp dżinsu!

Debbie Harry

Lata siedemdziesiąte w historii mody to przełom. To nie tylko słynny styl flower power, to również wielki ukłon kreatorów mody w stronę denimowej odzieży. Dżins zyskuje nowe kolory, różne odcienie, spodnie mają różne kroje. Rurki noszą muzycy grup punk rockwych, a Dabbie Harry, wokalistka nowofalowego zespołu Blondie, lansuje modę na dzwony i dopasowane dżinsowe koszule!

Farrah Fawcett

Lata osiemdziesiąte to czas dekatyzowanego dżinsu. To również złote lata serialu ''Aniołki Charliego''. Słynny aniołek, Farrah Fawcett staje się ikoną dżinsowych spodni, aktorka lansuje modę na dopasowane w biodrach dzwony.

Kurt Cobain

Lata dziewięćdziesiąte należą do Nirvany i do stylu grunge. Kurt Cobain nosi wytarte dżinsy, kraciastą koszulę i staje się niekwestionowanym guru Pokolenia X. Podarte, poszarpane dżinsowe spodnie są przedmiotem pożądania zbuntowanej młodzieży.

The Strokes

Nowojorscy muzycy pierwszą płytę Is This It nagrywają w 2001. The Strokes grają rock alternatywny i mają charakterystyczny styl. Wszyscy lubują się w dżinsowych, bardzo dopasowanych rurkach. Ich styl indie z chęcią naśladuje młodzież.

Kate Moss w 2008 roku Kate Moss w 2008 roku Kate Moss fot. EAST NEWS

Kate Moss

Moss to nie tylko modelka, to przede wszystkim trendsetterka. Od lat to ona dyktuje w co będziemy się ubierać. Kate Moss jest królową szarego dżinsu. Dopasowane, szare, rurki noszone w grungowym stylu to jej najbardziej charakterystyczny, niezmienny od 2004 roku ''look''. Moss to również prekursorka dżinsowych szortów.

Katie Holmes

Rok 2008 należy do luźnych, lekko podwiniętych dżinsów. Za duże spodnie, które wyglądają jakbyśmy podkradły je z szafy swojego chłopaka, stają się elementem garderoby miejskiej dziewczyny.

Britney Spears

Pod koniec 2010 styl lat 70-tych, czyli dżins noszony od stóp do głów powraca do łask. Tzw. total denim look kilka miesięcy temu lansowali na wybiegach Derek Lam, Celine czy D&G.

Nicole Richie

Rok 2011 należy do hippisowskich dzwonów. Tego lata dżinsy mają być buntownicze, nonszalanckie i przywodzić na myśl pozytywną energię przełomu lat 60. i 70. Modne są zarówno modele z grubszego dżinsu, jak i z cieńszego, z nogawkami gładkimi lub z kantem. Dzwony noszone w tym sezonie powinny mieć wysoki stan.

Więcej o: