Bajka o wielkiej urodzie

Przekazywane z pokolenia na pokolenie - dobre rady urodowe nie zawsze są w cenie. Część z nich jest zupełnie nieszkodliwa, pozostałe mogą doprowadzić do problemów - na szczęście odwracalnych. Mity są na tyle mocno zakorzenione w naszej świadomości, że ciężko je wyplenić, a prawda choć najprawdziwsza, wciąż pozostaje mało wiarygodna...

Słońce jest dobre na wszystko

Promienie UV na pewno sprzyjają samopoczuciu, wytwarzaniu witaminy D ? owszem. Nie pomagają jednak w leczeniu skóry dotkniętej trądzikiem. Intensywne opalanie jest najczęściej polecanym na forach remedium na pryszcze, tłustą skórę i przebarwienie. W obaleniu tego mitu zdecydowanie nie pomagają, efekty, które w szybkim tempie gwarantuje wystawienie zmienionej skóry na działanie słońca. Opalenizna sprawia, że skóra się wysusza, a przebarwienia znikają ? koloryt skóry się wyrównuje. To dlatego po wakacjach wyglądasz promiennie i ładnie. Wystarczy jednak kilka tygodni, by kłopoty ze skórą wróciły ze zwielokrotnioną siłą ? pojawił się łojotok, wypryski. To całkiem naturalne ? skóra potraktowana wysuszającą siłą słońca, dostała sygnał, że należy przywrócić jej naturalną ochronę. Praca w gruczołach łojowych rusza więc pełną parą. Trądzik to choroba skóry, którą należy zdiagnozować i leczyć ? zewnętrznie, a czasami przyjmując doustne leki. Doprowadzenie jej do zdrowia to nie zadanie dla słońca.

Pozbądź się cellulitu na zawsze

Próbować zawsze warto... Zmniejszyć, wygładzić, przykryć ? to jest wykonalne. Pozbycie się na zawsze i całkowicie ? nie. Skuteczne metody to te, które znajdują się w cennikach gabinetów urody estetycznej. Musisz je jednak połączyć ze zdrową dietą i uprawianiem sportów. Bez dodatkowego wsparcia i zaparcia, wcierając tylko drogie kremy, żele i balsamy nie uda się ich pokonać. Pocieszające jest jednak to, że z powodu skórki pomarańczowej cierpią także bardzo szczupłe kobiety. Równie ciężko jest się także pożegnać z rozstępami. Opisy na kremach sugerują, że póki rozstęp jest różowy, to da się go zlikwidować. Niestety nie. Tak jak w przypadku blizn, maść może pomóc w rozjaśnieniu zmiany lub jej wygładzeniu. Raz powstała biała pręga nie zniknie w cudowny sposób. A jeśli już to tylko sterroryzowana laserem w gabinecie dermatologa.

Golenie i strzyżenie wzmacnia włosy

Ciężko poradzić sobie z teorią, której skutki możemy namacalnie sprawdzić na sobie. Kiedy golisz nogi, już dwa dni później odrastają Ci nie włoski, ale... prawdziwa szczecina: ostre, gęste, ciemne. Zgodnie z tą samą zasadą, obcięcie bardzo cienkich i delikatnych włosów na głowie sprawi, że wzmocnimy je. Hmm. Zacznijmy od nóg. Włosy mają swój własny rytm życia. Mogą być w fazie wzrostu, w fazie odpoczynku i w fazie gotowości do wypadnięcia. Kiedy depilujesz je np. woskiem, część z nich urywasz przy nasadzie, inne wyrywasz z cebulką. To dlatego włosy odrastają wolniej, nieregularnie. Kiedy je golisz, ścinasz wszystkie przy nasadzie. Po potraktowaniu dolarką wszystkie włoski odrastają w tym samym momencie, co więcej ich końcówka ma tępe zakończenie (naturalnie włoski mają zwężającą się końcówkę). Przechodząc do tematu: głowa. Grubość, kolor i liczbę włosów masz zakodowaną genetycznie, dlatego zmiana wymaga albo ingerencji chemicznej (kolor) albo doklejenia (ilość). Obcinając włosy optycznie możesz zwiększyć objętość fryzury, fizycznie nic więcej się nie wydarzy...

Pory jak drzwi - raz zamknięte, raz otwarte

Mieć cerę jak małe dziecko - idealnie gładką, rumianą! Kto o niej nie marzy. Wraz z dojrzewaniem i burzą hormonów wszystko się zmienia. Niektórych te zawirowania nie dotyczą, inni wychodzą ze starcia z szerokimi, doskonale widocznymi porami. Trwale nie da się zmienić tej sytuacji z jednego podstawowego powodu. W skórze bez przerwy zachodzą zmiany komórkowe: tworzą się nowe warstwy, stare się złuszczają. ?Zamykanie? kremami, działanie peelingami i laserem działa doraźnie. Możesz się z tym pogodzić, lub nie. Porów nie zamkniesz - są ujściem gruczołu. Kropka.

Kremowa segregacja wiekowa

Ile razy jako dziewczynka słyszałaś, że pod żadnym pozorem nie wolno Ci stosować kremów mamy. Argumenty były różne - skóra się przyzwyczai i uodporni na mocne składniki, od skoncentrowanych substancji stanie się Tobie coś strasznego. Nie demonizujmy. Skóra stanowi barierę ochronną dla organizmu, a do głębszych warstw dociera ledwie kilkanaście procent składników kremu. Owszem, lepiej nie działać na skórę substancjami, których ona nie potrzebuje, ale podbieranie mamie kosmetyków to nie koniec świata.

Częste mycie skraca włosom życie

Jeśli masz przetłuszczające się włosy, to dbanie o ich czystość i kondycję należy do Twoich obowiązków. Jeśli wymagają codziennego mycia - to poddawaj je temu zabiegowi każdego dnia. Pamiętaj jednak, żeby dostosować szampon odpowiednio delikatny i przeznaczony do Twojego rodzaju skóry na głowie. Stosuj szampon na nasadę głowy - spływająca piana umyje włosy.

Więcej o: