Sypki, w kamieniu, czy transparentny? Jaki puder wybrać?

Rodzajów pudrów mamy dziś na rynku bardzo wiele. Wiedza na temat tego jak, kiedy i który z nich stosować jest nam niezbędna do stworzenia udanego makijażu.
kolaż Lula.pl kolaż Lula.pl fot. Shutterstock/kolaż Lula.pl

Puder

Pudry najczęściej występują w postaci sypkiej, czyli w proszku oraz sprasowanej (inaczej pudry w kamieniu)

Nazwa całkiem podobna, ale każdy puder ma tak naprawdę inne właściwości i przede wszystkim inny skład.

Co znajduje się w pudrach?

Przede wszystkim jest to talk, kaolin, czyli biały tlenek glinu, miki, mineralnych pigmentów, kredy, tlenku tytanu, tlenku cynku, tlenków żelaza, perfum nadających delikatny zapach itp.). Na jakość i cenę pudru wpływ mają substancje, które sprawiają, że produkt staje się bardziej luksusowy i ma lepszą jakość, na przykład dodanie pyłu i jedwabiu z pereł.

Artdeco. High Definition Loose  Powder - puder sypki, cena: 87,90 zł Artdeco. High Definition Loose Powder - puder sypki, cena: 87,90 zł Fot. materiały prasowe

Puder sypki

Sypka postać pudru często jest wykorzystywana przez wizażystów w ich codziennej pracy, często jednak kobiety mają duże problemy z umiejętnym nakładaniem do na twarz. Używają nie tylko nieodpowiednich narzędzi, ale w dodatku, co gorsza nakładają pudru za dużo, przez co tworzy się efekt postarzającej twarz "maski".

Sypka konsystencja ma zupełnie inne właściwości wiążące produkt z cerą niż puder w kamieniu.

Puder sypki łączy się z nałożonym wcześniej podkładem absorbując wodę z powietrza, przedłuża żywotność makijażu, jest gwarantem perfekcyjnego wyglądu na dłużej, likwiduje połysk oraz absorbuje wydzielany łój i pot.

Artdeco. High Definition Compact Powder - puder prasowanyCena detaliczna: 96,90 zł
Cena detaliczna wkładu: 57,90 zł Artdeco. High Definition Compact Powder - puder prasowanyCena detaliczna: 96,90 zł Cena detaliczna wkładu: 57,90 zł Fot. materiały prasowe

Puder w kamieniu

Puder w kamieniu powinnyśmy stosować przede wszystkim do poprawek makijażu w ciągu dnia (i to oszczędnie) - nie utrwalamy nim makijażu tuż po jego zrobieniu!! Dotyczy to każdej kobiety, a zwłaszcza posiadaczek cery tłustej.

Przy tym rodzaju cery zastosowanie ciężkiego, kryjącego podkładu i przypudrowanie go pudrem w kamieniu sprawi, że gruba warstwa makijażu będzie wyglądała nieestetycznie, a poza tym wbrew pozorom "maska" będzie miała słabą trwałość.

Pamiętajmy, że puder w kamieniu jest bardziej kryjący niż puder sypki i użyty bezpośrednio na wilgotną lub przetłuszczoną skórę może tworzyć plamy.

Przed poprawką - najpierw warto użyć bibułek matujących! To absolutny must have każdej kobiety.

Mineral Makeup Bobbi Brown Mineral Makeup Bobbi Brown Fot. Materiały prasowe

Puder mineralny

Puder mineralny pomimo sypkiej formy jest jednak formą podkładu, dlatego też stosowanie go jako pudru do utrwalania makijażu jest błędem!

Według Bobbi Brown aby uzyskać krycie od lekkiego do średniego za pomocą pudru mineralnego, należy nałożyć produkt przy użyciu pędzla do twarzy. Dla uzyskania mocniejszego krycia należy nałożyć produkt przy użyciu gąbki do makijażu, a następnie rozprowadzić przy pomocy specjalnego pędzla Face Brush.

Pudry transparentne Pudry transparentne Pudry transparentne

Puder transparentny

Puder transparentny różni się zasadniczo od zwykłego pudru tym, że nie zatuszuje mankamentów cery, bo nie ma właściwości kryjących. Nie nadaje on naszej skórze żadnego koloru, a co za tym idzie nie zmieniają koloru podkładu a jedynie utrwala go i utrzymuje na swoim miejscu. Jest absolutnym niezbędnikiem każdej wizażystki. A jeśli chcesz perfekcyjnie skończyć makijaż - przyda się i tobie.

Jest znacznie subtelniejszy niż puder sypki, a spełnia dokładnie tą samą rolę jeśli chodzi o zmatowienie cery i utrwalenie całości makijażu.

Pigmenty mineralne Pigmenty mineralne Pigmenty mineralne

Pigmenty

Pigmenty występują w formie gotowych pudrów pigmentacyjnych lub czystych pigmentów do produkcji kosmetyków, np. cieni w kamieniu, różu również nie należy stosować do utrwalania makijażu.

Więcej o: