Psychoza nie omija gwiazd

Choroba afektywna dwubiegunowa (psychoza maniakalno-depresyjna) to obok depresji najczęstsza choroba psychiczna, która wymaga terapii i leczenia. Przekonała się o tym niedawno Catherine Zeta-Jones, która przyznała się, że od dłuższego czasu cierpi na dramatyczne wahania nastrojów. W naszej galerii znane osoby, które walczyły lub nadal walczą z chorobą duszy.

Catherine Zeta-Jones

W zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych głównym objawem są skrajne wahania nastroju. Dwie podstawowe formy zaburzeń nastroju - depresja i mania - stanowią przeciwstawne bieguny na skali odczuwanych emocji. Stan manii można porównać do oglądania świata przez różowe okulary: nastrój jest euforyczny, podwyższony. W depresji wszystko wydaje się pozbawione sensu. Kiedy mąż Catherine Zeta-Jones po ciężkiej walce pokonał chorobę nowotworową okazało się, że jego żona załamała się. W jednym z wywiadów dla magazynu People wyznała, że nie ma zamiaru ukrywać swojej choroby, tym bardziej, że dotyka ona miliony ludzi. Aktorka namawia również to tego, aby leczyć się i szukać pomocy u specjalistów. W najcięższym stadium choroby aktorka nie była nawet w stanie wyjść z domu, aby np. odebrać dzieci ze szkoły.

Kerry Katona

Na chorobę afektywno dwubiegunową (CHAD), bez względu na rasę i płeć choruje ponad 1 proc.  populacji na świecie. Kerry Katona, wokalistka Atomic Kitten, od lat walczy z zaburzeniami afektywno dwubiegunowymi. Była wokalistka grupy Atomic Kitten rozpoczęła leczenie po tym, jak do jej domu w brytyjskim hrabstwie Cheshire wtargnęli uzbrojeni złodzieje, którzy sterroryzowali jej rodzinę. Ten incydent załamał piosenkarkę, która od dłuższego czasu cierpiała na chorobę dwubiegunową i zmusił do podjęcia leczenia.

Macy Gray

Typowe objawy CHAD to epizody depresyjne na przemian z epizodami maniakalnymi, takimi jak bezsenność, zwiększenie energii, trudności z koncentracją. Na chorobę afektywno dwubiegunową cierpiała również piosenkarka Macy Gray. Piosenkarka leczyła się w specjalistycznych klinikach, od tego czasu wspiera wszelkie organizacje pomagające ludziom chorym na tego rodzaju chorobę duszy.

Axl Rose

Osoby cierpiące na zaburzenie afektywne dwubiegunowe doświadczają naprzemiennych epizodów skrajnych wahań nastroju: manii i depresji, które przedzielone są okresami dobrego normalnego funkcjonowania. Jednym z objawów choroby może być też agresja. Wokalista zespołu Guns N' Roses, Axl Rose od wielu lat cierpi na CHAD, a problemy z agresją, którą często okazuje publicznie, tłumaczy chorobą.

Britney Spears

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe często pozostaje niezdiagnozowane. Tak było w przypadku piosenkarki Britney Spears, która zanim trafiła do kliniki na terapię popełniła wiele błędów, w tym, pogrążona w chorobie, straciła prawo do opieki na własnymi dziećmi. Britney prawdopodobnie cierpi na chorobę afektywno dwubiegunową (ang. bipolar disorder)  i aby jej stan pozostał stabilny musi przyjmować leki.

Kurt Vonnegut

Powodem nie zdiagnozowania choroby bardzo często jest nieznajomość bogactwa objawów, które mogą występować w zaburzeniu. Wiele osób cierpiących na to zaburzenie z różnych względów nie szuka profesjonalnej pomocy. Pisarz Kurt Vonnegut, autor takich powieści jak Kocia kołyska, przez wiele lat nie leczył się i nie dążył do tego, aby zdiagnozować chorobę. W efekcie kilka razy załamał się całkowicie, miał długie przerwy w pisaniu.

Sinead O'Connor

Początek choroby przypada zwykle na wczesną młodości (15-24 rok życia). U kobiet najczęściej powodem zgłoszenia się do lekarza jest depresja. Według danych WHO szacuje się, że choroba afektywna dwubiegunowa zajmuje siódme miejsce w klasyfikacji chorób w największym stopniu negatywnie wpływających na życie pacjentów. Około 15 proc. osób cierpiących na to zaburzenie podejmuje próbę samobójczą. Tak było w przypadku irlandzkiej wokalistki Sinead O'Connor, która od lat cierpi na zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Opowiedziała o tym podczas wywiadu telewizyjnego dla Oprah Winfrey w 2007 roku. Wówczas także wyznała, że w 1999 roku popełniła próbę samobójczą.

Więcej o: