Ze słońcem nie ma żartów. Tak jak chronisz przed promieniowaniem UV swoją skórę i włosy, tak samo troskliwie powinnaś podejść do ochrony oczu. Są osoby, które nienawidzą szkieł przeciwsłonecznych, a ich ochroną przed silnym promieniowaniem jest mrużenie oczu. Na dłuższą metę takie działanie pogłębia zmarszczki mimiczne. W sprzedaży dostępne są soczewki kontaktowe z ochroną UV (ich zaletą jest możliwość korygowania wady wzroku), ale skoro przeszkadzają Ci oprawki na oczach, to jak zniesiesz obce ciało w oku?
Okulary słoneczne są różne. Ważne, żeby pasowały do Twojego stylu i sposobu ubierania się. Ponieważ zmienia się on w zależności od czynności, którą wykonujesz - bieganie w parku, letni ślub w ogrodzie - najlepiej żebyś miała kilka różnych par. Sportowe okulary są lżejsze, bardziej kolorowe i mają inny kształt niż okulary eleganckie. Tendencje w kształcie oprawek zmieniają się w zależności od sezonu. W 2012 roku modne są kocie kształty i okrągłe okulary, takie jak na zdjęciu prezentuje Beyoncé.
Okulary mogą osiągać iście kosmiczne ceny - w zależności od marki. Wystarczy, że są od Chanel, Toma Forda, Valentino czy Mikity i koszty uzyskania od razu rosną. Kupowanie okularów za 2 tysiące złotych to lekka ekstrawagancja, zwłaszcza, że dodatek ten jest wyjątkowo narażony na zgubienie i zniszczenie. Dobre okulary znajdziesz w każdej sieciówce - ich zaletą jest niezła jakość, ochrona UV i... pudełeczko w komplecie. Warto także pochodzić po outletach i tam poszukać ponadczasowych klasycznych wzorów na wyprzedażach. Klasyka to proste czarne oprawki i ciemne szkła - takie są okulary Ray-Ban Wayfarer (niestety strasznie modne, ale ta moda miejmy nadzieję wkrótce przeminie), i duże oprawki w stylu Audrey Hepburn.
Zastanów się, co chcesz wyrazić swoimi okularami, bo jakby nie patrzeć, jest to przedmiot, który zakładasz centralnie na twarz i zajmuje jej większą część. Czy chcesz się za nimi schować, jak hollywoodzka gwiazda przed paparazzi? A może pragniesz wyostrzyć rysy i dodać swojej stylizacji drapieżności. Być może chcesz, żeby Twoje okulary były wesołe i oryginalne? To wszystko da się załatwić. Zamiast kupować gotowe okulary, możesz stworzyć własną niepowtarzalną parę. Wystarczy, że kupisz np. szylkretowe oprawki optyczne i wstawisz w nie zielone szkła.
Okulary słoneczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Szkła mogą być szklane, lub plastikowe, a oprawki druciane albo zrobione z plastiku. Wszystko to ma wpływ na ich wagę i komfort noszenia. Awiatory z lustrzanymi szkłami to wyjątkowo delikatny model, a szkła podatne na porysowania. Naszym zdaniem warto inwestować w modele klasyczne, które zawsze będą wyglądały dobrze i na nie wydawać więcej pieniędzy. Na okulary zabawne czy modne w danym sezonie szkoda wykładać wielką kasę. Wśród polskich gwiazd ze swojej kolekcji okularów słynie Kora.
Wybierając się na poszukiwanie okularów słonecznych, warto żebyś zabrała ze sobą osobę, która będzie w stanie ocenić Twój wygląd w szkłach na nosie. Są zasady, które ułatwiają kupowanie oprawek, ale zawsze najpierw kierować się gustem i własną fantazją, a potem weryfikować efekt na nosie. Metoda prób i błędów działa w tym wypadku najlepiej. Ważne, żeby dół oprawek nie opierał się na policzkach - kiedy będziesz się uśmiechała, okulary będą podjeżdżały do góry. Dla ogólnego efektu ważne są także proporcje między okularami a twarzą i to, ile czoła zasłaniają. Szczera lub szczery towarzysz zakupów na pewno wyłapie te pułapki.