Jak wybrać idealne okulary słoneczne

Nadchodzą słoneczne dni a wraz z nimi konieczność ochrony oczu przed promieniowaniem. Mówiąc prościej, czas, żebyś wybrała szkła idealne!

Ochrona przed słońcem

Ze słońcem nie ma żartów. Tak jak chronisz przed promieniowaniem UV swoją skórę i włosy, tak samo troskliwie powinnaś podejść do ochrony oczu. Są osoby, które nienawidzą szkieł przeciwsłonecznych, a ich ochroną przed silnym promieniowaniem jest mrużenie oczu. Na dłuższą metę takie działanie pogłębia zmarszczki mimiczne. W sprzedaży dostępne są soczewki kontaktowe z ochroną UV (ich zaletą jest możliwość korygowania wady wzroku), ale skoro przeszkadzają Ci oprawki na oczach, to jak zniesiesz obce ciało w oku?

Modne trendy

Okulary słoneczne są różne. Ważne, żeby pasowały do Twojego stylu i sposobu ubierania się. Ponieważ zmienia się on w zależności od czynności, którą wykonujesz - bieganie w parku, letni ślub w ogrodzie - najlepiej żebyś miała kilka różnych par. Sportowe okulary są lżejsze, bardziej kolorowe i mają inny kształt niż okulary eleganckie. Tendencje w kształcie oprawek zmieniają się w zależności od sezonu. W 2012 roku modne są kocie kształty i okrągłe okulary, takie jak na zdjęciu prezentuje Beyoncé.

Kwestia ceny

Okulary mogą osiągać iście kosmiczne ceny - w zależności od marki. Wystarczy, że są od Chanel, Toma Forda, Valentino czy Mikity i koszty uzyskania od razu rosną. Kupowanie okularów za 2 tysiące złotych to lekka ekstrawagancja, zwłaszcza, że dodatek ten jest wyjątkowo narażony na zgubienie i zniszczenie. Dobre okulary znajdziesz w każdej sieciówce - ich zaletą jest niezła jakość, ochrona UV i... pudełeczko w komplecie. Warto także pochodzić po outletach i tam poszukać ponadczasowych klasycznych wzorów na wyprzedażach. Klasyka to proste czarne oprawki i ciemne szkła - takie są okulary Ray-Ban Wayfarer (niestety strasznie modne, ale ta moda miejmy nadzieję wkrótce przeminie), i duże oprawki w stylu Audrey Hepburn.

Oczy mówią

Zastanów się, co chcesz wyrazić swoimi okularami, bo jakby nie patrzeć, jest to przedmiot, który zakładasz centralnie na twarz i zajmuje jej większą część. Czy chcesz się za nimi schować, jak hollywoodzka gwiazda przed paparazzi? A może pragniesz wyostrzyć rysy i dodać swojej stylizacji drapieżności. Być może chcesz, żeby Twoje okulary były wesołe i oryginalne? To wszystko da się załatwić. Zamiast kupować gotowe okulary, możesz stworzyć własną niepowtarzalną parę. Wystarczy, że kupisz np. szylkretowe oprawki optyczne i wstawisz w nie zielone szkła.

Szkiełko i oko

Okulary słoneczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Szkła mogą być szklane, lub plastikowe, a oprawki druciane albo zrobione z plastiku. Wszystko to ma wpływ na ich wagę i komfort noszenia. Awiatory z lustrzanymi szkłami to wyjątkowo delikatny model, a szkła podatne na porysowania. Naszym zdaniem warto inwestować w modele klasyczne, które zawsze będą wyglądały dobrze i na nie wydawać więcej pieniędzy. Na okulary zabawne czy modne w danym sezonie szkoda wykładać wielką kasę. Wśród polskich gwiazd ze swojej kolekcji okularów słynie Kora.

Wspólne zakupy

Wybierając się na poszukiwanie okularów słonecznych, warto żebyś zabrała ze sobą osobę, która będzie w stanie ocenić Twój wygląd w szkłach na nosie. Są zasady, które ułatwiają kupowanie oprawek, ale zawsze najpierw kierować się gustem i własną fantazją, a potem weryfikować efekt na nosie. Metoda prób i błędów działa w tym wypadku najlepiej. Ważne, żeby dół oprawek nie opierał się na policzkach - kiedy będziesz się uśmiechała, okulary będą podjeżdżały do góry. Dla ogólnego efektu ważne są także proporcje między okularami a twarzą i to, ile czoła zasłaniają. Szczera lub szczery towarzysz zakupów na pewno wyłapie te pułapki.

Więcej o: