Produkty których unikamy podczas ciąży

Kosmetyki, których unikamy w czasie ciąży. Oto nasz mały przewodnik, który powstał na podstawie wywiadu Elle z Jessicą Simpson.
jessica simpson jessica simpson elle.com

Jessica Simpson w Elle

Ciąża to ważny okres dla kobiety, który nie tylko wymaga szczególnej troski, ale również wyjątkowej ostrożności. Musimy wtedy mieć na uwadze jak się odżywiamy i jak o siebie dbamy. Oprócz ważnego dla każdej przyszłej mamy snu, dbania o kondycję oraz kontroli ciągle zmieniającego się ciała jest zachowanie czujności przy wyborze kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych. I nie jest to przesada! Niektóre składniki wchodzące w skład kosmetyków są trujące i po przedostaniu się przez skórę do krwi mogą uszkodzić płód.

Oto lista 4 produktów, na którą przyszłe mamy powinny zwrócić szczególną uwagę.

jessica simpson jessica simpson elle.com

Perfumowane kosmetyki

Produkty perfumowane, poprzez zawarte w sobie olejki, mogą nie tylko wywołać mdłości ale również przebarwienia. Szczególną uwagę należy zwracać wtedy na  fitotoksyczny olejek bergamotowy i saflor, który ma działanie rakotwórcze. Intensywnie pachnące kosmetyki zawierać mogą również niebezpieczne dla płodu ftalny. Więc zanim sięgniecie po perfumy, perfumowane balsamy do ciała, sprawdźcie dokładnie ich skład.

jessica simpson jessica simpson elle.com

Pielęgnacja paznokci

Jeśli musicie podczas trwania ciąży chodzić na manikiur lub też poddawać paznokcie innym zabiegom pielęgnacyjnym, upewnijcie się, że miejsce, w którym wykonujecie zabieg,  ma dobrą cyrkulację powietrza. Badania dowiodły, że substancje chemiczne zawarte w produktach do pielęgnacji paznokci, dostając się do powietrza bardzo szkodzą naszemu zdrowiu. U kobiet pracujących w salonach kosmetycznych zauważono problemy z płodnością, jak również przeróżne komplikacje porodowe oraz liczne alergie. Tak więc należy mieć na uwadze to, że o ile lakiery do paznokci pozostają bez wpływu na rozwój naszego nienarodzonego dziecka, o tyle akryl i inne substancje unoszące się w powietrzu działają na dziecko toksycznie.

jessica simpson jessica simpson elle.com

Spraye samo opalające i natryskowe solarium

Ponieważ substancja zawarta w tego typu produktach, tak zwane DHA, nie jest jeszcze dokładnie zbadane, sugerujemy unikanie wszelkich możliwych zabiegów, które mogą narażać nas na kontakt z tą substancją. Istnieją niestety przypuszczenia, że DHA źle wpływa na komórki DNA i powoduje ich uszkodzenie.

jessica simpson jessica simpson elle.com

Produkty antytrądzikowe

Tu bez żadnych wyjątków silne jak również słabsze preparaty przeciwko problemom skórnym powinny być na czas ciąży odstawione. Zawierają wysokie stężenie takich jak substancji jak:  antybiotyk tetracyklinowy, izotretynoina lub kwas witaminy A, zwany inaczej kwasem retynowym. Ich zadaniem jest zahamowanie rozwoju bakterii trądzikowych. Dlatego jeśli masz problemu ze cerą trądzikową,  na czas ciąży ale także karmienia, odstaw wszystkie preparat zawierające wyżej wymienione substancje.

Więcej o: