Wydawałoby się, że pływanie nie ma żadnych negatywnych aspektów zdrowotnych, a jednak - kąpiel w basenie ma zły wpływ na twoje zęby. Jeśli w wodzie znajduje się zbyt dużo chloru, może on zerodować i przebarwić szkliwo. Jeśli więc często odwiedzasz basen, bierz ze sobą szczoteczkę do zębów i szoruj je po każdej kąpieli, płucząc je fluorkiem. Zniweluje on kwasowość, której nadmiar w twojej jamie ustnej wywołał chlor.
Generalnie wybielanie zębów jest dość bezpieczne. Jednak, tak jak ze wszystkim w życiu, co za dużo to niezdrowo. Są ludzie, którzy wręcz uzależniają się od tego typu zabiegów. Nie wpadnij samemu w tę pułapkę, ponieważ preparaty do tego służące, gdy użyte w nadmiarze, niszczą dziąsła i zęby. Przed wybielaniem wypytaj o opinię o danym zakładzie. Na zachodzie te nielicencjonowane pojawiają się jak grzyby po deszczu, a ich pacjenci często lądują z poparzonymi ustami i dziąsłami.
Dietetycy mówią: jedz w małych ilościach, lecz częściej. Dla figury jest to może zbawiennie, ale dla zębów już mniej. Jeśli jesz jeden duży posiłek, jak przy uroczystej, obfitej kolacji, wytwarzasz wystarczająco dużo śliny, by oczyścić jamę ustną z zalegających w niej kawałków pokarmu, które wywołują próchnicę. Przy małych daniach ten proces jest o wiele mniej skuteczny.
Większość z nas zakłada, że jeśli pije napoje z małą zawartością cukru, to chroni zęby przed niszczącą działalnością tego składnika. I tu znowu niespodzianka - lekarze twierdzą, że to nie cukry, a kwasy takie jak fosforowy czy cytrynowy, zawarte w coli czy fancie, mają najgorszy wpływ na nasze szkliwo. Jeśli często pijesz tego typu napoje, i nie możesz się bez nich obejść, kilka łyków wody pomoże zneutralizować te kwasy.
Tabletki antykoncepcyjne, upraszczając nieco sprawę, chronią przed zajściem w ciąże m.in. poprzez oszukanie organizmu, że w tej ciąży już jest. Kobiety, które spodziewają się dziecka mogą zaś potwierdzić, że zęby podczas tych 9 miesięcy zaczynają bardzo się psuć. Gdy więc zażywamy regularnie tabletkę, ogromne zmiany hormonalne mogą wywołać zapalenia dziąseł. Aby tego uniknąć, chodź regularnie do dentysty na czyszczenie kamienia (nie co 6 a co 3 miesiące) i szczególnie dbaj o higienę jamy ustnej.
Producenci szczoteczek do zębów proponują swoim klientom zarówno miękkie, średnie jak i twarde. Jest to jedynie sposób na robienie pieniędzy, w rzeczywistości bowiem każdy powinien szorować zęby z umiarkowanym natężeniem. Co jest złego w zbyt agresywnym szczotkowaniu? Powoduje podniesienie się dziąseł, co prowadzi do odsłonięcia korzeni zębów sprawiając, że wyglądają staro. Oczyścimy jamę ustną równie efektywnie delikatniejszą szczoteczką.
Niektóre pigułki zawierają związki chemiczne, które powodują ograniczenie wydzielania śliny. Ta zaś jest niezbędna do oczyszczania naszej jamy ustnej oddalając zagrożenie próchnicy, oraz neutralizuje poziom kwasów, który, jeśli jest zbyt wysoki, niszczy szkliwo. Staje się ono cieńsze i nasze zęby nabierają ciemniejszego koloru. Do tego są bardziej narażone na kruszenie i pęknięcia. Najlepiej więc skonsultować skład pigułek ze swoim dentystą.