Pielęgnacja dłoni. Kosmetyczne ABC

Tak wiele przywiązujemy dziś wagi go pielęgnacji twarzy, włosów oraz całego ciała. Jednocześnie zapominając o pielęgnacji dłoni. Jest to element naszego ciała wielce niedoceniany, a przecież zadbane dłonie są wizytówką człowieka - zwłaszcza kobiety!
Dłonie Dłonie Fot. Shutterstock

Zabiegi na dłonie

Dłonie są częścią ciała, która jest najbardziej narażona na działanie niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego. Mówimy o chlorowanej wodzie, detergentach, substancjach chemicznych, oraz czynnikach atmosferycznych.

Skóra dłoni pozbawiona jest praktycznie gruczołów łojowych, ma również bardzo cienką tkankę tłuszczową. Elementy te prowadzą do jej szybkiego starzenia się.

Zarówno wszelkie prace domowe, jak i często zawodowe niszczą nasze dłonie. Można je chronić używając rękawiczek oraz stosując kremy ochronne.

Podstawowy zabieg pielęgnacyjny możemy wykonać same, natomiast raz na jakiś czas warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego.

Dłonie Dłonie fot. Schutterstock

Peeling

1) Zastosowanie peelingu. Możemy użyć gotowych preparatów lub sporządzić sobie go same. Najprostszy do zrobienia a jednocześnie bardzo skuteczny jest peeling cukrowy. Peeling cukrowy przygotowujemy poprzez dodanie "czubatej" łyżki cukru do 100 ml oleju z oliwek (trochę mniej niż pół szklanki). Zamiast oleju z oliwek możemy użyć zwykłego oleju rzepakowego. Doskonała jest mieszanka oleju rzepakowego i oleju z pestek z winogron w proporcji 2:1. Tak przygotowany peeling nanosimy na wierzch dłoni a następnie wykonujemy masaż. Po kilku do kilkunastu minutach zmywamy peeling ciepłą wodą raczej bez użycia mydła lub stosując bardzo delikatne.

- wykonanie masażu.

Dłonie Dłonie fot. Shutterstock

Krem lub maska

Położenie substancji pielęgnacyjnej, najlepiej, by zawierała składniki czynne. Bardzo ważne jest aby użyć kosmetyku, który był już przez nas sprawdzony i nie spowodował u nas uczulenia. Kąpiel parafinowa powoduję że skóra wchłonie znacznie większą ilość substancji zawartych w kosmetyku niż to zwykle ma miejsce. Wszelkie podrażnienia wywołane przez składniki kremu wystąpić mogą z większym natężeniem.

- położenie maski odżywczej do rąk,

Dłonie Dłonie fot. Shutterstock

Raz na jakiś czas - parafina

Wykonanie kąpieli parafinowej. Parafinę roztapiamy w naczyniu zanurzonym w gotującej się wodzie. Jak tylko parafina osiągnie stan płynny - naczynie wyjmujemy z wrzątku. Nie trzymajmy jej we wrzątku zbyt długo ponieważ będzie za gorąca i możemy poparzyć sobie skórę. Dostępne w aptekach parafiny mają temperaturę topnienia w przedziale 50 - 56 stopni C. Następnie wylewamy parafinę do płaskiego naczynia i czekamy aż parafina zacznie tężeć na powierzchni. Po upewnieniu się że nie jest za gorąca na chwilę zanurzamy w niej dłoń, po chwili kiedy parafina na dłoni stwardnieje zanurzamy dłoń ponownie i po chwili jeszcze raz kiedy ostatnia warstwa parafiny stężeje na dłoni wkładamy rękę do rękawicy foliowej i owijamy ją ręcznikiem, lub wkładamy do specjalnych rękawic, które będą chroniły przed szybką utratą ciepła.

parafina parafina parafina

Dlaczego warto stawiać na zabiegi parafinowe?

Właściwości parafiny:

- Zawiera dużo naturalnych substancji natłuszczających,

- wygładza, rozgrzewa, nawilża i pojędrnia skórę,

- ciepło ogrzewa i poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie i koi ból stawów,

- okłady z parafiny powodują otwarcie porów skóry, w wyniku czego jw. poprawia się wnikanie substancji czynnych zawartych w kosmetykach,

- pomaga również na szorstką skórę łokci oraz kolan.

Skóra po zabiegu jest miękka, nawilżona i elastyczna. Wyczuwalny efekt utrzymuje się kilka dni.

Przeciwskazania:

- egzema,

- grzybica rąk, bądź paznokci,

- inne choroby skóry,

- alergia na parafinę, lub jej pochodne

Blok parafiny możesz kupić w drogerii, aptece albo zamówić w internecie (kilogram kosztuje ok. 30 zł i wystarcza na 15 zabiegów) lub płynną parafinę w buteleczce (kosztuje kilka złotych). Możesz też wybrać płyn do kąpieli z dodatkiem olejku parafinowego albo kurację w postaci kremów, balsamów i maseczek.

Więcej o: