Anna Dymna kończy dziś 60 lat. Wszystkiego dobrego!

Dla niektórych pozostanie na zawsze Anią Pawlaczką z Kochaj albo rzuć. Zjawiskowo piękna, naturalna Anna Dymna obchodzi dziś 60 urodziny. Wszystkiego dobrego!

Anna Dymna

Urodziła się 20 lipca 1951 roku w Legnicy. Studiowała w PWST w Krakowie, którą ukończyła w 1973 roku. Już w czasie studiów grała zarówno w filmie jak teatrze. Zadebiutowała w teatrze w1969 roku (rolą Isi w Weselu Wyspiańskiego), zaś w filmie w 1971 roku (Pięć i pół bladego Józka Henryka Kluby wg scenariusza przyszłego męża aktorki, Wiesława Dymnego). Po studiach została zaangażowana do Starego Teatru.

Anna Dymna

Barbara Radziwiłłówna, Marysia Wilczurówna czy Ania Pawlaczka - swoje najsłynniejsze filmowe role Anna Dymna zagrała na początku lat 80-tych.

Anna Dymna

W dorobku artystycznym ma ponad 250 ról w teatrze i filmie. Pracowała z najwybitniejszymi reżyserami - z Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Hoffmanem czy Kazimierzem Kutzem.

Anna Dymna

Anna Dymna

Została uhonorowana dwoma odznaczeniami państwowymi za dokonania artystyczne: w 1989 otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a w 2004 - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1995 roku została laureatką Złotej Kaczki dla Najpopularniejszej Aktorki. W 1997 roku podczas II Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2005 roku otrzymała nagrodę SuperWiktora 2004.

Anna Dymna

We wrześniu 2003 roku założyła w Krakowie Fundację Mimo Wszystko, funkcję jej prezesa od początku sprawując społecznie. Pierwotnym celem Fundacji było utrzymywanie Warsztatów Terapii Artystycznej i opieka nad ich 26 podopiecznymi, niepełnosprawnymi intelektualnie mieszkańcami Schroniska im. Brata Alberta w podkrakowskich Radwanowicach, którzy, na mocy zmiany przepisów prawnych, utracili prawo do korzystania z Warsztatów Terapii Zajęciowej finansowanych przez budżet państwa.

Anna Dymna

Obecnie Fundacja Anny Dymnej pomaga wielu osobom chorym i niepełnosprawnym w całej Polsce, a także koordynuje pracę wolontariuszy. Organizuje również Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, Ogólnopolskie Dni Integracji Zwyciężać mimo wszystko oraz Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Albertiana.

Więcej o: